Zajímavosti

13.05.2017 23:09

Slovenský sloník v Praze

text, foto: (jjk) Slovenský sloník v Praze
Poněkud otylý návštěvník, který má svou základnu v Bratislavě se objevil v prvních květnových dnech na pražském ruzyňském letišti. Ač slovenská letecká společnost, není běžným hostem v České republice a v posledních několika letech se objevil pouze dvakrát v Praze a několikrát v Ostravě. Jeden stroj slovenské nákladní letecké společnosti Air Cargo Global se zjevil v Praze 10.května 2017 na cestě z Turkmenistánu a 11.května 2017 se z Prahy vydal letoun na cestu do Brazílie.  
Letecká společnost Air Cargo Global je tak raritním návštěvníkem na tuzemských letištích, že jsem se ještě o této společnosti (kromě krátké zprávičky) neměl šanci nějak více rozepsat. A je to přitom trochu paradox, když se jedná o slovenskou leteckou sopečnost, která sídlí na bratislavském letišti Ivánka a navazuje na zkrachovalou leteckou společnost německou. Tedy v obou případech se jedná o leteckou společnost, která sídlí takříkajíc za humny. Ale teď se tedy konečně našla příležitost. A ta příležitost se také našla v souvislosti s plánovanou linkou mezi Hong Kongem a Prahou s mezipřistáním v Turkmenbaši (Türkmenbaşy International Airport). Což je původně město Krasnovodsk (nebo také Kyzyl-Su), ale na počest (dnes už zemřelého doživotního) prezidenta Saparmurata Nijazova, který se nechal titulovat Turkmenbaši (otec všech Turkménů), město změnilo název.  
A tak ve čtvrtek 11.května 2017 z Prahy vyrazil se sluncem zastřeným mlžným oparem do brazilské Vitórie na letiště Eurico de Aguiar Salles Airport jeden stroj z flotily slovenské nákladní letecké společnosti Air Cargo Global Boeing 747-400(F) OM-ACB, který zde přistál 10.května 2017 se západem slunce z Turkmenistánu. Jedná se o jeden ze dvou letounů této slovenské letecké společnosti a to o Boeing 747-400(F) (cn 24998/840, Tr N6018N, 4x PW4000, 6/1991 C-GAGL Air Canada, 12/2004 N998GP Aviation Partners Cargo, 6/2006 B-2477 Air China Cargo, 8/2013 TC-ACH Airlines Cargo, 8/2015 Qatar Airways Cargo, 11/2016 OM-ACB Air Cargo Global). V sobotu 13.května 2017 večer pak do Prahy z Hong Kongu přes Turkmenbaši dorazil i druhý letoun z flotily Boeing 747-400(F) OM-ACG, který zaparkoval u prahu dráhy 22/04 a měl by v Praze pobýt do 18.května 2017.
Slovenská letecká společnost Air Cargo Global navázala v roce 2014 na zkrachovalou německou společnost Air Cargo Germany, od které převzala část jména, původně dva letouny (dnes už z nich létá jen jeden) a část personálu. Původně společnost vznikla v roce 2009 jako GAA Private Limited, ale po krachu firmy Air Cargo Germany, která měla základnu na letišti Frankfurt-Hahn Airport od roku 2008 a ve flotile měla čtyři stroje Boeing 747. V roce 2011 se společnost GAA Private Limited přejmenovala na ACG Slovakia, původní Air Cargo Germany zkrachovala zkrachovala v roce 2013 a tak vlastně Air Cargo Global přejmenovaná v témže roce z ACG Slovakia přímo na německou nákladní leteckou společnost navazuje. Ačkoliv šéfem této firmy je někdejší dlouholetý manažer Aeroflotu. V červenci 2014 společnost získal na Slovensku provozní licenci na první komerční let se jako historicky první slovenský Boeing 747 a první čistě nákladní dopravce vydal stroj Boeing 747-400SF OM-ACG 26.srpna 2014. Jednalo se o let pro organizaci UNICEF a zásilku z dánského Billundu do liberijské Monrovie se stovkou tun léků a zdravotnické techniky pro postižené epidemii eboly. V mezi čase se mluvilo a jednalo i o tom, že by slovenská společnost Air Cargo Global létala na cargo linkách z Hong Kongu do Prahy, ale tento plán se zatím nerealizoval a tak musíme být odkázáni pouze na nahodilé návštěvy jako byla tato tento druhý květnový týden. Společnost Air Cargo Global má momentálně ve flotile dva stroje Boeing 747-400 SF OM-ACA a OM-ACG a tak (vzhledem k tomu, že jednání o pravidelné lince se zatím prodlužuje a prodlužuje) jen můžeme optimisticky očekávat nějakou další nahodilou návštěvu, jako byla tako na cestě z Turkmenistánu do Brazílie…
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která se ze své vážné nemoci pomalu vrací zpět a světa běh a nejen ten letecký znovu objevuje, (jjk)]
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama