Zajímavosti

23.01.2016 20:00

Mráz v tyto dny v okna duje, poletíme za nováčky do Indie

text: (jjk), foto: V.P. Mráz v tyto dny v okna duje, poletíme za nováčky do Indie
I když se prý chystá jakási obleva, momentálně mráz v okna duje a vůkol vše pokryla bílá peřina. A tak po krátkém odskoku do teplých krajin viz. Profesor IndiGo bez sněhu se opět podíváme krátce do Indie a to za společnostmi, které možná tady ani nikdo nezná, protože se jedná o společnosti úplně nové, a nebo relativně nové a především vnitrostátní, takže kdo necestuje přímo do Indie asi na ně ani nenarazí. Takže si stručně představme Air Pegasus, Air Costa a Vistara.
Do Indie jsme si už odskočili v loňském roce několikrát a to prostřednictvím Miloše Jenčíka (viz.  Indická předvánoční vzpomínka na Yelahanku, Ještě na skok do muzea v Yelahance) a pak prostřednictvím Vladimíra Petra (viz. NESem vám noviny z daleké ciziny, aneb…). A díky druhému jmenovanému také jsou k dispozici nějaké ty úlovky leteckých společností, ale i jiných létajících aparátů, které se nepodařilo zachytit při první návštěvě Indie před několika lety Michaelu Hegerovi (viz. Mezi odpadky, nakupující krávou a všudypřítomnou špínou…).
Ale k věci.
Letecká společnost Air Pegasus (www.airpegasus.in) byla sice v roce 2014, ale činnost zahájila až 12. dubna 2015 na mezinárodním letišti v Bangalore. Zahajovacím letem bylo spojení mezi městy Bangalore a Hubli a na začátku roku 2016 společnost létá se dvěma letouny ATR 72-500 do a ze sedmi indických měst Kadapa, Bangalore, Hubli, Mangalore, Thiruvananthapuram, Chennai a Madurai. Co nevidět by se měla flotila společnosti rozšířit ještě o další turbovrtulový letoun ATR 72-500 pro šedesát šest cestujících.
Společnost Air Costa (www.aircosta.in) byla založena ve státě Andra Pradesh a městě Vijayawad, kde má také hlavní sídlo. Provoz zahájila 15.října 2013 s brazilskými letouny Embraer E170. Společnost také na mateřském letišti Vijayawada vybudovala v roce 2015 servisní středisko na tyto brazilské letouny a je tedy i logické, že ve své flotile má pouze stroje Embraer. V tuto chvíli má společnost v provozu jeden letoun E170 a tři stroje E190, se kterými létá do devíti destinací v Indii. Společnost, ale chystá expanzi na indickém trhu vnitrostátní dopravy, protože už má objednáno nových padesát brazilských letadel a to devadesáti osmi místných Embraer E190-E2 a sto osmnácti místných E195-E2. V tomto roce společnosti dorazí šest strojů Embraer E-190 pro 112 cestujících a zmíněných padesát letounů by Air Costa měla obdržet v letech 2018 a 2019.    
Letecká společnost Vistara (www.airvistara.com) sice byla založena v roce 2013, ale provoz začala až 9. ledna 2015 na letišti v Dillí. Společný podnik konglomerátu Tata Sons Limited a Singapore Airlines se také, jako mnozí ostatní pokusil vstoupit na indický trh letecké dopravy a na rozdíl od výše zmíněných nových leteckých společností s jiným typem letounů (i když rovněž monotypově) a to Airbus A320-200. V tuto chvíli má ve flotile devět letounů tohoto typu a létá do dvanácti indických destinací. Sice se také chystá na nákupy, ale na rozdíl od společnosti Air Costa až zase ne tak rozmáchle.  Společnost objednala sedm letounů Airbus A320neo, které by měla obdržet v letech 2017 a 2018.
text: (jjk), foto: Vladimír Petr 
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která se ze své vážné nemoci pomalu vrací zpět a světa běh a nejen ten letecký znovu objevuje, (jjk)]
  
 
 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama