Zajímavosti

30.01.2016 20:00

Třetina letectva a něco k tomu

text: (jjk), foto: V.P., M.J. Třetina letectva a něco k tomu

Leden tohoto roku tak trochu trávíme kdesi za vodou a to na v Indii, viz Taková směs indického koření na jedné hromadě a  Mráz v tyto dny v okna duje, poletíme za nováčky do Indie. Indie jako obrovská země s mnoha zájmy a mnohými obchodními aktivitami a různorodými politickými aktivitami, které se odráží i ve velmi široké plejádě letadlového parku (včetně vlastní produkce). Některé typy letounů, které třeba až nejsou tak obchodně úspěšné, jak si výrobce představoval, ale právě v Indii a v okolních zemích je tento letoun nadmíru oblíbený a létá zde skoro polovice celosvětové produkce. Jedná se o německý letoun Dornier Do-228.

Letounů typu Dornier Do-228 různých verzí bylo vyrobeno celkem 270, ale jen v indických ozbrojených silách jich létá více než stovka kusů a další desítky strojů lze potkat v Nepálu, Bhútánu, Bangladéši a Pákistánu. Nejedná se ovšem jen o originální německou produkci, ale i o licenční výrobky indické společnosti Hindustan Aeronautics Limited (HAL). Z indické letecké továrny tyto letouny zamířily i třeba na Mauricius, ale i na Seychely. Tam v tuto chvíli letoun Dornier Do-228-201 SY-010 tvoří rovnou třetinu celého tamního vojenského letectva.  Seychelles’ Air Force (SAF), neboli Seychelské vojenské letectvo má ve své flotile pouhé tři letouny britský BN-2 Islander, čínský Harbin Y-12, indický Dornier Do-228. Ano indický (jak bylo zmíněno) Dornier Do-228-201, protože v licenci tento původem německý letoun z produkce Dornier Flugzeugwerke DmbH vyrábí už řadu let indická letecká firma Hindustan Aeronautics Limited z Bangalore (Bengaluru). A právě na letišti v indickém Bengaluru se v létě raritně podařilo raritně ulovit celou třetinu seychelského vojenského letectva, dvoumotorový Dornier Do-228-201 SY-010 stewardovi Českých aerolinií Vladimíru Petrovi. Seychelské letectvo mělo v roce 2015 mít ve svém stavu dva Dorniery (tedy plnou polovinu letectva), ale zatím podle dostupných informací, druhý letoun z indické firmy HAL na Seychely ještě nedorazil. V každém případě pozoruhodný úlovek, protože kromě předjarního leteckého veletrhu Aero India se tento letoun tři tisíce kilometrů od své mateřské základny na Seychelles International Airport ve Victorii...
Na Seychelách bylo letectvo založeno v roce 1978 jako letecké oddělení Ministerstva zemědělství a rybolovu s letounem BN2A-21 Islander a dvěma indickými vrtulníky Chetak. Poslání leteckého křídla ministerstva zemědělství se různě měnilo, začalo vykonávat i kurýrní službu a pobřežní stráž a v jeho letadlovém parku se objevily letouny Swearingen SA226-T Merlin III B a Cessna Citation.  A později i de Havilland Canada DHC-6 Twin Otter, který má na starosti námořní průzkum, leteckou záchrannou službu, ale i VIP dopravu. Ale jak bylo řečeno Seychelles’ Air Force (SAF) se osamostatnilo a ve stavu má dnes tři letoun y BN2A-21 Islander, Harbin Y-12, Dornier Do-228 (a čeká nadruhý tento letoun…)
Bohužel se podařilo zachytit seychelský Dornier jen na jedné fotografii v tetelícím se horku, přes okno letounu, ale pro doplnění jsou zde k vidění další indické Dorniery na domácí indické půdě..
A jen pro připomenutí jiné návštěvy Indie: Indická předvánoční vzpomínka na YelahankuJeště na skok do muzea v Yelahance) a pak prostřednictvím Vladimíra Petra (viz. NESem vám noviny z daleké ciziny, aneb…). A díky druhému jmenovanému také v tomto případě, podobně jako (viz. Mráz v tyto dny v okna duje, poletíme za nováčky do IndieProfesor IndiGo bez sněhu). A také jsme si do Indie skočili v roce 2010 díky Michaelu Hegerovi (viz. Mezi odpadky, nakupující krávou a všudypřítomnou špínou…).
text: (jjk), foto: Vladimír Petr, Miloš Jenčík
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která se ze své vážné nemoci pomalu vrací zpět a světa běh a nejen ten letecký znovu objevuje, (jjk)]
  
 
 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama