Zajímavosti

17.12.2016 21:15

Poslední cesta jak od Jacka Kerouaca?

text: (jjk), foto: trs Poslední cesta jak od Jacka Kerouaca?

Na cestě (On the Road) je známý román spisovatele Jacka Kerouaca. Sice zmíněná poslední cesta s Kerouacovým románem asi ani nic společného nemá, napadlo mne toto (možná nepatřičné) srovnání. Na nejspíš poslední cestu se vydal letoun, který bydlel třináct let na ruzyňském letišti. Letoun Douglas DC-3 se vypravil tento týden na cestu do svého nového domova ve kbelském leteckém muzeu, kde se stane muzejním exponátem. 

Už v říjnu jsem o tomto exponátu psal, protože, už odstrojen, byl připraven na cestu (viz. Po třinácti letech už má sbaleno na cestu. K té cestě došlo až v polovině prosince roku 2016 a tak pojednání o tomto letounu, který byl třináct let nedílnou součástí pražského ruzyňského letiště ještě jednou zopakuji. Před třinácti lety se na ruzyňském letišti se v roce 2003 objevil letoun Douglas DC-3 OK-XDM v barvách Československých aerolinií. Ale on to vlastně nebyl Douglas DC-3 OK-XDM, ale tehdejší vedení Český aerolinií využilo v hangáru chátrající stroj letoun DC-3 N143J jako propagační poutač. Letoun dostal historické zbarvení a registraci a byl postaven před tehdejší budovu APC ČSA. Byl to ovšem stroj, který v Československu letěl jen jednou (vlastně dvakrát) a od roku 1991 byl uzemněn. Jedná se o letoun Douglas Aircraft Company Inc. DC-3-0103 No. 618/1937 NC18119 vyrobený pro leteckou společnost Pan American Grace Airways (PAA GA) a motory Wright Cyclone GR-1820-G-103 860 HP (871,7 k či 640,7 kW). Tři roky po válce stoj změnil majitele i provozovatele a od 7.srpna 1947 do 7.února 1952 jako N18119 létal u Robinson Airlines s motory Wright Cyclone G-102A a následně od srpna 1952 jako N403D u Mohawk Airlines Inc. s motory Wright Cyclone G-202A. Od 1.listopadu 1962 má letoun registraci N143J. A při službě u společnosti Houston Aviation Products prošel generální opravou v roce 1967 a získal motory Motory Pratt & Whitney R-1830-92 Twin Wasp. Tyto motory a tuto registraci má tato „Dakota“ dodnes. A na počátku devadesátých let se po složitých jednáních vydal (s přídavnými nádržemi) na cestu do Československa. A tak 19.června 1991 letoun přeletěl non-stop letem New Foundlandu na letiště Praha – Ruzyně už jako majetek nového vlastníka Muzea letectví a kosmonautiky, respektive Historického ústavu Československé armády. Dnes se tato instituce jmenuje Letecké muzeum Kbely Vojenského historického ústavu. Ještě několik dnů na to se stihl letoun Douglas DC-3 N143J ještě ukázal v letuschopné podobě na Memorial Air Show v Roudnici nad Labem, ale po té se odstěhoval do depozitáře muzea ve Kbelích, protože Státní letecká inspekce nařídila jeho uzemnění kvůli rozsáhlé korozi celého letounu. Ze Kbel se po několika letech letoun přestěhoval do Hangáru E a na počátku milénila si stroj pronajaly České aerolinie, které nechaly stroj smontovat, opatřit nátěrem Československých aerolinií a vystavit před budovou APC. Na podzim roku 2016 tedy, jak bylo zmíněno, se letoun opět vydá do kbelského leteckého muzea a po opravě a další rekonstrukci ho čeká další život jako exponátu…. 

Takže jsme si zopakovali po dvou měsících, co, že to je za letoun, který absolvoval tento týden, v polovině prosince roku 2016 tu Kerouacovu cestu. V jeho životě poslední, ale optimistickou, protože tento letoun bude dělat radost návštěvníkům leteckého kbelského muzea. Samozřejmě po opětovném složení do vystavovatelného stavu a po opravě a olakování. Nu doufejme, že se to podaří stihnout restaurátorům a technikům ve Kbelích do jarního otevření muzea. A pokud se to nestihne, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení, bude „Dakota“ k obdivování o rok později. Ale v každém případě už napříště bude možné tento letoun obdivovat ve Kbelích, kde bude nedaleko svého příbuzného, sovětské „kopie“ Lisunov Li-2.
text: (jjk), foto: trs

   Douglas DC-3 OK-XDM se loučí z Ruzyní 27.9.2016 a LETADLOLOVENÍ 2016: Převoz DC-3 OK-XDM z Ruzyně 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama