Zajímavosti

08.08.2015 23:02

Občasník od Pyrenejí

text,foto: (jjk) Občasník od Pyrenejí

Čas od času se u nás objeví společnost, která není nijak všeobecně známá, ač je to společnost evropská, z unijní země, jejíž vlajková letecký dopravce ve pravidelným návštěvníkem pražského mezinárodního letiště. Tak se v posledních dnech na ruzyňském letišti zjevil hnedle několikrát (na záskok) letoun, pro mnohé neznámé, a zdánlivě malé, portugalské letecké společnosti EuroAtlantic Airways. Letoun Boeing B767-300 této letecké společnosti zaskočil (mimo jiné i z důvodu kapacitního) za pravidelné návštěvníky vlajkového dopravce TAP Air Portugal, který k nám vypravuje vesměs menší typy letounů Airbus A320/319.

U nás poměrně neznámá společnost EuroAtlantic Airways byla založena svým nynějším šéfem a spolumajitelem Tomazem Juliem Teixeirem Metellem 25.srpna 1993 pod názvem Air Zarco (s obchodním názvem Air Madeira) a prvním letounem byl třímotorový velkokapacitní letoun Lockheed L-1011. Celou dobu své více než dvacetileté existence se společnost zaměřuje na leasing letadel (ACMI leasing) a charterové lety. V květnu roku 2000 společnost změnila název do současné podoby EuroAtlantic Airways. Dnes kromě rodiny Metello je společnost ve spoluvlastnictví dvou lucemburských firem, ale zároveň je společnost majitelem téměř čtyřiceti procent letecké společnosti STP Airways, což je národní letecká společnost Svatého Tomáše a Princova ostrova.
Třímotorový unikát Lockheed L-1011 už u této společnosti pět let bohužel nelétá a tak není možnost ho případně potkat na pražském letišti (pokud se vůbec tato společnost ještě najde cestu…i když nikdy neříkej nikdy).  
Společnost má ve své flotile vesměs velkokapacitní letouny v čele s Boeingem B777-200 (CS-TFM) a k tomu šestici Boeingů B767-300ER(SF) (CS-TRN, CS-TFT, CS-TLO, CS-TRW, nákladní CS-TLZ a nováčka , který se objevil v Praze CS-TKS) doplněnou B737-800 CS-TQU a strojem Cessna Citation CJ3
Jak bylo řečeno společnost se zabývá vesměs ACMI leasingem a charterovými lety. A občas tedy i nějakým tím záskokem na pravidelné lince třeba portugalského vlajkového dopravce, jako tomu bylo v minulých dnech v Praze. Sama společnost totiž provozuje pouze jedinou pravidelnou linku mezi Lisabonem a Guinea-Bissau (hlavním městem Bissau).  
Prahu tedy navštívil nový letoun ve flotile EuroAtlantic Airways, kterým je Boeing B767-300 (cn 30841/ln 841, vyroben v lednu 2001 se dvěma motory CF6-80) CS-TKS. Stroj byl původně 5Y-KQY u společnosti Kenya Airways a to až do 9.září 2014. Tehdy se stroj vrátil k leasingové firmě CEGAS a od 9.července 2015 jako CS-TKS nastoupil u EuroAtlantic Airways. A krátce na to se tento letoun objevil i v Praze….
  
 
text, foto: (jjk)
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. vzhledem ke své vážné nemoci teprve opět světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama