Zajímavosti

10.03.2018 22:21

Teta si to hustě nasypala den po MDŽ

text: (jjk), foto: Milan „Horys“ Horáček Teta si to hustě nasypala den po MDŽ
Nesmrtelná teta si to nasypala a letošní začátek března si užila. No a nejenže si tedy zhusta sypala, ale ještě slavila Mezinárodní den žen později o jeden den. Ne tedy, že by snad se dopouštěla něčeho nekalého (spíš naopak), ale sypala si ledek. A navíc, jako kdyby toho nebylo málo, tak ta „Nesmrtelná teta“ je čmelák. A navíc schizofrenní čmelák, protože den po MDŽ se po zimním spánku ten brumlal vyrojil z hnízda a bzučel si zvesela v Radimi u Chrudimi jakoby se nechumelilo. A ono se opravdu nechumelilo, protože po třeskutých mrazech přišlo jaro… … a navíc ti čmeláci byli dva, a jeden z nich se jmenuje „Nesmrtelná teta“.
Takže se opět, tak jako každý rok, s oblevou začaly, jako předzvěst jara, zjevovat v povětří žluté  brumlavé letouny. A tak tedy jak se jaro blíží, tak se nad loukami a políčky zjevují čmeláci, kteří se pilně snaží hnedle jak vylétli ze svých zimovišť. Prostě a jednoduše. Čmeláci chrudimského Agroairu, se jako obvykle, v tuhle roční dobu, začali rojit. No a jeden z těch čmeláku má pod kabinou, za vrtulí, za motorem, napsáno „Nesmrtelná teta“. Tak tím je vše vysvětleno. No a letos si to ti čmeláci jako obvykle sypali ledkem, neboli dusíkatými hnojivy. Ale tentokrát se rojili z práškařského letiště Radim u Chrudimi (ULRADI 550 x 15 metrů asfalt N 49°54.4', E 16°0.4') respektive nouzové plochy, neboli účelového letiště. A byli to dva žlutí čmeláci Let Z-37 OK-AGR (v rejstříku 15.4.2002, rok výroby 1984, cn 25-38) a Let Z-37 OK-DJS (v rejstříku 15.3.1973, rok výroby 1973, cn 17-20) osedlaní Petrem Ryšavým a Radkem Klimešem, se tedy opět přivoláváním jara vydali do polí, tedy nad pole.
A tak zase po roce přivolávali jaro čmeláci z chrudimského Agroairu (a tedy jeden čmelák je tou tzv.Nesmrtelnou tetou), a tentokrát to nebylo z letiště Hrochův Týnec u Chrudimi, nebo Holice – Koudelka, ale Radim u Chrudimi.
Ještě před nějakým časem bylo možné vidět startovat a parkovat všelijaké vzduchoplavecké přístroje Agroairu (který vznikl v roce 1998 a jehož letouny lze spatřit nejen v okolí Pardubic, Hradce Králové, ale i Náchoda, nebo Žamberka) na letišti pod Kunětickou horou. Ale od září roku 2011 je v Chrudimi v provozu nové opravárenské středisko společnosti a tak také se i z Kunětic na domácí základnu stáhly všechny letouny. Mimochodem v Chrudimi jsme se také s Agroairem i před časem potkali (viz. Hnízdění Čmeláků…), stejně tak jako před tím ještě v Kuněticích (viz. Cestovní sběr… a Ježibaba s cirkusem se válí pod Kuňkou…), ale i na jiných místech (viz. Hevlíkovická paseka nad Divokou Orlicí….).
No a tak opět po roce jsme spolu s čmeláky, tentokrát z Radimi u Chrudimi, přivolávali jaro. A tentokrát si to tak „Nesmrtelná teta“ nasypala na Mezinárodní den žen…. Jen tedy o jeden den později….
 
text: (jjk), foto: Milan „Horys“ Horáček
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama