Zajímavosti

15.01.2017 13:24

Opět v modrém, stále v modrém

text: (jjk),foto: Daniel Rybka Opět v modrém, stále v modrém
Před dvanácti lety leteckou záchranku v druhém největším městě republiky provozovala Letecká služba Policie ČR. A i když mezi tím provozoval „leteckou sanitku“ jiný provozovatel a navíc bývalá základna na posledním zbytku letiště Brno – Slatina  podlehla nové průmyslové výstavbě, policejní vrtulníky v Brně už zůstaly a to v novém středisku v areálu letiště Brno – Tuřany. Když bylo rozhodnuto, že od roku 2017 bude opět provozovatelem střediska Kryštof 04 v Brně policejní letectvo, nemuselo dojít k žádnému složitému stěhování, protože modré vrtulníky už v Tuřanech své hangáry mají.   
V Brně začala letecká záchranná služba fungovat už v roce 1988, ale provozovatelem se stala policie až v roce 2005. V roce 2008 přišlo Ministerstvo vnitra České republiky s koncepcí, že v letech 2010 až 2015 měla být vybudovaná takzvaná předurčená letecká pracoviště, kde sice neslouží vrtulníky stále, ale fungují zde omezené základny pro mimořádné události. Také se původně počítalo se zřízením nových pohotovostních základen. Tedy kromě Prahy, Brna (od roku 2005 v rámci LZS), Hradci Králové (zde sloužila od roku 1990 do roku 2009) nově i v Ostravě, Karlových Varech a Českých Budějovicích (kromě toho bylo v plánu vrtulníkové střediska v rámci IZS v Plzni a Hlučíně). Sice se nakonec celý komplexní plán nerealizoval, ale některé vznikly na původně plánovaných místech, tak nějak samovolně, vzhledem k jiným okolnostem. V Plzni – Koterově tak říkajíc u Hasičů omezená základna existuje, na českobudějovickém letišti v Plané sice je nová krajská základna letecké záchranné služby, po změně provozovatele momentálně opuštěná, a nová policejní základna se už nějaký čas staví v Ostravě (stálou službu policejních vrtulníků prosazovalo minulé vedení kraje), ale ta zatím není dovybavená a stojí jen nová budova s hangárem.
Ale vraťme se do Brna. Jak bylo řečeno leteckou záchranku od 1.července 1988 obsluhoval Slov-Air z letiště Brno – Slatina/Černovice, tedy z civilní části letiště Slatina. Když se v roce 1992 začal dělit stát, opustil slovenský Slov-Air brněnskou záchranku a provozovatelem se stala firma Alfa-Helicopter (tehdy ještě psaná Alfa-Helikopter). Od konce prosince roku 2003 zde slouží vrtulník firmy Delta System-Air (DSA) a v lednu 2005 základnu na letišti Brno – Slatina (respektive na tom, co z něj zbylo: hangár s provozní budovou a věží a čerpací stanice a stání pro vrtulníky) provozuje Letecká služba Policie ČR.
V roce 2006 se začala stavět nová policejní základna na letišti Brno – Tuřany, protože původní areál nejen beznadějně stárnul a chátral. Ostatně letiště ve Slatině (a Černovicích) bylo zrušeno a bez provozu, a poslední zbytek historického letiště (i přes snahy zachránit historický hangár pro další využití jako technickou památku) obklíčený rozrůstajícím se průmyslovým areálem, neměl perspektivu. A tak  roce 2006 byl v Tuřanech vybudován moderní areál pro potřeby nejen policie, ale celého Integrovaného záchranného systému s prostorným hangárem pro dva vrtulníky. Sem se také přesunula Letecká služba Policie ČR a zbytek letiště Brno – Slatina se odebral do vzpomínek (viz. Circa urbem Brunensis 1. - Černovická Slatina).
Policie v Brně zůstala i po té, co se sem vrátila 1.ledna 2009 společnost Alfa-Helicopter. A tato firma si také kvůli tomu, že areál v Brně – Slatině už neexistuje, vybudovala (rovněž v Tuřanech) vlastní areál, který je umístěn v jižní části letiště spolu s brněnským aeroklubem (také původně ze Slatiny) a dalšími firmami.
A když k 1.lednu 2017 základnu Letecké záchranné služby Kryštof 04 opět provozuje Letecká služba Policie České republiky vlastně tedy nemuselo dojít k žádnému stěhování odněkud někam, ale na „sanitka“ létá jen ze severní části letiště …
…a zachována je tak ta zmíněná modrá kontinuita….
text: (jjk),foto: Daniel Rybka
 
  [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která se ze své vážné nemoci pomalu vrací zpět a světa běh a nejen ten letecký znovu objevuje, (jjk)]
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama