Zajímavosti

29.03.2015 19:41

Třetí středočeský „K“

text,foto: (jjk) Třetí středočeský „K“

Mnohá tuzemská letiště sezonu v pravém smyslu slova nepřerušují ani v průběhu zimního období a hemžení pokračuje mnohdy i na sněhu a ledu. Jen voda leckdy udělá z travnaté plochy šťavnaté bahýnko, ale to se může přihodit klidně i uprostřed léta. Sezona však fakticky začíná s prvními akcemi pro veřejnost, či prvními soutěžemi. Pro mnohé aviatické výletníky, ale může sezona začít i v okamžiku, kdy se začnou otevírat různá kulturní zařízení. To jsou především hrady a zámky a další pamětihodnosti, které se veskrze také ukládají k zimnímu spánku. A právě o víkendu 28. a 29. března 2015 veřejnost přivítaly tři středočeská „K“, tedy Konopiště, Karlštejn a Křivoklát. A tak lze se z benešovského letiště, které patří k těm, kde se létá i celou zimu, už od tohoto víkendu vypravit na zámek Konopiště, který otevřel své brány návštěvníkům.

Co se týče Křivoklátu, ten je relativně nedaleko letiště v Hořovicích, kde lze díky asfaltové dráze létat také celoročně a tam už sezona také začala viz. „Toť problém těžký, ba křiklavý…. V případě Karlštejna lze využít letiště v Bubovicích. A tak tedy na Konopiště se lze vypravit z benešovského letiště, které ač je travnaté, také svůj provoz až na výjimky neomezuje. A letošní mírná zima přispěla k tomu, že i zde těch omezení bylo minimum. Ale protože se na benešovské letiště vypravujeme relativně často (z roku 2014 viz. Benešovské čekání na Patrika a něco z roku 2013 viz. Dědkův hnusák, žádný léto stařenyHemžení modelářů, z roku 2012 viz. S Eduardem V Hůrkách…a vždyť rostou houby, 2010 Gripen, Chvojen a Keltové, r.2011 A už i Nad Loukami se probudili…Nepředeveď a neprodej a zajímavost z r.2010 Benešovská konina a nebo z roku 2006 Čtvrt století s obry…, r.2009 Nesvačilské podívání podruhé, r.2011 Nesvačilské létání a i nějak jinak něco co má něco společného s benešovským letištěm u r.2008 Říjnová cesta kolem Bystřice, r.2012 Vrnící rodinka…Nevlezem za kamna a nevlezem…Takovej blbej kufr……a ještě cestou…) a i jeho historii a činnosti už bylo v magazínu napsáno všelicos, můžeme si takhle zjara říci i něco jiného, co s létáním přímo nesouvisí. Souvisí to s právě otevřeným zámkem Konopiště, kam se díky blízkosti benešovského letiště lze přilétnout (i svrchu oblétnout) a přijet z letiště podívat. Vzhledem k tomu, že na samotném letišti ještě žádné veřejné akce nezačaly (na to si musí nedočkavci počkat do 26. dubna 2015 na modelářské Předveď a prodej 2015 a pak do 30. května 2015 na 20. ročník Poháru F-Air 2015) můžeme se odpočinkově věnovat také něčemu jinému. Tedy zmíněnému zámku Konopiště, který založil nejspíš pražský biskup Tobiáš z Benešova asi v roce 1294. Po té co rod Benešoviců po meči vymřel, stalo se Konopiště v roce 1327 majetkem rodu Šternberků. Kromě krátkého přerušení Šternberkové vlastnili Konopiště až do roku 1590. Po nich se dvě století vlastníci střídali a byli jimi například Hodějovští z Hodějova, Michnové z Vacínova, Vrtbové z Vrtby, ale i třeba Albrecht z Valdštejna a naposledy i rod Lobkoviců. Od nich v roce 1887 koupil celé panství i se zámkem následník císařského trůnu František Ferdinand d´Este. Arcivévoda si svého panství užíval necelých třicet let, protože byl i se svou manželkou Žofií zavražděn 28. června 1914 v bosenském Sarajevu srbským anarchistou Gavrilo Principem. To také dalo podnět k vypuknutí Velké války (dnes říkám I. světové války). Po ní v roce 1921 od dědiců Františka Ferdinanda zámek převzal československý stát. Zámek se i s parkem tak stal i turistickou atrakcí. Vše přerušila druhá světová válka, kdy zde byl umístěn hlavní štáb zbraní SS. Do rukou státu se zámek vrátil až po konci války. A jako státní zámek Konopiště (www.zamek-konopiste.cz) je ve správě Národního památkového ústavu až dodnes.
Letečtí výletníci nemusí z benešovského letiště mířit jen na Konopiště, protože i v těsné blízkosti, městečku Bystřice, se nějaká ta pamětihodnost najde v podobě barokního kostela svatého Šimona a Judy z roku 1666.
Ale tak jako tak, na benešovském letišti se létá, okolní hrady a zámky jsou už také otevřené a tak lze jen počkat na trochu teplejšího povětří a vyrazit na letecký výlet…  
text, foto: (jjk)
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve světa běh a nejen ten letecký opět stále znovu objevuje, (jjk)]  

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama