Zajímavosti

20.08.2012 20:00

Za humny je drak III. – Orville, Vzduchoplavec, Bělka, Musgrave, Strelka

text: (jjk), foto: VLa Za humny je drak III. – Orville, Vzduchoplavec, Bělka, Musgrave, Strelka

Za humny za Lomnicí u Prahy každou chvíli nějaký drak přistane, viz. Za humny je drak… a Za humny je drak II. – už zase… a není ani divu, když jedním ze startovišť vyhlídkových letů je oblast Konopiště a tak vítr žene kulatou věc kolem benešovského letiště kamsi k Velkým Popovicím, kde se zřítí i s celou posádkou k zemi, vždyť každé dokonané přistání balonu je nedokonaná sebevražda. A tak se opět po čase za Lomnicí zřítil k zemi červenobílý balon 19. srpna 2012 a to jako na oslavu narozenin Orvilla Wrighta, či amerického astronauta Story Musgravea, nebo výročí startu sovětského Sputniku 5 (nebo také Kosmičeskij korabl 2) s posádkou dvou krys, psíky Bělkou a Strelkou a čtyřiceti myší….

No on to ve skutečnosti vlastně byl druhý zkušební start kosmické rakety Vostok, kterýmžto posléze místo krys, malých psů a myší letěl velkej pes Jurij Alexejevič Gagarin a po něm ještě čtyři kosmonauté German Tito, Adrian Nikolajev, Pavel Popovič, Valerij Bykovskij a jedna švadlena kdesi z Maslennikova. Prostě Sputnik 5 (či Kosmičeskij korabl 2), což byl vlastně Vostok vzletěl 19. srpna 1960 a přistál o den později….
To Orville Wright se narodil 19. srpna 1871 (a zemřel 30. ledna 1948) a s bratrem Wilburem (16. dubna 1867 – 30. května 1912) patřil k průkopníkům létání a v Daytonu měli dílnu na opravy jízdních kol a také je i vyráběli a experimentovali od roku 1899 s létajícími aparáty. S experimenty pokračovali na počátku dvacátého století v Kitty Hawk až konečně nastal ten slavný den a 17. prosinec 1903 a letoun Flyer I absolvoval za kniplem s Orvillem let dlouhý 39 metrů za 12 vteřin.
No a co se týče Franklina Story Musgravea, který se narodil 19. srpna 1935 v Bostonu, tak to je americký astronaut, který se účastnil od programů Skylab až po lety s raketoplány. Musgrave z námořnictva v roce 1967 zamířil do šesté skupiny astronautů, a nejprve byl v záložní posádce Skylabu 2, ale tento projekt byl ukončen a začalo se létat s raketoplány. Stal se tak 116. člověkem ve vesmíru a letěl postupně v roce 1983 s Challengerem na STS-6, dva roky po té opět s Challengerem na STS-51-F, potřetí v roce 1989 s Discovery a STS-33-D, počtvrté v roce 1991 s Atlantikem a STS-44-A. Velitelem byl opět plk. USAF Frederick Gregory a pilotem plk. USAF Terrence Henricks, po páté v roce 1993 na raketoplánu Endeavour a STS-61 a naposledy s Columbií a STS-80 v roce 1996….
…takže kromě zřícení (nebo přistání) balonu za Lomnicí 19. srpna 2012 je tento den v kalendáři ještě nějaké to jiné výročí….
text: (jjk), foto: Viktor Láně

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama