Zajímavosti

20.02.2016 20:52

Zuzana se chystá jako velký Mao

text: (jjk), trs, foto: (jjk), E.Všetečka, trs, www.museum-kunovice.cz Zuzana se chystá jako velký Mao
Asi mladším ročníkům moc neřekne termín Velký skok, ale šlo o dosti šílený projekt jistého čínského vůdce o radikální změnu rozvoje největšího státu světa. Pravda, když jsem poprvé před nějakým časem zaslechl termín „Velký přelet“, na tento historický skok z konce padesátých let jsem si vzpomněl. Naštěstí „Velký přelet“ není fantasmagorickým projektem nikterak inspirován a nemá s ním nijakou souvislost. I když se jedná opravdu o veliký skok, je na rozdíl od toho (kdysi čínského) nejenže reálný, ale i realizovatelný. A k tomuto českomoravskému velkému skoku, neboli „Velkému přeletu“ všechno směřuje. Ano, blíží se okamžik, kdy se někdejší vládní a vojenský Tupolev Tu-154M 1016 (kterému se říkalo Zuzana, protože nosil i registraci OK-BYZ) vydá na cestu z pražského kbelského letiště na letiště v Kunovicích, kde nakonec bude odpočívat v leteckém muzeu.   
Letoun Tupolev Tu-154M nastoupil původně 14.prosince 1996 k tzv. vládní letce a obržel registraci OK-BYZ a proto se mu také říkávalo Zuzana. V roce 1999 byla „vládní“ letka Ministerstva vnitra zrušena a stroje přešly do stavu vojenského letectva. Tupolev Tu-154M OK-BYZ tak byl přeregistrován na 1016. Tak také vydržel až do svého 6. listopadu 2007. Mezitím se letoun proslavil i tím, že z olympijského Nagana vezl do Prahy poněkud rozjařenější české hokejisty (doprovázené Kateřinou Neumannovou) už na palubě slavící historicky první zlaté hokejové medaile z Olympijských her.
Sice se po vyřazení strojů mnohokrát hovořilo o tom, že budou (či jsou) odprodány tomu, či onomu zákazníkovi za tolik a tolik, ale vždy skutek tak říkajíc utek´a dva stroje Tu-154M opuštěně chřadly odstavené na vojenském kbelském letišti. Dlouho to vypadalo, že dvě „Tučka“ podlehnou zkáze jak z nich postupně mizely výsostné znaky, nápisy a sluníčko, déšť a sníh vyráběly na povrchu letounů čím dál více viditelnější šrámy stáří (o vnitřním vybavení ani nemluvě, ale na to naštěstí nebylo zvenku vidět). Ale z této zcela fatální a bezútěšné a bezvýchodné situace oba stroje (a hlavně Zuzanu) vysvobodili „sebevrazi“ spjatí se Slovácký aeroklube Kunovice a tamním Leteckým muzeem. Oba stroje Tu-154M od státu vykoupili a v roce 2014 je začali postupně demontovat a připravovat na cestu z Prahy na Moravu. V jednom případě měla být cílem Olomouc a tamními nadšenci budované letecké muzeum. Ale olomoucká politická reprezentace pod dosti až naivně průhlednými záminkami rozhodla sprovodit ze světa v budoucnosti celé olomoucké letiště a prvním obětním beránkem (jak se říká) bylo olomoucké letecké muzeum…ale to je na delší a netýká se to kunovického přeletu. Ale na rozdíl od areálu olomouckého letiště, nelze to kunovické tak jednoduše srovnat se zemí, a tak práce nadšeného teamu kunovických aviatiků pokračuje a všechno směřuje k okamžiku, kdy se „Naganský expres“ Zuzana vydá na cestu z Čech na Moravu, z Prahy směrem do Uherského Hradiště, či Starého Města, tedy respektive do Kunovic (on neznalý pražský či vůbec český přivandrovalec vlastně ani netuší ve které části tohoto trojměstí vlastně je…tak aby se nikdo neurazil uvádím radši všechna tři, dnes samostatná, města…)      
Nu a v poslední době se situace více či méně pozitivně změnila tak, že se velký skok, či Velký přelet z Prahy do Kunovic přiblížil. Team Leteckého muzea v Kunovicích se už už připravuje na stěhování "Naganského expresu" Tupolevu Tu-154M reg.1016 z kbelského letiště na letiště kunovické. Letoun bude putovat po zemi, protože v Kunovicích je dráha dlouhá dva kilometry a Tu-154M by optimálně potřeboval o pět set metrů víc. Mohlo by se stát, že by dobrzdil až na zastávce autobusu (padák nemaje). V nejbližších dnech bude spuštěn Startovač, který má za cíl vybrat potřebný finanční příspěvek na celou technicky i finančně složitou operaci. K té by mělo dojít zhruba ve druhé polovině roku 2016. Velký přelet na Startovači bude zahájen symbolicky v den 18. výročí hokejového finále olympijského turnaje v Naganu - v pondělí 22. února 2016 večer a kromě běžných odměn, jako jsou samolepky, hrnky nebo trička, si zájemci budou moci zakoupit letenku na Velký přelet a jejich jméno zůstane zvěčněno výšivkou na sedačce i po vystavení letadla v muzeu. Navíc si hokejoví fandové si mohou připlatit za výrobu speciálního dresu s jejich vlastním jménem a s číslem sedačky. Techničtí nadšenci možná ocení relikvii v podobě znehodnoceného šroubu z letounu a letečtí profíci si dokonce mohou koupit místo v pilotní kabině.
Ale více aktuálních informací lze najít na www.museum-kunovice.cz/velky-prelet/ , ale o startu Startovače budeme na stránkách magazínu (i facebookových) informovat. A také tedy i o dalším vývoji této složité logistické operace…. Ono totiž půjde o největší pozemní transport letecké techniky v historii České republiky, kdy bude trup letounu naložen na speciální návěsy a pomalu projede téměř celou republikou.
text: (jjk), trs, foto: (jjk), E.Všetečka, trs, www.museum-kunovice.cz
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která se ze své vážné nemoci pomalu vrací zpět a světa běh a nejen ten letecký znovu objevuje, (jjk)]
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama