Zajímavosti

12.02.2011 19:39

Souboj Titánů…

text,foto: (jjk) Souboj Titánů…

…je sice britsko-americký film Louise Leterriera o Perseovi a boji antických bohů a Titáni byli v řecké mytologii potomci matky země Gaie a boha Úrana, a mezi ty nejznámější patří Kronos, jeho manželka Rheia, a dále například Ókeanos, Mnémosyné či Thei, bůh slunce Hélios, nebo Prométheus a Atlás.

Titan objevený holandským fyzikem a astronomem Christiaanem Huygensem v roce 1655 je rovněž největší z více než šedesáti měsíců Saturnu. Je pojmenován po nejmladším synovi boha nebes Úrana a bohyně země Gaie a po Ganymedu je to druhý největší měsíc v naší sluneční soustavě.
Titán obrovský (Titanus giganteus) je také zhruba patnáct centimetrů velký a 65 gramů vážící brouk a rovněž Titan je (chemická značka Ti, Titanium) lehký kov s atomovým číslem 22.
Titan Airways je i britská letecká společnost vzniknuvší v roce 1988, jejíž název je inspirován saturnovským měsícem, jehož oranžový kotouč má ostatně vyveden na trupu letounů, a která je čas od času (i pro své zajímavé barevné ztvárnění) atraktivním oživením provozu na pražském ruzyňském letišti. V tomto období začátku roku 2011 se v Praze párkrát i sešly dva letouny z patnáctičlenné flotily tohoto charterového přepravce.
 
Největším měsícem planety Saturn, jak bylo zmíněno, je Titan o průměru 5 150 kilometrů a také byl v roce 1655 objeven Christiaanem Huygensem jako první. Měsíc Titan je dokonce větší než planeta Merkur a má i svou vlastní atmosférou, která ovšem obsahuje hlavně dusík a metan, tedy poněkud nevlídno, pokud navíc přihlédneme k tomu, že tam bývá i sto sedmdesát stupňů pod nulou, tu a tam jezírko tekutých uhlovodíků a pod povrchem oceán z vody a čpavku. Lepší podnebí pro případnou dovolenou si těžko můžeme představit, ačkoli turistu už měsíc Titan zažil a to v lednu 2005 v podobě sondy Huygens (pojmenované po objeviteli měsíce), která na palubě svého mateřského plavidla sondy Cassini letěla k Saturnu sedm let. Vzhledem k hnusnému počasí na Titanu sice návštěvník ze země vysílal jen něco více než hodinu, ale ta nejdůležitější data o saturnově měsíci přinesla.
To stříblolesklý bílý, lehký, tvrdý kov Titan byl objeven o něco později a to roku 1791 Angličanem  Williamem Gregorem a ke svému názvu přišel přičiněním Martina H. Klaprotha v roce 1795 a M. A. Hunter Titan izoloval zahříváním chloridu titaničitého TiCl4 s kovovým sodíkem v ocelové tlakové bombě v roce 1910. Je velmi dobrým vodičem elektřiny a tepla a významně se využívá v kosmickém a leteckého průmyslu a také, protože dobře snáší styk s mořskou vodou je využíván při výrobě lodí a ponorek. Titanové slitiny jsou součástí ochranných štítů družic a kosmických stanic a sond a nebo extrémně namáhaných součástí letadel. V medicíně se titan uplatňuje při výrobě chirurgických nástrojů, nebo se používá jako součást implantátů v ortopedii, neurochirurgii, stomatologii a plastické chirurgii. A v normálním životě se s titanovými slitinami můžeme setkat například v podobě golfových holí, nebo šperků, či piersingu a nebo i náramkových hodinek.
 
Nu a konečně letecká společnost Titan Airways (www.titan-airways.co.uk), která už podle výjevů na svém trupu je svým názvem inspirována měsícem Titan a zahájila činnost 1. února 1988 na londýnském letišti Stansted. Létá především charterové lety pro britské touroperátory kromě mateřské základny Stansted i z Birminghamu, Bristolu, Gatwicku do francouzských a švýcarských lyžařských destinací, ale i na Maledivy, nebo Španělska, Itálie a na Kanárské ostrovy. Tato společnost je, ale schopna aktuálně poskytovat letouny i jiným dopravcům, kterým z nějakých důvodů jejich stroj nemůže letět, nebo si potřebují rychle a operativně pronajmou letoun. A tak spolupracuje s jinými dopravci jako je třeba British Airways, BMI, Aer Lingus, Martinair, LTU, Meridiana, Thomas Cook Airlines, My Travel Airlines, Monarch Airlines, Thomsonfly a easyJet a slouží i fotbalistům FC Liverpool.
Když byla řeč o cestování této letecké společnosti do horských středisek, tak sesterskou společnosti Titan Airways je od roku 2007 i Snowjet, který lyžování chtivé turisty dopravuje do Švýcarska, tedy do Sionu, kde si mohou vybrat, zda se svezou na sněhu v lyžařském středisku Verbier, Zermatt, Saas Fee, Villars, Crans Montana a Nemraz a nebo do francouzských středisek Meribel, Val d'Isere, Tignes, Courchevel, Val Thorens, Les Arcs a La Plagne. S logem Snowjet ostatně i na Ruzyni se jeden Boeing B737-33A(QC) z flotily Titan Airways zjevil. Dalšími členy patnáctičlenného leteckého týmu jsou kromě Boeingů B737 (300QC, 300F) i stroje BAe 146 (200QC, 300), nebo Boeingy B757-200  a  B767-300ER, či Beechcraft Super King Air 350 a vrtulníky AgustaWestland AW109 a Bell 206.
 
….tak a to by asi na sobotní malý exkurs do astronomie a chemie bohatě stačilo a je zřejmé, že letecká doprava je podobně inspirující jako významný český myslitel Jaroslav Cimrman  ...a kromě aktuálních obrázků s vsuvkami z provozu je doplněna galerie i čtyřmi záběry z návštěvy Titanu v září 2006...
 
text, foto: (jjk)
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24. 9. 2006 24. 9. 2006
24. 9. 2006
24. 9. 2006 24. 9. 2006
24. 9. 2006
24. 9. 2006 24. 9. 2006
24. 9. 2006
24. 9. 2006 24. 9. 2006
24. 9. 2006
..nazdar... ..nazdar...
..nazdar...
 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama