Zajímavosti

18.09.2010 20:01

Za humny je drak…

text: (jjk, VLa), foto: (VLa) Za humny je drak…

Někdo má za svou stodolou nějakou tu příšeru, ještěra, brontosaura, bezhlavého rytíře, nebo bílou paní, nebo jiného rodinného mazlíčka. Uhlíř (ne Jaroslav, ale povoláním) Patočka měl za svým milířem schovaného dobrosrdečného dráčka Mráčka. A kromě letounů a letadýlek se mezi mráčky jak všichni víme prohánějí draci (třeba ten karlovický má rozpětí křídel šest metrů), ptáci, pterodaktylové, bludičky, létající ševci, Jan Tleskač, čerti, nebo létající talíře. Nu a čas od času se také stane, že se zčista jasna na humna snese z nebes balon jako v dobách bratrů Montgolfiérů. A takové drobné vybočení z normálního víkendového klidného podvečera se přihodilo i kolegovi Viktoru Láně, když mu za stodolu na louku jeden takový turistický výletnický vehikl přistál….

 
…byl to horkovzdušný balon až pro šestnáct pasažérů, který má obsah pláště 8500 m³ a každý ze čtyř hořáků má výkon jeden MgW což dohromady odpovídá dvěma tisícům domácích etektrických kamínek. Vyhlídkový koš (3,5 x 1,7 metru)má navíc pět samostatných kójí a to i s dvířky, aby se zvýšilo pohodlí pasažérů. Balon je vysoký třicet osm metrů a ve vzduchu vydrží až dvě hodiny.
 
(jjk)
 
 
….tak se to tak nějak před 19,00 hodinou v sobotu 11. září 2010 vylouplo nad lesem, velké a žluté a navíc nízko letící. Na letecký provoz jsme nad Lomnicí zvyklí, jak na malá letadla, rogala, ale i na koridor strojů letících na pražskou Ruzyň. No i balony se občas objeví, ale tento byl od začátku nějak nízko a tak jsme se šli podívat kam přistane. A stalo se, balon ztratil výšku a přes les nebo dráty VVN vedení by nepřelétl. Přistál na poli pár metrů za posledním barákem u Horní Lomnice. Z doslechu posádky jsem vyrozuměl, že startovali u Ondřejova a let trval hodinu a 17 minut….
 
 
text, foto: (VLa)
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama