Zajímavosti

22.05.2016 23:00

Marocký Brazilec s Kanaďany v Budějovicích

text: (jjk), foto: www.airport-cb.cz Marocký Brazilec s Kanaďany v Budějovicích

Tak jako mezi dospělými se muselo cítit mezinárodní letiště v Plané u Českých Budějovic když v sobotu 21.května 2016 na ploše přistál a zaparkoval letoun Embraer Lineage 1000 marocké letecké společnosti Dalia Air. I když se na letišti České Budějovice – Planá stále ještě modernizuje a buduje, a ke standardnímu charterovému nebo pravidelnému provozu nějaký čas zbývá, občas se zde objeví nějaká ta perla. A tento dopravní letoun z brazilské produkce byl opravdu bílomodrou a velmi překvapivou perlou.

V posledních letech se českobudějovické letiště výrazně proměnilo z vojenského, tak trochu opuštěného letiště, v moderní letiště pro civilní dopravu. Po definitivním odchodu armády letiště před deseti lety chytlo svou druhou mízu (viz. Deset let druhé mízy na Plané) a dnes už jsou modernizační a rekonstrukční změny více než viditelné. Posledním příspěvkem v modernizačním procesu je zrekonstruovaná vzletová a přistávací dráha (očekávající světelné vybavení) a nově vybudované bezpečnostní centrum (viz. Další krok k plnému mezinárodnímu provozu). A o letišti bylo slyšet i při jiné příležitosti a to, když se představovala ultralehká varianta letounu L-39 Albatros, tedy UL-39 Albi (Splašený vysavač a zahradní sekačka utržení ze řetězu? (UL-39 Albi na Plané)).
Ale opravdu milým a atraktivním překvapením byl v sobotu 21.května 2016 přílet letounu
Embraer Lineage 1000 marocké společnosti Dalia Air, který byl poprvé v Českých Budějovicích, ale v České republice byl celkově teprve podruhé. Před dvěma roky tentýž letoun, téže společnosti navštívil na otočku ještě letiště Brno – Tuřany. Do Českých Budějovic letoun v salonní úpravě přivezl „zájezd“ kanadských seniorů, kteří právě podnikali výlet po Evropě. Jednou ze zastávek tedy byla i Česká republika a její pamětihodnosti, tedy zámek Hluboká a okolí. Proto tedy zastávka na českobudějovickém letišti.
Marocká společnost Dalia Air sídlící v Casablance (a řízená paní Hind el Achachabi) se právě na podobné klienty specializuje. Společnost Dalia Air (www.daliaair.com) vznikla v roce 2010 a díky svému přístupu k zákazníkům a poskytovaným službám se poměrně rychle usadila v kategorii charterových VIP smluvních dopravců nejen ve středozemském regionu, ale i v Evropě. A tak také kromě domácí základny v Casablance jsou stroje společnosti často k vidění na jejím evropském „nocovišti“ v Ženevě.
Společnost má tři luxusně vybavené letouny od brazilského koncernu Embraer a to dva stroje Embraer EMB-135BJ Legacy 600 (CN-MBP, cn 14501117 VIP od 19.4.2010 a CN-SSH, cn  14501114 10.4.2012) a právě v Budějovicích viděný Embraer Lineage 1000, což je vlastně VIP verze stroje ERJ-190-100 ECJ, který standardně pojme stovku cestujících a členů posádky. Embraer Lineage 1000 (Lineage je jan anglicky, tak i portugalsky „rodokmen“) je však salonní verze pro devatenáct cestujících, kteří mají k dispozici veškerý servis jako v nejlepším hotelovém apartmá. A zmíněný letoun CN-SHS (cn 19000307, ff. 22.6.2011, test.reg.PT-XUZ, 2x GE CF34-10E7, VIP19) je u současného provozovatele od 28.října 2011 a v sobotu 21.května 2016 navštívil i českobudějovické letiště.
Doufejme, že, že podobných kousků bude, tak jak bude pokračovat modernizace, na tomto sympatickém letišti přibývat a nakonec se letouny této kategorie stanou pravidelnými návštěvníky parkujícími u nového terminálu, kterého se už jistě mnozí nemohou dočkat.     
O letišti České Budějovice – Planá na jiných místech MLČR: 2007 Na den letectva tradičně v Budějicích; 2008 Singin' in the Rain nad BudějovickemPlaná jako Zolná … pod mrakem; 2009 Z Plané odešli poslední vojáci; 2010 Pozdrav ze zasněžených Českých Budějovic …Hemžení na věži na PlanéVěž se klube a sezona v plném prouduInspirace Stendhalem, Červený a černý v BudějovicíchKomáři se ženili, mravenci se rojili…Letecká katastrofa, nebo Válka světů?: 2011 Po pětiletce v roce šestém….Vítejte u nás v mrakoptakohradu!...; 2012 Do nového roku s novou frekvencí…, 2013 Dvojnásobné narozeniny a Planá jako další lázeňské letiště?Mateschitzova bujná miminka u červené věžeJeště trocha léta na Plané … a desáté výročí aeroklubu, 2014 Stíhačky od Mateschitze, saniťáci a třeba Sverdlovsk? A 2015 Kryštof třináctý stěhovavý, barevní hasiči a srnky za plotem.
text: (jjk), foto: www.airport-cb.cz
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která se ze své vážné nemoci pomalu vrací zpět a světa běh a nejen ten letecký znovu objevuje, (jjk)] )]  

    Embraer Lineage 1000 poprvé v Českých Budějovicích 21.5.2016

 
 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama