Zajímavosti

17.10.2015 21:40

Stovka a Aerovka před poslední zimou

text,foto: (jjk) Stovka a Aerovka před poslední zimou

V rámci otevřených dveří státního podniku LOM Praha 10. října 2015 se otevřel i areál tak zvané Staré Aerovky v těsné blízkosti letňanského letiště. Areál byl zpřístupněn už na začátku výstavní sezony 2015 (viz. Iskra a ti druzí ve Kbelích), ale od té doby se leccos změnilo. Areál díky podniku LOM Praha a Vojenskému historickému ústavu se pomalu, ale jistě mění v nové revitalizované výstavní prostory, které budou tematicky doplňovat stávající expozici kbelského leteckého muzea. Pokud se tedy nepokazí počasí, či něco jiného, tak v sezoně 2016 by snad už návštěvníci kbelského muzea měli mít i možnost nahlédnout do zcela nových výstavních prostor.  

Celá revitalizace areálu takzvané Staré Aerovky má oficiální název "Návrat historických letadel Do památných hangárů č. V a VI AERO v Letňanech " a LOM Praha ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha (VHÚ) mají záměr nejen zachránit unikátní soubor historických budov areálu někdejší firmy Aero, ale vytvořit  i nové výstavní prostory. Soubor budov Areálu Aero Kbely byl prohlášen za nemovitou kulturní památku v listopadu roku 2011. To také bylo prvním krokem k současnému a hlavně budoucímu využití tohoto areálu. Některé hangáry (č. V a VI) se nacházely v havarijním stavu a tak bylo nutné přistoupit k poměrně radikálnímu kroku v podobě zevrubné rekonstrukce. Po dokončení rekonstrukce by se měl vzhled hangárů velmi přiblížit původnímu vzhledu a v areálu Staré Aerovky by tak měl existovat zcela unikátní muzejní komplex.

Projekt se na papíře začal realizovat už v roce 2014, ale samozřejmě od prvního byrokratického kolečka, přes výběr zhotovitele až po začátek stavby, rekonstrukce samotné uběhne nějaký čas. Když vynecháme všechny postupné kroky, které jsou ostatně k nalezení na stránkách www.staraaerovka.cz, tak samotná rekonstrukce začala až začátkem roku 2015. Sice návštěvníci zahájení muzejní sezony v leteckém muzeu ještě moc neviděli, ale v těchto dnech, v říjnu, už je zcela zřejmé, co se to vlastně v areálu Staré Aerovky děje.  

V obou případech hangárů V a VI došlo k totálnímu odstrojení konstrukce. V případě dřevěného hangáru VI je spíš zázrak, že šlo zachovat velkou část konstrukce a jen vyměnit některé zcela zničené dřevěné části konstrukce. Nutné ovšem je zhotovení kopií dřevěných oken, repasovat kování a vlastně téměř celý obvodový plášť budovy a elektroinstalace. U hangáru V zůstala jen ocelová konstrukce (u ní byly vyměněny jen nejzničenější části) a bude potřeba obnovit celé opláštění budovy, včetně elektroinstalace, ale podrobněji, jak už bylo zmíněno je vše popsáno v samostatných stránkách www.staraaerovka.cz.

Pokud se tedy všechno bude dařit podle plánu, a stavba bude probíhat podle harmonogramu,  do konce dubna 2016 by měla probíhat instalace expozice tak, aby návštěvníci muzea viděli expozici dynamického živého muzea kde exponáty budou „živě“ fungovat. Areál  po dokončení a zprovoznění by měl vypadat tak, jak vypadal v roce 1941. Do hangáru č.V budou instalovány sbírky bombardovacích, bitevních letounů a stíhacích bombardérů od druhé světové války až do 80. let minulého století, včetně zrekonstruovaného sovětského bombardovacího letounu Petljakov Pe-2. A v hangáru č. VI bude k vidění čtveřice unikátních prototypů letounů firmy Aero.

Stará Aerovka bude během zimní přestávky v péči stavebních firem a muzejníků a nezbývá než věřit, že bude přijatelné počasí a všechno se podaří stihnout a v nové muzejní sezoně 2016 už všichni zvědavci a letečtí nadšenci budou moci navštívit zcela nové výstavní prostory s unikátními exponáty…

…a první kolo návštěvy stoletého výročí letecké továrny viz. Století od Breitfelda…a Daňka

text, foto: (jjk)

Zdroj: www.staraaerovka.cz

 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve světa běh a nejen ten letecký opět stále znovu objevuje, (jjk)]  

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama