Zajímavosti

07.01.2017 15:12

Nad krajinou poesie Františka Vladislava Heka

text: (jjk), foto: „Káďa“ Nad krajinou poesie Františka Vladislava Heka
Vůkol se rozprostírající stříbrné vlnky krajiny, do ruda osvícené zapadajícím sluncem, byly kulisami prvního letošního dne v kraji Josefa Čapka, Alojse Jiráska, nebo i Egona Hostovského, či Josefa Škvoreckého. Mezi Broumovskou vrchovinou a Podorlickou pahorkatinou nad řekou Metují je mezi varhánky kopečků  ukryto několik měst,  městeček a vesniček nějak spjatých s historií (a už i poslední čtvrtstoletí opět spjatých) a současností naší vzduchoplavby. Obvyklé je navštěvoval letiště v sezoně, ale novoroční poletování nad hronovským, respektive velkopoříčským letištěm pokrytým bílým kobercem působí mimořádně poeticky.   
Titulek je poněkud zavádějící, protože se jedná ve skutečnosti se jedná o krajinu Alojse Jiráska a jeho románového hrdiny Františka Ladislava Věka, který se ve skutečnosti jmenoval František Vladislav Hek a nebyl z Hronova, jako zmíněný spisovatel, a ani z Velkého Poříčí, ale z nedaleké Dobrušky.
Ale na Nový rok 1.ledna 2017 to vypadalo v Hronově a Velkém Poříčí opravdu jako v pohádce. Snad i tím, že v poslední době si toho sněhu u nás moc neužijeme a tak konec roku a začátek toho nového s nějakou tou sněhovou nadílkou je čím dál větší vzácností.
Zcela záměrně uvádím jak název města Hronov, tak i městyse Velké Poříčí, protože letiště pro odbočku Českého národního aeroklubu Hronov se začalo stavět v katastru městyse Velké Poříčí, který byl pak na čtyřicet let připojen k městu Hronov. Letiště je pak uzavřeno a zlikvidováno v roce 1961. PO roce 1990, kdy se pomalu, ale jistě začalo s obnovováním letiště se rovněž opět osamostatnilo i Velké Poříčí. Proto tedy také je na hangáru nápis Velké Poříčí, ačkoli zde poslední čtvrtstoletí především působí obnovený hronovský aeroklub (kromě jiných). Tak to jen pro dovysvětlení, proč standardně používám názvy jak Hronova, tak i Velkého Poříčí.
Ale vraťme se k těm novoročním mrazivým poetickým, až daguerrotypicky měkkým výjevům v poetickém kraji, které vykreslila svým fotografickým přístrojem Klára „Káďa“ Teichmannová.
Obrázky zimní mrazivé krajiny jakoby navodily náladu z románu hronovského rodáka Aloise Jiráska o buditeli a obchodníkovi z nedaleké Dobrušky Františku Vladislavu Hekovi, kterého zmíněný spisovatel přejmenoval na Františka Ladislava Věka. Pokud si někdo vzpomene na legendární televizní seriál z osudového roku 1968, tak v posledním díle jsou typická „panoramata“ místní krajiny, ne nepodobná s obrázky nad velkopoříčským letištěm, dobře viditelná. A sám Alois Jirásek mohl k nějakým dílům inspirovat i některé své přítele, malíře Mikoláše Alše, Josefa Václava Myslbeka nebo Františka Ženíška. A při pohledu na tuto zimní zvlněnou sametovou křivku horizontu lze snadno usoudit odkud čerpal v mládí inspiraci hronovský rodák (jinak bratr slavnějšího bratra Karla) malíř, spisovatel, grafik a ilustrátor Josef Čapek, který se nedaleko narodil přesně před 130 lety.
Ostatně i pozoruhodné dráždivé křivky této krajiny znal i rodák z nedalekého Náchoda spisovatel a pozdější vydavatel Josef Škvorecký. Ten naopak 3.ledna 2012, tedy před přesně pěti lety zemřel v kanadském Torontu.
Ale dost možná, že on sám, či jeho alter ego Danny Smiřický v některém zákoutí kolem Velkopoříčského respektive Hronovského letiště i obdivoval s nějakou slečnou úplně jiné dráždivé křivky, než ty, které vykreslila  Broumovská vrchovina a Podorlická pahorkatina nad řekou Metují. A mohla to být třeba mrcha Irenka, nebo její náhradnice Alena, či Marie?.... dost možná tady někde v těchto místech snil při pohledu do dáli i o tajemné Emöke.    
Ale hronovské velkopoříčské letiště má v roce 2017, respektive bude mít, i vlastně takové jakoby výročí. Udály se totiž zajímavé věci. V roce 1947, tedy před sedmdesáti lety se sice stále ještě létalo na bývalém letišti Na Příčnici, mezi novou a starou silnicí z Hronova do Žďárek, ale letiště už rostoucímu provozu nevyhovovalo a tak se hledalo nové místo k jeho vybudování. Parcely se podařilo najít nad Velkým Poříčím a původní plány byly opravdu mimořádně velkorysé. Letiště mělo mít čtyři hangáry, moderní odbavovací halu, prostorné parkoviště a mělo fungovat minimálně pro vnitrostátní pravidelnou dopravu. Ale to je na jiné vyprávění. Skutečností je, že se nad Velkým Poříčím začalo stavět v roce 1947 nové letiště a především hangár, který stojí dodnes. Respektive do konce roku 1947 byla hotova polovina současného hangáru. Rozšíření se realizovalo později. Ale rok 1947 byl i významný v rozšíření letadlového parku hronovské odbočky Českého národního aeroklubu o nová motorová letadla. Ta sice nejprve mířila na letiště Na Příčnici, ale určena byla hlavně pro nové velké letiště ve Velkém Poříčí. V roce 1947 tak hronovští „vyfasovali“ z Prahy nejprve Piper L-4 Cub OK-XHW, ale krátce na to k němu přikoupil místní továrník a mecenáš J. Zítka Piper L-4 Cub OK-YFJ a po něm přikoupil další místní továrník A.König pro potřeby aeroklubu úplně nový letoun z Chocně Mráz M-1C Sokol OK-BHP. Takže vlastně tento rok je tak nějak pro hronovský aeroklub a velkopoříčské letiště svým způsobem významný. A tak s těmi poetickými novoročními obrázky zvlněné postříbřené krajiny a letiště pod bělostným kobercem sice rok 2017 začínáme, ale zcela jistě se sem s mnohem teplejšími dny ještě vrátím a „kulatý“ rok 197, respektive 2017 připomeneme.
I když ta krajina poesie Františka Vladislava Heka musí uhranout každého i v tomto mlazivém počasí (nebo právě proto)…
     text: (jjk), foto: Klára „Káďa“ Teichmannová

  [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která se ze své vážné nemoci pomalu vrací zpět a světa běh a nejen ten letecký znovu objevuje, (jjk)]

  Pohádkovým krajem F.L.Věka 1.1.2017 Hronov-Velké Poříčí

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama