Zajímavosti

04.03.2017 20:20

Stěhování…

text, foto: (jjk) Stěhování…
Posledních několik let si aviatici zvykli, že firma OKAir, která provádí i servis letadel, sídlí kousek nad Berounem na letišti v Bubovicích. Pravda, na tomto letišti není zdaleka takový provoz jaký býval ještě v osmdesátých letech, a bohužel ani (po neblahých zkušenostech) druhdy populární letištní restaurace, dlouhá léta není v provozu, ale i tak jistě mnohého zamrzí, že se o jednu společnost provoz na tomto letišti ztenčí. Z Bubovic se do Příbrami (i vzhledem k tomu, že kvalitní asfaltová dráha není tráva) v těchto dnech odstěhovala firma OKAir, mnoho let spjatá právě s Bubovicemi.        
Kromě berounského aeroklubu a dalších nájemníků na bubovickém letišti, se už mnoho let zde pohybovaly letouny firmy OKAir, které nebyly jen charakteristické „firemní“ Cessnou C-150 OK-OKAir. Ale protože OKAir má i servis letounů (kromě letounů Cessna a Zlín) typu  Slingsby T67 Firefly, bylo možné zde od roku 2012 potkávat i akrobatický cvičný Slingsby T-67M-200 Firefly OK-OKC, ale později i dalšího sourozence v barvách KLM. Letoun Slingsby T-67M-200 Firefly výrobního čísla 2045, který z výrobní linky vyjel v roce 1987 a nejprve zabířil do služby k armádě se značkou G-7-121, v novém tisíciletí na chvíli létal v Norsku s registrací LN-TFA, po té až do roku 2012 opět ve Velké Británii se značkou G-TONS a od roku 2012 létal jako OK-OKC u OKAir, už v této flotile není. Majitelé a provozovatelé firmy shání skladnější akrobatický letoun. A také vlastně už ani firma OKAir v Bubovicích není.
Bohužel ne úplně nejideálnější bubovická (poněkud hrbolatá) travnatá dráha se moc nená kvalitativně srovnat s asfaltem v Příbrami. A tak v těchto dnech se z Bubovic OKAir přestěhoval na letiště Příbram – Dlouhá Lhota. V Příbrami se firma nastěhovala stranou ostatního provozu na okraji letiště, kde kromě jiných výhod je i možnost celoročního provozu díky asfaltové dráze, která je i v nepříznivých klimatických podmínkách pravidelně uklízena a toto letiště, díky přítomnosti i jiných firem, funguje sedm dnů týdně prakticky nepřetržitě.
Takže kdo si zvykl, za touto leteckou školou, nebo servisem mířit do Berouna, respektive Bubovic, musí trochu uhnout víc na jih, jety do Příbrami, respektive na letiště Dlouhá Lhota…  
(a jen trochu zmínka o návštěvách Bubovic s větším zájmem o OKAir viz. Bubovická svatojánská muška, …stíny pozdního léta Na Ladech)
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která se ze své vážné nemoci pomalu vrací zpět a světa běh a nejen ten letecký znovu objevuje, (jjk)]  
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama