Zajímavosti

29.07.2017 20:18

Tlustý kupec z Cařihradu

text: (jjk), foto: Václav Kudela Tlustý kupec z Cařihradu
Se začátkem prázdnin se v Praze začal objevovat další nákladní letoun, další společnosti, která doposud do České republiky nelétala. Pasažérské stroje společnosti Turkish Airlines tak od července 2017 doplňují letouny Airbus A330-200F společnosti Turkish Airlines Cargo. A mile překvapí, když na lince z Istanbulu zastočí i A310-300F ULS Airlines Cargo.  
Do Prahy na pravidelné linky létaly doposud kromě „mrňousků“ v podobě letounů ATR-72 pro Fedex, ještě „tlusté“ stroje China Airlines Cargo, UPS a Qatar Airways Cargo. V červnu se pak do Prahy, jako na svou novou mateřskou základnu přistěhovala slovenská společnost Air Cargo Global  i se svými letouny Boeing 747-400F. Dalším dopravcem, který zavedl do Prahy pravidelnou nákladní linku je tedy největší turecká letecká společnost, která kromě začala od začátku prázdnin do Prahy létat s letounem Airbus A330-200F. Turkish Cargo tak pokračuje v rozšiřování pravidelných nákladních linek nejen do Asie, Afriky a Severní Ameriky, ale i do Evropy. A tak těmi šťastnými destinacemi je lotyšská Riga a právě Praha.
Turkish Cargo spojuje Istanbul, Rigu a Prahu (a zpět do Istanbulu) jakousi okružní cestou dvakrát týdně a to ve čtvrtek a v sobotu v podvečer (podle letového řádu v Praze 18:50-20:20 hodin)
Společnost má v plánu zatím provozovat linku do konce října a to zhruba s kapacitou přepraveného zboží až čtyři sta tun měsíčně. A podle úspěšnosti spojení mezi Tureckem, Českou republikou a Lotyšskem se uvidí, zda bude pokračovat. Hlavními převáženými produkty jsou strojní zařízení, elektrická a elektronická zařízení, chemické výrobky, automobilové součástky a podobně. Turkish Airlines, respektive Turkish Cargo provozují v nákladní verzi devět letounů typu Airbus A330-200F a tak vzhledem k pokračující expanzi úplně nestíhá a tak se už objevil (a ještě se minimálně v srpnu třikrát objeví) na záskoku
Airbus A310-300F turecké společnosti ULS Airlines Cargo (první byl stroj registrace TC-LER, jeden ze tří A310, který tato společnost má). Takže od července 2017 tak Prahu obohatila nejen nová pravidelná nákladní linka, ale na ní je možné zahlédnout hnedle dvojici tureckých leteckých společností Turkish Cargo a ULS Airlines Cargo.
text: (jjk), foto: Václav Kudela - VK Aviation 
 
 
 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama