Zajímavosti

12.10.2014 20:04

V říjnu hodně žaludů oznamuje Voschod a Tchajkonauty

text,foto: (jjk) V říjnu hodně žaludů oznamuje Voschod a Tchajkonauty

Správně pranostika zní, že čím víc je v říjnu žaludů a bukvic, tím bude zimy víc. Ale to v neděli 12. října 2014 jaksi nebylo vidět. Žaludů a bukvic moc nikde k vidění nebylo a po podzimu ani památky. Léto se nevzdávalo, ačkoli sobotní mlžný opar zhatil cestu do Erpužic za vírníky (které se tam sice sletěly, ale bylo jich jen pět), přišla na řadu nouzová varianta. Modeláři zůstávají na volném povětří (než se přestěhují do hal a tělocvičen) tradičně o něco déle, než „velcí“ létavci a tak podle jejich kalendáře se ještě v říjnu a listopadu soutěží. Shodou okolností v neděli měli svůj Český pohár v kategoriích F1G, F1H, F1J (volných modelů) na kladenském letišti Velká Dobrá. Není to sice plnohodnotná náhrada za vírníkářský slet, ale od soboty diametrálně odlišné počasí, přece jenom, vyhnalo kromě modelářů na přívětivé povětří i letce z kladenského letiště. Ti si tu v poklidu létali své okruhy. Co se týče modelů nebudu moc sdílný, protože to není (až na výjimky) má doména. Jen snad, že zmíněné tři kategorie jsou volně létající větroně, dostávající se do vzduchu trojím způsobem a to na „šňůře“ (podobně jako draka letounek vytahuje do vzduchu jeho „pilot“), nebo pomocí gumového svazku s vrtulí a nebo krátkodobým elektrickým motorkem (také s vrtulí). Ale víc toho nepovím.

Ale na datum 12. října se vztahují některá výročí. Tak například před padesáti lety 12. října 1964 se do vesmíru vypravila sovětská pilotovaná loď Voschod 1, poprvé s vícečlennou posádkou Vladimir Komarov, Konstantin Feoktistov a Boris Jegorov. Let sice trval pouhý jeden den, ale premiérově také na sobě kosmonauti ve svém plavidle neměli skafandry. Co se kosmického výzkumu týče, na tento den vychází (12. října 2005) i start čínské kosmické lodi Šen-čou 6 s tchajkonauty Fej Ťün-lungem a Nie Chaj-šengem. Ti strávili ve vesmíru pět dní při sedmdesáti šesti obletech. 
A na 12. října 1492 ještě k tomu připadá takzvané objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem. Ten ovšem do Ameriky doplul omylem, protože doufal, že přistane u břehů Japonska. Místo toho připlul k Bahamským ostrovům a místo, kde vystoupil na břeh nazval San Salvador.
Nu v říjnu hodně žaludů a bukvic oznamuje zimy víc. Nezdá se, že by těchto plodů bylo nějak přespříliš, takže snad to s tou zimou nebude tak strašné. Ale také spadne-li v říjnu listí, bude mokrá zima. Chm, listí se zatím drží zuby nehty, tak těžko říci jak to bude s tou vodovou a mokrou zimou, vždyť kolik dní v říjnu uplyne do prvého deště, po tolik dnů bude i v zimě pršeti. A čím déle vlaštovky u nás v říjnu prodlévají, tím déle pěkné a jasné dny potrvají. Tak ještě nějaká ta vlaštovka se před týdnem ukázala, ale s podzimními mlhami už všechny prchly do teplých krajů, takže uvidíme, co následující dny přinesou. Zatím přinesly sobotní vlhkou mlhu a nedělní skoro letní počasí…
A ve Velké Dobré u Kladna létali svou soutěž modeláři a „velcí“ letci „Blaníkovali“ okruhy a tu i tam se kolem i cosi jiného prolétlo.
Kladenské letniště tu i tam navštívím a připomínám jeho více či méně vzdálenou historii, nebo i výročí některých významných osobností kladenského létání, ale o tom je psáno na jiných místech viz.odkazy V dubnu letěl poprvé i Josef Pouba, Jen s kapesníkem na šňůře, Stříbření zubatého… Co radil Zdeněk Běhounek, Z Pau do kročehlavské Bažantnice…A od Lán ku Praze…, Nad Kladnem před týdnem, dnes na zemi (Listopadové provětrání), Teplé předjaří na Kladně.
Tentokrát jen tak trochu oddechově…
text, foto: (jjk)
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci pomalu a váhavě světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama