Zajímavosti

29.09.2013 20:21

Svatý Václav v ráji uspal surikaty

text,foto: (jjk) Svatý Václav v ráji uspal surikaty

Byl vnukem Bořivoje a Ludmily a synem Vratislava I. a matkou Drahomíra. Je patronem Čech i Moravy, ale i třeba sládků. No jistě svatý Václav kníže český, který má v sobotu 28. září 2013 svátek. A světci blíž bylo mi vystoupati až na horu Milou tyčící se nad letištěm Raná a okolní krajinou. Jak známo tento vrch je odedávna rejdištěm všech možných létavců. Původně to byl jen ráj letců opeřených, posléze aviatiků na všech těch dřevěných vehiklech a po té i rogalistů a modelářů a nejnověji i paraglidistů. Před dvěma roky jsem v tomto leteckém ráji navštívil hemžení paraglidistů (viz. Když do ráje přijde podzim…), kterých tu tentokrát bylo jen několik, protože se tu konaly republikové závody modelářů v kategorii 3F3, ale i tak v ještě letním dni na svatého Václava, nedalo mi to a tak trochu svrchu shlédnout na krajinu a sledovat létavé přístroje všeho druhu…

Kromě létavých tvorů a přístrojů se tu obvykle hemží pod nohama i davy syslů, kteří jako surikaty na zadních sledují dění okolní (viz. Surikaty na padáku), ale tentokrát už je patrně svatý Václav uložil k zimnímu spánku, protože se v travinách jen občasně ozvalo zvonění cvrčka a tu i tam opožděný motýl popolétl. Na úbočí pak traviny spásalo stádo ovcí. A několik jednotlivců dvounožců pak ožíralo nějakou tu uzrálou hrušku pro osvěžení a nebo sbíralo plody šípků, patrně na čaj při dlouhých zimních večerech.
A tak se tu vlastně prolínalo několik modelářů se svými letadélky 3F3, tedy svahovými RC modely a pak i nějaký ten paraglidista. Ti se snažili skokem z kopce najít nějaký ten stoupavý proud, aby nepřistáli hned dole na louce a nemuseli opět udýchaně šlapat na kopec. A z úbočí až k vrcholu Milé hory stoupaly větroně tažené vlečnou, aby to soužití modelů a padákových křídel tak nějak symbolicky doplňovaly.
Do aviatického ráje na hoře a pod horou Milou zkrátka a dobře přichází podzim. Poslední skoro ještě letní den na svatého Václava 28. září 2013 už tento kníže český uložil místní surikaty (neboli sysly) k zimnímu spánku, ale modeláři, paraglidisté a pod kopcem i další létavci se zatím (alespoň na to nevypadají) k zimnímu spánku evidentně nechystali. Doufejme, že po studeném a mokrém jaru ještě nějaký ten týden se ani k zimnímu spánku neuloží, ale pokud už přece jenom ano, tak si letecké rejdění kolem Milé hory můžeme připomenout viz. Když do ráje přijde podzim…, Surikaty na padáku.
text, foto: (jjk)
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve světa běh a nejen ten letecký opět stále znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama