Zajímavosti

21.12.2013 20:32

Zimní cesta do Asie 2. – Kambodža a Phnom Penh

text: (jjk), foto: M.H. Zimní cesta do Asie 2. – Kambodža a Phnom Penh

Podruhé se podíváme jedním okem do Asie a do Kambodže (viz. Zimní cesta do Asie 1. – Kambodža a Siem Reap) a po Siem Reapu to tentokrát bude hlavní město tohoto království Phnom Penh. Bohužel vzhledem k nočním přeletům ze Siem Reapu do Phnom Penhu a posléze do Thajska toho z plochy Letiště Phnom Penh International Airport moc vidět není. Je tu tedy jen něco z interiéru, malý průhled na plochu, kde vystrkoval čumák letounu Airbus A330-202 A7-ACD Qatar Airways. Nicméně není od věci si něco málo o tomto letišti říci. Ale o to víc se lze pokochat kambodžským jídelníčkem v podobě hmyzí a pavoučí havěti a také se podívat do nechvalně proslulého tábora S-21, což byl ve své době koncentrační tábor přestavěný ze školního areálu.

Letiště Phnom Penh International Airport (dříve Mezinárodní letiště Pochentong) se nachází na západ od hlavního města Kambodže Phnom Penhu. Letiště leží ve výšce pouhých 12 metrů nad hladinou moře. Vzletová a přistávací dráha 05/23 je asfaltová a má rozměry 3 000 krát 50 metrů. Letiště má dvě odbavovací haly, které jsou na rozdíl od plochy letiště (letělo se v noci a vidět byl jen 14. listopadu 2013 přes okno Airbus A330-202 A7-ACD Qatar Airways) byly vidět trochu zvenku i zevnitř. O to víc je vidět z města Phnom Penh. Je to například tržiště, kde je jako pochutina nabízen hmyz všeho druhu a všech velikostí (a to včetně pavouků) připravený ke konzumaci. Za návštěvu bezpochyby stojí i nechvalně proslulý koncentrační tábor S-21 z období vlády Rudých Khmerů. Ti vládli v letech 1975-1978. Kambodžské království přejmenovali na Demokratická Kampučia a nastolili tzv. agrární komunismus. O demokracii rozhodně nešlo, čemuž odpovídají dva miliony popravených a další milion dosud nezvěstných Kambodžanů během pouhých necelých čtyřech let. Školy byly novým režimem zrušeny a přestavěny na koncentrační tábory, jako byl tábor S-21 Tuol Sleng, který je dnes jako připomínka této hrůzovlády muzeem genocidy. Rudí Khmerové uzavřeli státní hranice, zrušili peníze, založili vlastní kalendář, přičemž rok 1975 (kdy se dostali k moci) se stal rokem 1. Všechno obyvatelstvo z Phnom Penhu a ostatních měst vystěhovali do vesnických gulagů, kde pracovní povinnost byla 16 hodin každý den. Za pracovní nekázeň se trestalo uvězněním, brutálním mučením a trestem smrti, či pohřbením zaživa v hromadných hrobech. Popraveni byli, ale i všichni lékaři, kteří byli označeni za buržoazní přežitek a byli  nahrazeni ideologicky prověřenými rolníky. Testem smrti se ovšem také trestalo nošení brýlí, protože to bylo označeno za buržoazní intelektualismus. Zrušeny byly i rodiny a založeny pracovní skupiny, které po šestnáctihodinové pracovní době procházely politickými školeními. Za více než tři roky vlády Rudých Khmerů bylo popraveno podle některých zdrojů až 3 miliony obyvatel (doloženy jsou 2 miliony, další milion lidí i nadále uváděn jako nezvěstný) jejichž podobizny a ostatky jsou uloženy v bývalé škole, posléze koncentračním táboře S-21. Vládu Rudých Khmerů ukončila invaze Vietnamské lidové armády mezi 25. prosincem 1978 a 7. lednem 1979.
Ve středověku významná a civilizovaná země se z martýria druhé poloviny dvacátého století (významně byla už poškozena během Vietnamské války) vzpamatovává de facto dodnes. A asi jednom z mála šancí jak se vymanit z této těžké situace je turistický ruch a rozvoj jakéhosi průmyslu.
Není jistě bez zajímavosti, že Českou republiku (respektive Československo) spojuje s Kambodžou jedno významné jméno. Je to Norodom Sihamoni, neboli oficiálním titulem Preah Karuna Preah Bat Samdech Preah Norodom Sihamoni Baromneath a to toho času kambodžský král (narozen 14.. května 1953 v Phnom Penhu), který dodnes hovoří plynně česky. Přihodilo se to tak. Jeho otec (pozdější kambodžský král) ještě jako princ Norodom Sihanouk poslal mladého Norodoma Sihamoniho v roce 1962 na studia do Prahy. Sihamoni nejprve navštěvoval Základní školu Peléova (tehdy Majakovského) a po té Ostrovní. Od roku 1967 studoval na Pražské konzervatoři balet a v letech 1971 až 1975 na Akademii múzických Umění (AMU) tanec, hudbu a divadlo.
V roce 1976 byl Rudými Khmery podvodem vylákán k návratu do Kambodže a po té spolu s rodiči skončil v domácím vězení až do invaze Vietnamské armády a svržení Rudých Khmerů. Po té se Sihamonimu podařilo Kambodžu opustit. A mimo jiné v Paříži pracoval jako profesor tance ve vlastní taneční škole a od roku 1993 byl velvyslancem Kambodže při UNESCO.
Od roku 2004 je Norodom Sihamoni voleným králem Kambodže (není zde trůn automaticky dědičný) a v letech 2006 a 2010 navštívil i Českou republiku, kde nejen udivil svou zcela precizní češtinou, ale obdržel i čestný doktorát na Pražské Akademii múzických umění.
text: (jjk), foto: M.H. (Michael Heger)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve světa běh a nejen ten letecký opět stále znovu objevuje, (jjk)]   

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dobrou chuť Dobrou chuť
Dobrou chuť
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama