Zajímavosti

18.03.2017 18:10

Outback se ocitl v "outu" ...

text: (jjk), foto: (jjk), PT Outback se ocitl v "outu" ...
Společnost Evektor, spol. s r. o. v krátké tiskové zprávě informovala o dočasném pozastavení projektu vývoje letounu EV-55 Outback do doby, než budou vyřešeny nejasnosti s malajským investorem. Podle krátké zprávy jsou v jednání jsou i další řešení, vedoucí k tomu, aby mohl projekt letounu EV-55 pokračovat. Kunovická letecká továrna Evektor před dvěma roky na letecké výstavě LIMA 2015 (Langkawi International Maritime and Aerospace Exhibition) v Malajsii, podepsala dvě Memoranda o porozumění k prodeji nových devítimístných turbovrtulových letounů EV-55 Outback.
 
Memorandum o porozumění bylo v roce 2015 podepsáno mezi společností Evektor a společností Senai Airport Terminal Services, dceřinou společností MMC Berhad a druhé Memorandum o porozumění bylo podepsáno se společností APFT Services, dceřinou společností APFT Berhad. Podle ujednání každá společnost měla vlastnit dva stroje, přičemž APFT Services měla EV-55 využívat pro leteckou taxislužbu na malajsijské ostrovy Pangkor, Tioman nebo Langkawi a SATS provozující mezinárodní letiště Senai, měla letouny používat k místí charterové přepravě.
V roce 2015 se však už objevila informace, zda se nejedná o nepřátelské převzetí (viz. ZDE)
 
Po pěti letech vývoje se 30.března 2010 se uskutečnilo v prostorách společnosti Evektor slavnostní představení nového turbovrtulového letounu EV-55 Outback, takzvaným roll-outem. Viz. Za „Evíkem“ do Hradišťa…tedy do Kunovic…
Letoun EV-55 Outback je určený pro přepravu v málo obydlených oblastech a ve ztížených podmínkách a na nezpevněných plochách. Maximální rychlost letounu je 408 kilometrů za hodinu, maximální vzletová hmotnost 4600 kilogramů, prázdná hmotnost 2597 kilogramů a délka letounu je 14,35 metru, výška je 4,66 metru, rozpětí má 16,1 metru, dolet stroje je 2620 kilometrů a dostup 8800 metrů a přistát může na 420 metrech.
Dne 24. června 2011 z kunovického letiště poprvé vzlétl prototyp nového letounu EV-55M. Posádku letounu tvořili zkušební pilot Evektoru Josef Charvát a vojenský pilot mjr. Jiří Hána. Vzlet se uskutečnil v 10:55 hod. místního času a trval 30 min. Během letu letoun EV-55M dosáhl rychlosti 125 kts a výšky 3500 ft.  Viz. A z EVíka je Lucynka ? a Evík nad záhonem!!! …a letíííííí…
A nakonec v pátek 8.dubna 2016 v 11,45 hodin poprvé vzlétl z letiště Kunovice druhý letový prototyp letounu Evektor EV-55 Outback. Letoun EV-55 Outback, c/n 0003, registrační značky OK-DRM, provedl dvacetiminutový zkušební let pilotovaný zkušebními piloty Josefem Charvátem a Pavlem Křižkou. Viz. Druhý prototyp EV-55 Outback ve vzduchu.
 
Od února 2017 je novým generálním ředitelem skupiny Evektor Gerd Berchtold, někdejší provozní ředitel společnosti Grob Aircraft (dále byl ve funkcích generálního ředitele Diamond Aircraft, viceprezident pro vývoj ve společnostech  MBB,  EADS Military a DASA Military atd.)
 
 
text: (jjk), foto: (jjk), Petr Štěrba
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama