Zajímavosti

13.05.2017 15:16

Wizzíráte, my zíráme, a neexistující olympiáda

text: (jjk), foto Václav Kudela Wizzíráte, my zíráme, a neexistující olympiáda
Poněkud překvapivě se snesl v sobotu 13.května 2017 na pražské ruzyňské letiště letoun maďarské letecké společnosti Wizz Air v barevném schématu propagujícím kandidaturu Budapešti na Olympijské hry v roce 2024. Tak na tom by snad ani nebylo nic tak mimořádného, protože různých logotypů do Prahy létá poměrně dost, ale kuriózní na této návštěvě bylo hlavně to, že Budapešť a ani Maďarsko na olympiádu v roce 2024 nekandiduje. Tedy původně to maďarská vláda v úmyslu měla, ale tlak veřejného mínění byl natolik solný, že se v únoru roku 2017 svého úmyslu vzdala. A tak na olympiádu vzpomíná jen letoun Airbus A320 HA-LYG společnosti Wizz Air.
A no to bylo i tak překvapení, protože letoun Airbus A320 Wizz Air HA-LYG (cn 5539/2013, který létal i jako UR-WUC u Wizz Air Ukraine) propagující kandidaturu letních Olympijských her 2024 v Budapešti byl byl odkloněn z linky W64332 Dortmund – Sofia kvůli zdravotním problémům jednoho z cestujících.
A kde se vlastně vzala ta záležitost s olympiádou v Budapešti. Původné bylo kandidátů několik, a to Francie s Paříží, protože v roce 2024 uběhne sto let, kdy Francie naposledy hostila Letní olympijské hry 1924 v Paříži, nebo Spojené státy americké a Los Angeles, které hostilo olympiádu v letech 1932 a 1984. Dalšími kandidáty byla Itálie a Řím a Německo a Hamburk a ještě jeden americký uchazeč a to Boston. Poslední jmenovaní kandidáti však kandidaturu záhy vzdali. Pátým do počtu bylo Maďarsko a Budapešť.
Maďarská olympijský výbor v červnu 2015 ohlásil rozhodnutí ucházet se o Letní olympijské hry 2024. Což o měsíc později potvrdil i parlament. Jenže se to mezi Maďary nesetkalo zrovna s pochopením. Proti se postavilo hlavně maďarské politické hnutí Momentum, které vzniklo ještě za minulého režimu v roce 1989 a to se proti konání olympiády v Budapešti protestovalo především k obrovské finanční zátěži nejen na městský, ale i státní rozpočet. A tak také vyzvalo k podpisové akci za vyhlášení referenda o konání olympiády v Budapešti. A hned na začátku podpisové akce počet signatářů výrazně přesáhl minimální číslo 138 000, které je nutné k vypsání lidového hlasování, a nakonec se pod petici podařilo posbírat 266 tisíc podpisů. Toto číslo bylo nejen pro budapešťského starostu, ale i pro vládu (která kandidaturu podporvala) natolik překvapivé, že po schůzce premiéra s šéfem radnice hlavního maďarského města, 22.února 2017 byla kandidatura stažena. Ale samozřejmě leckteré propagační materiály ještě tu a tam kdesi poletují, a tak také ještě poletuje reklama na kandidaturu Budapešti na letní olympiádu v roce 2024 v osobě letounu Airbus A320 HA-LYG společnosti Wizz Air, který v sobotu 13.května 2017 nečekaně navštívil Prahu.
text: (jjk), foto Václav Kudela - VK Aviation 
 
 
 
 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama