Zajímavosti

14.05.2017 19:46

Ovčáci, čtveráci, aneb dvě návštěvy z ostrova ovcí…

text: (jjk), foto: (jjk), Václav Kudela Ovčáci, čtveráci, aneb dvě návštěvy z ostrova ovcí…
I z Ovčích ostrovů létají. Nu vskutku nečekaná návštěva. Ovčí ostrovy mají svou leteckou společnost a mají i své letiště. Føroyar, tedy faersky ovčí ostrovy, je taková „partička“ ostrůvků, které sice spadají jako Grónsko, pod dánskou královskou korunu, ale jsou samostatným státem. A tedy z Ovčích, respektive Faerských ostrovů se v Praze 11. a 14.května 2017 trochu nečekaně objevila rovnou dvě letadla. Tedy dvě třetiny celého letadlového parku vlajkového dopravce Faerských ostrovů, společnosti Atlantic Airways (Atlantsflog).     
Tedy neobvyklý návštěvník se 11. a 14.května 2017 objevil na pražském ruzyňském letišti v podobě letecké společnosti Faerských ostrovů (Føroyar ) Atlantic Airways (Atlantsflog). Letecká společnost má v současné době tři letouny a to dva stroje Airbus A319-100 a jeden A320-200. Hlavním sídlem společnosti je mezinárodní letiště u města Sørvágur Vágar Airport (Vága Floghavn) na stejnojmenném ostrově (tedy ostrově Vágar). V Praze se objevily tedy dvě třetiny letadlového parku společnosti Atlantic Airways. Ve čtvrtek 11.května 2017 přivezl ze Sørváguru (tedy letiště Vágar) výpravu Faeřanů stroj A319-100 OY-RCG a pokračoval do Kodaně. A skupinu Faeřanů si vyzvedl v neděli 14.května 2017 cestou z Kodaně letoun A320-200 OY-RCJ a odvezl jí zpět do Sørváguru, tedy letiště Vágar na stejnojmenném ostrově Faerských ostrovů…
Společnost Atlantic Airways byla založena v roce 1987 a jak už bylo zmíněno sídlí na letišti Vágar Airport nedaleko městečka Sørvágur. Logicky je také národní leteckou společností Faerských ostrovů. Vznik společnosti byl kvůli zvyšujícímu se počtu cestujících tedy před třiceti lety naprostou nezbytností. Letiště Vágar sice postavili jako vojenské už Britové během druhé světové války, ale po jejím skončení odešla i britská R.A.F. a letiště víceméně osiřelo. Pravidelné letecké spojení s Faerskými ostrovy a Dánskem se otevřelo v roce 1963, které realizovala společnost Maersk Air, ale už tehdy se hovořilo o nezbytnosti zřízení vlastní letecké společnosti. V osmdesátých letech už Maersk Air nepokrýval služby tak, jak by si faerská vláda představovala, a došlo tedy na založení společnosti Atlantic Airways v roce 1987. Nejprve měla 51 procentní podíl faerská vláda a 49 procent dánská společnost Cimber Air, ale od roku 1989 je společnost plně v majetku vlády Faerských států. Společnost zahájila faktickou činnost linkou mezi Vágarem a Kodaní 28. března 1988 britským strojem BAe 146. Také bylo na letišti Vágar postupně vybudováno veškeré technické zázemí pro letouny i personál. A samozřejmě i zázemí pro odbavování cestujících.
I přes slibný start a podporu vlády se s hospodářskou krizí, která Faerské ostrovy postihla na počátku 90.let, se společnost Atlantic Airways ocitla v potížích a v roce 1992 musela faerská vláda společnost zachraňovat injekcí téměř osmdesáti milionů dánských korun. Ale společnost se zachránit podařilo a v roce 1995 se kromě Kodaně rozběhly linky i do Reykjavíku na Island, do Narsarsuaqu v Grónsku, ale i  Billundu v Dánsku a Aberdeenu ve Velké Británii a do dalších destinací v Londýně a norském Oslu a postupně i do Aalborgu, Stavangeru, Stordu a Edinburghu. Společnost měla ve flotile letouny British Aerospace 146, resp. Avro RJ a dceřiná, nebo také sesterská společnost vrtulníky, které zajišťují vnitrostátní dopravu (když je na ostrovech jediné letiště a všude jinde jen heliporty), které po té, co na letišti Vágar byla prodloužena vzletová a přistávací dráha přezbrojila společnost na letouny většího typu. V letech 2012 tak pořídila stroje Airbus A319-100 OY-RCG, 2013 Airbus A319-100 OY-RCI a v roce 2016 A320-200 OY-RCJ. A dva stroje ze tří se v Praze právě v těchto dnech objevily….
text: (jjk), foto: (jjk), Václav Kudela - VK Aviation 
 
foto: (jjk) foto: (jjk)
foto: (jjk)
foto. Václav Kudela foto. Václav Kudela
foto. Václav Kudela
foto: (jjk) foto: (jjk)
foto: (jjk)
foto: Václav Kudela foto: Václav Kudela
foto: Václav Kudela
foto: (jjk) foto: (jjk)
foto: (jjk)
foto: Václav Kudela foto: Václav Kudela
foto: Václav Kudela
foto: (jjk) foto: (jjk)
foto: (jjk)
foto: (jjk) foto: (jjk)
foto: (jjk)
foto: (jjk) foto: (jjk)
foto: (jjk)

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama