Zajímavosti

25.02.2017 18:54

Návštěva kuchaře Tomáše, se srdcem na zástěře

text, foto: (jjk) Návštěva kuchaře Tomáše, se srdcem na zástěře
Mezi britským královstvím a Českou republikou, nebo dříve Československem je už vlastně od nepaměti (i v dobách Československa, kdy linky na tzv.Západ nebyly nepreferovanější) velmi čilý dopravní ruch, co se letectví týče. Samozřejmě British Airways a její předchůdci BEA a BOAC jsou zdaleka nejznámější, ale potkávat lze i další britské letecké společnosti. V posledních letech především nízkonákladový easyJet.com. Mezi řadou dalších, které až tak častými návštěvníky nejsou, je Thomas Cook Airlines. V tomto týdnu se ovšem letoun této společnosti v Praze mimořádně zjevil, protože opět část personálu British Airways tak trochu stávkovala.     
Společnost British Airways se opět potýká s částečnými stávkami posádek a tak kromě pravidelné posily v podobě letounů společnosti Titan Airways (viz. Souboj Titánů…) se v Praze na záskok objevila posila v podobě společnosti, která Českou republiku moc často nenavštěvuje. British Airways si pronajala 16.února 2017 letoun Airbus A321-211(WL) G-TCDO společnosti Thomas Cook Airlines, který od 17.února 2017 létal z Londýna postupně do Osla, Krakova, Vídně, Marseille a na 20.února 2017 na dopolední linku BA854 to vyšlo i na Prahu. Ten den ještě tento letoun po otočce v Londýně zamířil do Budapešti…Prahu navštívil konkrétně Airbus A321-211(WL) (cn 7055 ff 21.3.2016 tr D-AVZA Y220 2x CFMI CFM56-5B3/3 od 30.3.2016 u Thomas Cook Airlines)
Ale na rozdíl od jiných občasných návštěvníků tuzemských letišť jsme si o této společnosti ještě nic neřekli a tak alespoň stručně můžeme při této příležitosti. Letecká společnost Thomas Cook Airlines je britský charterový dopravce se sídlem Manchesteru. Už název napovídá, že je součástí stejnojmenné cestovní kanceláře. Takže vlastně slouží především k přepravě turistů do destinací kolem Středozemního moře, v severní Africe, Asii, Severní Americe a Karibiku. Společnost Thomas Cook Airlines kromě své hlavní základny má své další pobočky i na letištích v Belfastu, Birminghamu, Bristolu, Cardiffu, East Midlands, Glasgow, Leedsu, Newcastlu a Londýně – Stanstedu.
Cestovní kancelář Thomas Cook & Son vznikla v roce 1919 a prodávala letenky v pionýrských dobách letectví na trasu mezi Londýnem a Bruselem, nebo Paříží. V roce 1927 společnost Thomas Cook & Son vypravila letecký zájezd šesti osob z New Yorku do Chicaga na boxerský zápas o titul mistra světa Tunney-Dempsey.
V roce 1996 cestovní kancelář Thomas Cook získává svou první leteckou společnost Airworld Aviation Ltd., která ovšem existuje jen do roku 1998, kdy se slučuje se společností Flying Colours Airlines a v následujícím roce i se společností Caledonian Airways pod novým názvem JMC Airlines (ačkoli od roku 1999 pod křídlem Thomas Cook Group, respektive Thomas Cook Airlines).
Po posledním sloučení s MyTravel Airways a pod posledním názvem Thomas Cook Airlines létá společnost této známé cestovní kanceláře od roku 2013. Celý obchodní segment těchto aerolinií sdružuje i pobočky Thomas Cook Airlines Belgium a Thomas Cook Airlines Scandinavia a součástí skupiny je i německá letecká společnost Condor Flugdienst… 
Současná flotila Thomas Cook Airlines Group se skládá z 98 letadel a to 16 strojů Boeing 767-300 (některé z letounů nosí na trupu nápis Condor a nikoli Thomas Cook), 13 strojů Airbus A330-300 a k tomu 19 letounů Boeing 757-300, 14 strojů Airbus A320 a 36 letadel Airbusů A321.
Takže „kuchař se srdíčkem“, tedy Cook (Thomas) v současných barvách není častým návštěvníkem tuzemských letišť, tak tato výjimka trochu nečekaná, byla milým spestřením…
text, foto: (jjk)

 

  [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která se ze své vážné nemoci pomalu vrací zpět a světa běh a nejen ten letecký znovu objevuje, (jjk)]

  Srdcový "kuchař" na záskoku 20.2.2017 v Praze

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama