Zajímavosti

03.04.2010 21:31

Řeka Jang-ce proudí do Prahy

text, foto: (jjk) Řeka Jang-ce proudí do Prahy

Od konce března roku 2010, respektive od tohoto týdne nabízí pražské ruzyňské letiště jak lovcům fotografií, tedy spotterům, tak i návštěvníkům, kteří se jen chtějí pokochat leteckým provozem, další atraktivní lahůdku. Mezi Čínskou lidovou republikou a Českou republikou byla dnem 29.března 2010  zavedena přímá nákladní letecká linka, kterou ze Šanghaje a Tchien-ťinu (Tianjinu) třikrát týdně operuje čínská společnost Yangtze River Express Airlines s letouny Boeing B747F (747-481/BDSF), tedy Jumbo Jet.

 
Do Prahy doposud létaly s Jumbo Jety tchajwanské China Airlines a to na dvou nákladní dálkových linkách a to jednou za týden na trase Tchaj-pej - Abú Zabí - Praha – Lucemburk a dvakrát Tchaj-pej - Bangkok - Praha - Amsterdam. Tento nový spoj má především podpořit import čínského zboží na středoevropský trh a to hlavně elektroniku a textil, protože je Praha podle představitelů této letecké společnosti geograficky velmi dobrou vstupní branou pro zboží z Čínské lidové republiky. Zatím chybí spojení s touto nejlidnatější zemí světa v podobě pravidelné linky s pasažéry, ale i o této variantě se intenzivně vyjednává, byť dosud bezvýsledně.
 
Letecká společnost Yangtze River Express (扬子江快运航空有限公司) byla založena 15. ledna 2003 jako druhá nákladní letecká společnost v Čínské lidové republice a většinovým vlastníkem je Hainan Air Group (85%) se spoluvlastníky Hainan Airlines Co. (5%) a Shanghai Airport Group (10%). Zmíněná letecká společnost má ve svém ”vozovém” parku osm Boeingů B737-300 a tři Boeingy 747-400F ,které provozuje na vnitrostátních a mezinárodních linkách ve čtyřiceti pěti destinacích a při šesti stech zaměstnancích. Kromě vnitrostátních linek do Šanghaje, Pekingu, Šenzenu, Xianu, Tian-jinu (Tchien-ťinu), Hangzhou, Qingdaa, Weifangu, Yantai má Yangtze River Express spojení i s Lucemburkem, Los Angeles, New Yorkem, Chicagem, Bostonem, Frankfurtem, Paříží a schyluje se i k otevřením linek do Irkutska a Dallasu a nově tedy létá od 29.března 2010 i do Prahy. Hlavními zákazníky a spolupracovníky této letecké společnosti jsou UPS, FedEx, DHL, Shun Feng, Qantas.
 
Název letecké společnosti je odvozen od názvu řeky Jang-c'-Ťiang respektive Jang-ce, nebo v anglické transkripci Yangtze, která je se svými pěti tisíci osmi sty kilometry nejdelší řekou v celé Eurasii. Dnešní název se původně vztahoval jen na dolní tok a v Čínské lidové republice se i dnes běžně nazývá Čchang-ťiang ("dlouhá řeka“) nebo Ta-ťiang ("velká řeka“). Jméno Jang-c -ťiang se odvodilo z názvu historického města Jung-čou, ležícího v deltě řeky a ze slova ťiang, tedy čínsky "řeka".
 
text, foto: (jjk)


 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama