Zajímavosti

19.11.2016 15:35

Splněný sen jednoho omnibusu

text: (jjk), foto: www.airport-cb.cz Splněný sen jednoho omnibusu
Jsou různé pohyblivé aparáty, které by byly rády čímsi jiným. Podobně jako kdysi člověk hleděl na oblohu a záviděl ptáků, nebo myška když závidí netopýrovi. A tak leckterý autobus zcela jistě závidí svým okřídleným příbuzným. Zatím co on jen jezdí po silnicích, ta autobusy s křídly si mohou létat kudy chtějí. Ale přece jenom se jednomu takovému autobusu to přání trochu splnilo. I když jen trochu. Jeden takový autobus dostal v Českých Budějovicích slušivý obleček a od teď si bude moci hrát na letadlo při každém cvičení Integrovaného záchranného systému, tak, jak tomu bylo tento týden na letišti České Budějovice – Planá.
V úterý 15.listopadu 2016 proběhlo na letišti České Budějovice - Planá cvičení zásahu složek Hasičského záchranného sboru českobudějovického letiště, Jihočeského kraje, Krajského ředitelství policie České republiky,  Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje včetně Letecké záchranné služby ze základny Kryštof 13 (Alfa-Helicopter) na planském letišti. Úkolem všech složek krajského jihočeského Integrovaného záchranného systému bylo při simulované letecké nehodě dopravního letounu An-26 ověřit, zda všechno funguje podle představ a daných pravidel a předpisů.A právě letoun Antonov An-26 si při cvičení zahrál autobus ve slušivém kostýmku.
Podle scénáře po pádu letounu na plochu došlo k požáru a v tu chvíli přispěchala technika a více než dvě desítky letištních a krajských hašičů, policistů, záchranářů a lékařů. Dále podle scénáře cvičení „Letadlo 2016“ byly osoby na palubě „letounu“, respektive „Air Busu“ vyproštěny z trupu, a postupně podle zranění rozděleny na shromaždišti a posléze transportovány do zdravotnických zařízení. Navíc policisté zajistili místo havárie a přilehlých komunikací, a prováděli identifikaci, ztotožnění a další potřebné organizační úkony. K dispozici byli i psychologové, kteří poskytli posttraumatickou a intervenční pomoc poškozeným.
Všechny složky IZS si tak prakticky ověřily schopnost zasáhnout v případě nějaké mimořádné události. Ověřovalo se, zda jsou schopny dodržet dojezdové časy, jak účinná je efektivita hašení požáru, evakuace zraněných osob a podobně. Základem bylo spolehlivé ověření funkčnosti Letištního pohotovostního plánu letiště České Budějovice - Planá.
A samozřejmě na tomto cvičení měl premiéru zmíněná Air Bus, který jako trenažér bude sloužit pro podobné akce i nadále. Tak si alespoň jeden autobus splnil závistivý sen a může si alespoň touto formou hrát na letadlo. Ale vlastně takovou trochu smutnou derniérou byla účast vrtulníku společnosti Alfa-Helicopter, která s koncem roku ukončuje svou činnost v souvislosti s podivným chaosem, který do letecké záchranky vnesl v tomto roce nejprve ministr financí a následně Ministerstvo zdravotnictví, které stávající fungující systém rozvrátilo a zničilo. Ostatně se uzavírá i před rokem otevřená základna Letecké záchranné služby, která se stěhuje do Bechyně…  
Ale na jednom cvičení už jsme na Plané byli před nějakým časem viz. Letecká katastrofa, nebo Válka světů?.
 
O letišti České Budějovice – Planá na jiných místech MLČR: 2007 Na den letectva tradičně v Budějicích; 2008 Singin' in the Rain nad BudějovickemPlaná jako Zolná … pod mrakem; 2009 Z Plané odešli poslední vojáci; 2010 Pozdrav ze zasněžených Českých Budějovic …Hemžení na věži na PlanéVěž se klube a sezona v plném prouduInspirace Stendhalem, Červený a černý v BudějovicíchKomáři se ženili, mravenci se rojili…Letecká katastrofa, nebo Válka světů?: 2011 Po pětiletce v roce šestém….Vítejte u nás v mrakoptakohradu!...; 2012 Do nového roku s novou frekvencí…, 2013 Dvojnásobné narozeniny a Planá jako další lázeňské letiště?Mateschitzova bujná miminka u červené věžeJeště trocha léta na Plané … a desáté výročí aeroklubu, 2014 Stíhačky od Mateschitze, saniťáci a třeba Sverdlovsk? A 2015 Kryštof třináctý stěhovavý, barevní hasiči a srnky za plotem.
text: (jjk), foto: www.airport-cb.cz
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která se ze své vážné nemoci pomalu vrací zpět a světa běh a nejen ten letecký znovu objevuje, (jjk)] )]  
  
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama