Zajímavosti

19.07.2014 20:12

Samba na kopci, to je TUTovka k narozeninám

text,foto: (jjk) Samba na kopci, to je TUTovka k narozeninám

O tomto víkendu probíhají na různých místech rovnou tři plachtařské soutěže (a konala se i jedna akrobatická ta však byla po tragické havárii jednoho ze soutěžících zrušena) a v poslední době skoro co letiště, tam nějaká nová „vlečná“, která nahrazuje stárnoucí, beznadějně odcházející a ekonomicky nerentabilní letouny. A tak lze potkat i na plachtařském republikovém šampionátu juniorů v plachtění v Hronově – Velkém Poříčí i vlečnou Sambu XXL OK-TUT 33, která je ovšem doma na sousedním letišti Náchod – Vysokov, kam se jako zbrusu nový stroj přistěhovala na konci června 2014. Svým způsobem by se dalo říci, že tento letoun je i takovým pomyslným dárkem k narozeninám městu Náchodu, které v červnu 2014 oslavilo 760 let své doložitelné existence.

Sice tradiční Vysokovský kopec techniky bude až za měsíc, ale kolem náchodského letiště vedla cesta už s předstihem hlavně proto, že v nedalekém Hronově probíhají právě plachtařské závody. Tam také mezi vlečnými letouny kromě (vloni nové hronovské) Samby XXL OK-SUA 34 objevila její o rok mladší sestřička, už zmíněná Samba XXL OK-TUT 33. Ta však po odvlečení kluzáků kamsi zmizela. Ale neodlétla daleko, pouze na sousední kopec náchodského letiště (kam se přestěhovali z Nového Města nad Metují i plachtaři), kde má práce habaděj. Letouny Samba původně vyráběla firma Urban Air a dnes se o produkci těchto letounů (a i například motorového kluzáku Lambáda) stará firma Distar CZ. O náchodskou Sambu se postaral tamní pilot Tomáš Tuček (a vzhledem k tomu, že pro rok 2014 vychází na ultralehké letouny písmenko T v „espézetce“ i značka OK-TUT 33 vyznívá více než symbolicky).
A co se těch zmíněných narozenin týče. K tomu je třeba dodat pro vysvětlení, že město Náchod založil někdy v polovině 13. století rytíř Hron z rodu Načeradiců, který, jak napovídá i jeho jméno stál u založení sousedního města Hronov. První doložený doklad o existenci města Náchod pochází z roku 1254 (u Hronova je to rok 1359, ale rytíř Hron ho založil zhruba ve stejné době jako Náchod). Rytíř Hron založil především na tomto strategickém místě zemské stezky do Kladska a Polska hrad, který nejen sloužil jako strážní, ale i jako případný azyl pro kupce a pocestné, kteří byli ohroženi nějakým tím lapkou, či loupežníkem číhajícím na počestné pocestné v průsmyku zvaném Branka. Rod Načeradiců si Náchoda moc neužil, protože se jeho majitelé střídali opravdu, jak se říká, jak na běžícím pásu. A tak mezi majitele patřili například král Jan Lucemburský, sirotčí hejtman Jan Kolda II. ze Žampachu a od roku 1544 významný rod Smiřických ze Smiřic. Smiřickým se nevyplatila oddanost králi Fridrichu Falckému a po jeho prohře na Bílé Hoře Náchod skončil v rukou Adama Erdmana Trčky z Lípy. Ten však byl během Třicetileté války zavražděn spolu s Albrechtem z Valdštejna zavražděn v roce 1634 v Chebu  a Náchod (respektive hrad) spadl do klína generálu Ottaviu I. Piccolominimu, vévodovi z Amalfi. Italové byli majiteli až do svého vymření roku 1783. Pak se ještě jako majitelé vyměnil postupně rok Desfoursů, vévoda Petr Kuronský, vévodkyni Kateřině Vilemíně Zaháňské a po ní až do roku 1945 patřil německému rodu Schaumburg-Lippe.
Tak to bychom měli tak nějak pro vysvětlení spojení nového letounu na náchodském letišti a narozenin města Náchod. Můžeme tedy říci, že v okamžiku, kdy se v červnu 2014 ocitla Samba na vyškovském kopci, byla to taková symbolická TUTovka k narozeninám městu Náchodu k jeho 760 narozeninám.
 
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci pomalu a váhavě světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama