Zajímavosti

09.12.2017 21:14

Tahle evoluce se moc Darwinovi nepovedla…

text, foto: (jjk) Tahle evoluce se moc Darwinovi nepovedla…
Fatální konec letecké společnosti Air Berlin má, jak se zdá, další oběť. Stala se jí malá sympatická švýcarská letecká společnost Darwin Airline. V letech 2012 a 2013 společnost Darwin Airline (ve spolupráci s Českými aeroliniemi) provozovala spojení mezi švýcarskými městy Ženevou a Luganem s Prahou. A posléze tato společnost v Praze objevovala v barvách Etihad Regional. Po té, co společnost Etihad odešla z firmy Air Berlin, dostala se do potíží i švýcarská společnost, kterou koupil slovinský vlajkový dopravce. Adria Airways však poslala v listopadu svou novou dceřinou firmu do insolvence a na „Mikuláše“ oznámila, že v roce 2018 bude pro Darwin Airline bude hledat na trhu nějaké smysluplné uplatnění…  
Na konci listopadu 2017 švýcarskou leteckou společnost Darwin Airline poslal její nový majitel do insolvence a požádal o ochranu před věřiteli. Společnost, která sídlí ve švýcarském Luganu zároveň pořádala reorganizaci. Došlo k tomu pouze měsíc po té, co došlo ke změně majitele společnosti. Společnost Etihad Airways, která opustila v létě společnost Air Berlin, i opustila švýcarskou firmu a prodala jí lucemburskému investičnímu fondu 4K Invest, který je majitelem slovinského národního dopravce Adria Airways. Po té co se Darwin Airline stala součástí stáje Adria Airways, zmizela z trupů letadel veškerá symbolika připomínající spojení se společností Etihad, a letouny Saab 2000, se jako výpomoc, zjevily i v Praze.
Adria Airways prozatím zastavily Darwin Airline v souvislosti s insolvencí na konci listopadu i poslední provozované linky z Lugana do Říma a z Lugana do Ženevy. Podle vedení Adria Airways se v lednu roku 2018 rozhodne o dalším osudu společnosti. V současné době má společnost 120 zaměstnanců, a ve flotile má šest letadel Saab 2000 a čtyři ATR 72-500. O jejich dalším osudu Slovinci, respektive lucemburští majitelé rozhodnou tedy v lednu 2018.
Švýcarských leteckých společností a firem jsme potkávali a potkáváme v Praze (a nejen v Praze nemálo). Už tradičně naše hlavní město navštěvuje po celé desítky let švýcarská vlajková společnost Swiss International Air Lines (ideový pokračovatel zkrachovalého Swissairu) či Crossair (z něhož nynější Swiss I.A.L. vzešel). Do Prahy samozřejmě létají ze Švýcarska i letadla soukromá a nebo charterová společnost Helvetic Airways (která ovšem v mnohém v součinnosti se Swiss International Air Lines).
V roce 2012 se v Praze představila společnost Darwin Airline, ale po roce a jednom měsíci 26. října 2013 pravidelné linky skončily. Posléze se ovšem tato společnost začala objevovat v barvách Etihad Regional, tedy ve službách Air Berlin, což skončilo v tomto roce, spolu s ukončením provozu společnosti Air Berlin a angažmá firmy Etihad v tomto konglomerátu.
Regionální letecká společnost Darwin Airline z Lugana byla založena 12. srpna 2003 a od 28. července 2004 zahájila faktickou činnost v charterové i pravidelné dopravě. Hlavními základnami společnosti byla letiště v Luganu a Ženevě a tato města spojovala s destinacemi v Itálii, Francii, Španělsku a Lucembursku. Od roku 2011 Darwin Airline přebrala provozní aktiva jiné malé letecké společnosti Fly Baboo a chartery i pravidelné linky už s deseti Saaby 2000 rozšířila na Německo, Nizozemsko, Srbsko, Bosnu a Hercegovinu a tedy v září 2012 i na Českou republiku.  
Na začátku září 2013 Darwin Airline otevřel základnu v anglické Cambridgi a odtud létala do Amsterdamu, Paříže a Milána.
Ale 17. listopadu 2013 společnost Etihad Airways že koupila 33 procentní podíl v společnosti Darwin Airline a na trupu letounů se objevil nápis Etihad Regional s podtitulem provozovatel Darwin Airline. Také do flotily kromě švédských Saabů přibyly i letouny ATR 72.
Ale v roce 2014 začaly problémy. Nejprve v únoru 2014 Etihad Regional zrušil trasy z Berlína do Poznaně a Vratislavi a ze Záhřebu do Říma. A posléze z letového řádu misí další destinace ve Francii, Itálii, Německu, Rakousku, Švýcarsku a k tomu ruší spolupráci Swiss International Air Lines. V roce 2015 pokračuje úpadek společnosti a ukončování dalších linek. Firma Etihad i odstupuje od záměru odkoupit zbytek společnosti. V roce 2015 společnost už létá převážně pro Air Berlin a italskou Alitalii (kde má také Etihad také svůj majetkový podíl) a Darwin míří (spolu s dalšími firmami s podílem Etihad) k neodvratnému zániku.
V květnu roku 2017 Darwin oznámil ukončení své trasy Ženeva-Zürich a dne 29. května 2017 a ukončil všechny operace v Curychu. 
V červenci 2017 společnost Darwin Airline koupila holdingová společnost se sídlem v Lucembursku, která je majitelem slovinské letecké společnosti Adria Airways. Podle nové mateřské firmy Darwin Airline zůstává samostatnou společností působící pod obchodní značkou Adria Airways Switzerland. Z letadel zmizely všechny symboly připomínající příslušnost ke společnosti Etihad. Stroje začaly létat pod novým názvem v září na různých pravidelných trasách mateřské společnosti, a občas letouny zaskočily i na linkách Adria Airways do Prahy. Ale krátce na to mateřská společnost zastavila všechny plánované operace Adria Airways Switzerland s tím, že letouny Saab 2000 budou poskytnuty jiným společnostem formou ACMI leasingu a stroje ATR 72-500 budou vráceny pronajímateli. Dne 27. listopadu 2017 došlo k uzavření základny v Luganu a ukončení veškerého provozu včetně pravidelných linek mezi Ženevou, Luganem a Římem.
Ten samý den Darwin Airline podala návrh na ochranu proti věřiteli a vstoupila do konkurzního řízení. Den na to 28. listopadu 2017 byla společnosti pozastavena švýcarskými úřady i provozní licence. A jak bylo uvedeno výš, na svatého Mikuláše, 6.prosince 2017 Adria Airways oznámila, že v lednu 2018 rozhodne o dalším osudu společnosti….
text,foto: (jjk)
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama