Zajímavosti

19.03.2017 21:21

Pohádka o Vasilёkovi

text, foto: (jjk) Pohádka o Vasilёkovi
Byl jednou jeden pěkný pracovitý chlapec Vasil, Vasiljok, nebo Vasilёk, do kterého se (co čert nechtěl) zamilovala mořská panna. No jo, ale Vasiljok neopětoval její lásku a tak skončil na dně jezera. Podle jeho modrých očí, které byly podobné lučním chrpám, tak Bělorusové tuto květinku přejmenovali na vasiljok. A tuto běloruskou národní květinku v poslední době nosí na svém trupu čím dál víc letounů národního dopravce Belavia, protože se po dlouhých letech archaického konzervativního zbarvení (jistého pozůstatku po někdejším Aeroflotu) odhodlala tato společnost o modernější design. A tak jako v deštivém 19.březnu 2017 bude Vasiljonků v Praze stále přibývat….     
Vasiljok (nebo také Basilёk), tedy chrpa je národní květinou Estonců, ale tam to má trochu jinou historii. A podobně jako v případě Němců, pro které je chrpa velmi oblíbenou květinou obliba historicky vychází z toho, že chrpa byla oblíbená květina císaře Viléma I. a jeho matky, královna Louisy. Bělorusové to, ale mají jinak.
V běloruském případě se jedná o běloruskou letitou legendu a jednom mladém chlapci a mořské panně.
Žila byla jedna chudá vdova, která měla jediného syna Vasila. Byla to chlapec statný a pracovitý a mnoho dívek se kolem něho točilo. On si jich, ale neměl čas všímat, protože od rána do večera pracoval v lese a na poli. Večer se západem slunce se vracel domů a mysl a koupal se v nedaleké řece.  Nevěděl ale, že v té řece žije mořská panna (nebo vodní panna, taková asi běloruská Rusalka), která ho každý večer sledovala schovaná mezi leknínů. Nu a co se nestalo, milá vodní panna se do Vasila zamilovala a usmyslela si, že s ním bude žít kdesi v říční hlubině. A tak mu různě nadbíhala (asi neplavávala) a nakrucovala a lákala, ale Vasil na to nijak nedbal, protože nechtěl opustit svou chalupu, pole, zvířenu a stěhovat se kamsi pod vodní hladinu. A protože Vasil její náklonnost neopětoval a nechtěl jí následovat do vodní říše, vodní (mořská říční) panna se urazila a mladého muže proměnila modrý květ. A protože měl Vasil modré oči, začali Bělorusové tomuto květu, tedy chrpě, říkat podle Vasilova jména Vasiljok, nebo také Vasilёk, podle transkripce z běloruštiny do čestiny.
A tak flotila běloruského vlajkového dopravce se postupně přebarvuje do moderního "obleku", který symbolizuje tuto běloruskou národní květinu, která je pro Bělorusy symbolem štěstí a dlouhověkosti a tak je na svislé ocasní ploše stylizovaný květ chrpy a barvy jsou modrá a bílá. Zatím se v nových barvách objevuje Belavia v Praze jen sporadicky, ale už se zde zjevil párkrát letoun Boeing 737-524 EW-253PA a v únoru se poprvé předvedl v Praze ve svých nových barvách Boeing 737-800 EW-457PA (cn 61423/6213, 2x CFM56-7, Y189), který byl dodaný 21.prosince 2016. A tento letoun se tedy objevil v Ruzyni i v deštivém 19.březnu 2017…
text, foto: (jjk)
  [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která se ze své vážné nemoci pomalu vrací zpět a světa běh a nejen ten letecký znovu objevuje, (jjk)]
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama