Zajímavosti

21.12.2013 18:46

Zimní cesta do Asie 1. – Kambodža a Siem Reap

text: (jjk), foto: M.H. Zimní cesta do Asie 1. – Kambodža a Siem Reap

Tak jako v letech minulých se v pochmurném zimním čase vypravíme na malý skok do Asie, kde je o poznání přívětivěji (co se tepla týče) než v našich zeměpisných šířkách a délkách. V minulých letech to byla Indonésie, Filipíny, Indie a Singapur. V roce letošním vedla cesta s předzimním sychravým počasím do poněkud tajemnější Kambodže a poměrně tradičního Thajska. Nejprve to bylo mezinárodní letiště uprostřed Kambodžského království Siem Reap International Airport nedaleko chrámového posvátného místa Angkor Wat. Sice toho není k vidění až úplně tolik, ale kromě letounu Thai AirAsia to bylo i stání jednoho ze tří letounů Airbus A320-200 sloužících kambodžské společnosti Sky Wings Asia Airlines, která u nás už tak známá určitě není.

Zmínka byla o posvátném místě Angkor Wat (អង្គរវត្ត), což je buddhistický chrámový komplex a největší církevní památka ve světě. Tento chrám byl postaven Khmerským králem Suryavarmanem II. na počátku 12. století v Yasodharapuře, tedy tehdejším hlavní městě khmerské říše. Původně vznikl jako hinduistický chrám a případné mauzoleum, ale později se stal církevním sídlem budhistů. Silueta chrámu je ostatně i umístěna v kambodžské vlajce a je poměrně s podivem, že se tento areál zachoval v tomto stavu do dnešních dnů, když si uvědomíme bouřlivou historii Kambodže, především ve dvacátém století, kdy se Kambodže jako takové dotkla jak Vietnamská válka, tak hrůzovláda tzv. Rudých Khmerů. Nejspíš Angkor Wat zachránila bujná vegetace, která celý komplex schovala na mnoho desítek let v neprostupné džungli. Dnes Angkor Wat je pod ochranou rukou UNESCO, tak snad ještě nějakou dobu vydrží i přes nápor turistů.
K Angkor Watu se lze dostat přes Siem Reap, což je hlavní město provincie Siem Reap a populární turistické letovisko regionu Angkor.
Také místní letiště Siem Reap International Airport 

 

je díky turistům nejrušnějším letištěm v Kambodži (což je více než dvěstě tisíc odbavených cestujících ročně, při dvaceti tisících pohybech letadel, což je pro srovnání zhruba polovina objemu provozu v Brně a o přibližně dvojnásobek provozu v Karlových Varech). Současný terminál byl otevřen 28. srpna 2006, ale kambodžská vláda plánuje stavět nové letiště 60 km od města Siem Reap. Letiště je pouhých 18 metrů nad hladinou moře. Betonová dráha 05/23 má rozměry 2 550 x 45 metrů. A protože se létalo převážně v noci, tak denní fotky jsou jen z příletu Thai AirAsia a stání jednoho ze tří letounů Airbus A320-200 sloužících kambodžské společnosti Sky Wings Asia Airlines (ស្កាវីអេស៊ាអ៊ែឡា), která vznikla v roce 2011 a sídlí právě v Siem Reapu (se všemi svými třemi letouny) na tomto mezinárodním letišti. Odtud také vyráží do svých tří pravidelných destinací. Ze Siem Reapu míří do čínského Xiamenu, jihokorejského Soulu a vietnamské Hanoje. Dále z Kambodže směřují za hranice i charterové lety (do Jižní Korey: Busan a Daegu) a od prosince roku 2013 se nabídka rozšiřuje o další destinace a to čínská města Xi'an a Zhengzhou a od nového roku 2014 Singapur. Vzhledem k majetkové účasti korejských a kambodžských investorů se společnost zaměřuje na korejské turisty.
text: (jjk), foto: M.H. (Michael Heger)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve světa běh a nejen ten letecký opět stále znovu objevuje, (jjk)]   

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oprava silnice po Kambodžsku Oprava silnice po Kambodžsku
Oprava silnice po Kambodžsku
 

 

 

 

 

 

 

 

Záplava čínských turistek v místním kulturáku Záplava čínských turistek v místním kulturáku
Záplava čínských turistek v místním kulturáku
 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama