Zajímavosti

29.06.2013 20:10

Třicátiny českých balonů horkovzdušných

text,foto: (jjk) Třicátiny českých balonů horkovzdušných

Notnou řádku let mnozí nad českou, moravskou a slezskou krajinou vídají barevné lampionky majestátně se vznášející a berou to vlastně už jako samozřejmost. Sice horkovzdušný balon se poprvé vznesl 5. června 1783 ve městě Annonay, kdy bratři Montgolfiérové vypustili svůj aparát v koši s ovcí, kachnou a kohoutem, ale moderní sportovní horkovzdušný balon tuzemské provenience se zdvihl k obloze až o dvěstě let později, v červnu 1983 v Brně, je tomu tedy v tomto roce, v červnu právě třicet let.  

Sice se původně oslavy prvního vzletu horkovzdušného balonu připravovaly na den 5. června 2013 na letiště v Brně – Medlánkách, ale špatné počasí slavnostní vzlet odložilo. Druhý termín byl den 27. června 2013 na tomtéž místě, ale bohužel rovněž nepřízeň počasí opět vzlet překazila. Nu což nepodařilo se, ale to neznamená, že není od věci si toto výročí připomenout alespoň několika větami.
Sice někdy koncem 70. let dvacátého století byl horkovzdušný balon k vidění v Praze, ale byl to dovezený anglický balon, který patřil Balon klub Praha.
Před třiceti lety tak tedy započala historie opravdu skutečných horkovzdušných balonů československé (dnes české) výroby. Bratři Aleš a Ivan Kubíčkové začali s výrobou balonu už v roce 1992. Není to shoda jmen, opravdu se jedná Aleše Kubíčka, zakladatele dnes jedné z největších balonářských firem na světě Kubíček balloons. Tehdy balon vyráběli samozřejmě ještě co by členové Svazarmu v brněnském Aviatik klubu. Balon o objemu 2 200 m³ byl představen 5.června 1983 na letišti v Brno-Medlánky, ale nejprve pouze upoután na laně. Koš byl upleten v košíkářské firmě Zadrev Morkovice a palivové třiatřicetikilové lahve ležely na dně koše, přičemž hořáky byly jen domácí ruční výroba. Balon OK-3010 se vypouštěl záklopkou na vrcholu, která se musela při přistáváním odtrhnout a trochu měl tvar vajíčka. Jako obal balonu byla použita polyamidová látka bez ochranného nátěru. Jednou tak podlehl zkáze, když se nedopatřením roztrhl a v roce 1987 musel být vyroben znovu. Za minulému režimu však moc létání horkovzdušných nevzkvétalo, protože mu nebylo nijak moc přáno. Po roce 1990 se však balonáři jako jedni z prvních oddělili od Svazarmu a začali svůj sport více rozvíjet. A dnes už si možná ani nikdo nevzpomene na složité pionýrské začátky a jediným čím komplikuje bylinářům něco život je počasí a tedy oslavy nedopadly 5. a 27. června 2013 podle představ.
A tak se buď je při příležitosti letošního výročí podívat na nějaké balonářské akce, které do konce sezony ještě proběhnou, jako jsou tradiční Fiesty v Telči, Brně, nebo v Radešíně, kde se letos koná také v srpnu mistrovství republiky viz. www.balonove-mistrovstvi.cz a www.balonovy-svaz.cz). A nebo zavzpomínat na některé návštěvy na balonových akcích viz. Pátá Královehradecká fiesta (2000); Balóny balonily nad Táborem (2008); Nafouklé koule a žlutá sanitka nad Hanychovem… (2012); Floriánek na večer zametl oblohu… a pár drobností k tomu viz. Za humny je drak…; Za humny je drak II. – už zase…; Za humny je drak III. – Orville, Vzduchoplavec, Bělka, Musgrave, Strelka; Už před sto dvaceti lety…;
…a nebo se na některé žánrové obrázky podívat do Tábora a vzpomenout tak i na šampionát v roce 2008
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci jen velmi pomalu opět světa běh a nejen ten letecký začíná znovu objevovat, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama