Zajímavosti

24.03.2012 21:05

Nevlezem za kamna a nevlezem…

text,foto: (jjk) Nevlezem za kamna a nevlezem…

…co bychom tam také dělali, když nám březen připravuje takové létací počasí. A i když v únoru ještě na benešovských drahách bylo tak trochu podmáčeno, v březnu se tu už zvesela poletuje…jen doufejme, že to bude letos dlouhá a pohodová sezona. A když se kolem prošinul i balon startující z Konopiště (viz. Už před sto dvaceti lety…) byla letní idylka (ač v březnu) téměř dokonalá. Ale k připomenutí výročí v drobném článku o červenobílém balonu je třeba dodat ještě jedno, které se také létání dotýká a kupodivu ještě opět létání v balonu…ačkoli na benešovském letišti se proháněla jen letadélka a balon pouze kolem putoval po obloze. Nu k věci 24. března 2012 uplynulo padesát let od úmrtí švýcarského fyzika a vzduchoplavce Auguste Piccarda.

Na benešovském letišti jsme už několikrát byli (viz. Benešovská konina, Nesvačilské podívání podruhé, Říjnová cesta kolem Bystřice, Gripen, Chvojen a Keltové, A už i Nad Loukami se probudili…, Nesvačilské létání, Čtvrt století s obry…) a tak se budeme věnovat zmíněnému Auguste Piccardovi. Tento Švýcar se narodil 28. ledna 1884 v Basileji a zemřel, jak bylo zmíněno 24. března 2012 v Lausanne. Auguste Piccard vystudoval Švýcarský federální technologický institut v Curychu a v roce 1922 už byl profesorem fyziky na bruselské univerzitě. Co se týče balonů, tak svůj první let absolvoval v roce 1912 a v roce 1930 začal zkoumat kosmické záření ve velkých výškách. Se svým asistentem Paulem Kipferem dali dohromady balon plněný vodíkem s objemem čtrnáct tisíc krychlových metrů, který vážil sedm set kilogramů. Vymysleli i drobnou vychytávku jak vytápět kabinu posádky a to tím, že gondola byla natřena z jedné strany černou a ze druhé bílou barvou a otáčela se podle toho odkud svítilo slunce. Start se ovšem odehrál neplánovaně. Když balon v Ausburgu upravovali, díky poryvu větru se 27. května 1931 nečekaně utrhl a s oběma uletěl až do výšky 15 785 metrů. Jenže jak ještě balon nebyl připraven na ostrý start, nefungovaly mnohé přístroje a navíc jim začal docházet kapalný kyslík. Naštěstí zapadlo slunce, balon se ochladil a sklesal na ledovec až v Rakousku.
Druhý pokus s belgickým kolegou Maxem Cosynsem už byl úspěšnější a 18. srpna 1932 po startu od švýcarského Dübendorfu vystoupali do 16 940 metrů. Piccard s tímto balonem nakonec letěl sedmadvacetkrát a dosáhl rekordu s výškou dvacet tři tisíc metrů.
Auguste Piccard kromě balonů a výškových rekordů experimentoval i s batyskafy a vytvářel i hloubkové rekordy. Nakonec ve svých sedmdesáti šesti letech se mu podařilo dosáhnout hloubky téměř jedenáct kilometrů pod hladinou moře s batyskafem Trieste. A Auguste Piccard se pod hladinu vody spustil i dva roky po své smrti i když jen v přeneseném smyslu slova. Po Auguste Piccardovi totiž jeho syn pojmenoval turistický mezoskaf, který se na veletrhu Expo 1964 proháněl Ženevským jezerem.
…tak tolik tedy k výročí 24. března a k tomu něco létacího z benešovského letiště…
text, foto: (jjk)
 
[Věnováno na dálku mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci nemůže světa běh a nejen ten letecký aktivně sledovat…i když už ten světa běh a tak trochu i ten létací začíná velmi zvolna konečně pomalu vnímat, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama