Zajímavosti

22.01.2011 14:44

Luftambulansen lander på en stein…

text: (jjk), foto: M.B., J.Sch. Luftambulansen lander på en stein…

….og rødt helikopter flyr for skadet klatrer… fordi vi er i Norge, hele artikkelen skrevet på norsk…eller rettere sagt ikke, ville han forstå at ingen… …u nás jsme si už poměrně obstojně zvykli na to, že nám nad hlavami vrčí pestrobarevné sanitní vrtulníky…tedy podle toho, kdo je jejich provozovatelem viz. Ve znaku se svatým Kryštofem, aneb…, První pomoc se snesla z nebe a to už dobré čtvrtstoletí, ačkoli se u nás se vzdušnými záchranáři experimentovalo už od let šedesátých. Ačkoli se najde několik zapšklých sobečků a maloměšťáckých „čecháčků“, kteří si permanentně na létající sanitky stěžují (stejně jako na houkání hasičských vozů), ale obecně je neoddiskutovatelné, že rozvojem letecké záchranné služby a to jak primárními, tak sekundárními zásahy se podařilo zachránit velmi významné množství lidských životů. Nu a pravdou je, že jakési oficiální datum vzniku leteckých záchranek je 24. listopad 1946 kdy ve švýcarských Alpách zřícenému letounu DC-3, respektive jeho pasažérům pomohl k záchraně letoun Fieseler-Storch přistávající na ledovci opodál havarovaného letounu. Ale v loňském roce uplynulo devadesát let od prvních experimentálních letů s pacienty v Norském království, ačkoli letecké záchranka vznikla v Norsku přičiněním doktora Jense Moea až v roce 1977. Ale v roce 2010 se v rok devadesátého výročí prvních záchranářských pokusů podařilo na severu Evropy za bídných světelných podmínek ulovit i několik obrázků zasahujícího vrtulníku a tak je i vcelku logické si této letecké záchrance něco málo říci.

 
Úvod byl rádoby vtipně v norštině: Luftambulansen lander på en stein ….og rødt helikopter flyr for skadet klatrer… fordi vi er i Norge, hele artikkelen skrevet på norsk…eller rettere sagt ikke, ville han forstå at ingen…což je česky zhruba asi toto: Letecká záchranka přistává na skále a červený vrtulník letí za zraněným horolezcem… protože jsme v Norsku, bude celý článek psaný v norštině… a nebo radši nebude, on by tomu asi nikdo nerozuměl… a tak to také vlastně bylo. Martin Bílek a Jan Schneedorfer dleli kdesi na skalách co by turisté a ejhle zčistajasna se zjevil stroj EC-135P2 Luftambulansetjenesten ANS a vyskočiví chlapíci se vydali kamsi cosi, či kohosi zachraňovat. Bohužel stroj přistával prosti slunci na skalní výběžek a během kratičké záchranné akce se kolegům nepodařilo nečekanou návštěvu lépe zdokumentovat. Nuž, ale k věci.
 
Jak bylo řečeno v Norsku se už v roce 1920 experimentovalo s leteckou přepravou pacientů a po druhé světové válce podobnou službu podél dlouhého norského pobřeží prováděl i malý civilní hydroplán. Samozřejmě, že záchranné letouny a vrtulníky používalo královské vojenské letectvo a od roku 1972 se s vrtulníky Westland Sea King touto činností zabývala 330. squadrona, ale k letecké záchranné službě se Norsko propracovalo o deset let dříve, než Československo a to 7. listopadu 1977, kdy lékař Jens Moe, spolu se svými kolegy Ingvarem Vifladtem a Fredem Øisteinem Andersenem inicioval svolání ustavující valné hromady společnosti Norwegian Air Ambulance AS (Norsk Luftambulanse) v městečku Drøbak. V následujícím roce a to konkrétně 2. června 1978 provádí nová letecká záchranka ze základny v Lørenskog svůj první ostrý zásah při automobilové nehodě v Gjelleråsenu nedaleko Osla. Za rozvojem letecké záchranky v Norsku stojí i tamní vláda, takže se tato bohulibá činnost utěšeně rozrůstá a v roce 1993 sanitními vrtulníky nad fjordy operují už kromě armády tři společnosti Norsk Luftambulanse, Airlift AS (který vznikl v roce 1986) a Lufttransport, který sice existuje od roku 1955, ale k záchranářské činnosti se připojil až v osmdesátých létech dvacátého století. V roce 2002 společnost Norsk Luftambulanse odkupuje od Airliftu služby letecké ambulance, ale mezi tím v roce 2000 umírá zakladatel moderní letecké záchranné služby v Norsku Jens Moe a to v pouhých padesáti šesti letech. Jens Moe se narodil 10. září 1943 v Drøbaku a zemřel 8. června 2000 v Oslo. Tento norský lékař a průkopník ve vývoji civilní letecké záchranné služby v Norsku vystudoval medicínu v německém Göttingenu v roce 1969 a kromě soukromé lékařské praxe pracoval i jako lékař v norské armádě a jak bylo zmíněno v roce 1977 inicioval vznik první civilní letecké záchranky v Norsku. V čele Norsk Luftambulanse - Norwegian Air Ambulance stál do roku 1985 a po té se kromě už vzdálenějšímu dohledu na „svou“ záchranku věnoval až do své smrti řízení soukromé kliniky a nemocnice Volvat Medical Center.
 
 
Letecké záchrany v současné době operují z vrtulníkových základen Arenda, Banak, Bergen, Bodø, Brønnøysund, Dombås, Florø, Førde, Lørenskog, Rygge, Sola, Stavanger, Tromsø, Trondheim, Ørland, Ål, Ålesund se čtyřmi vrtulníky společnosti Lufttransport typu AW139 Agusta-Westland a třinácti stroji firmy Norsk Luftambulanse typů Eurocopter EC-135P2 a Eurocopter EC-145. A jako sanitky funguje u společnosti Lufttransport i dvanáct letounů Beechcraft Super King Air B200 na letištích Alta, Bodø, Kirkenes, Høybuktmoen, Oslo, Gardermoen, Tromsø a Ålesund. Kromě toho se na záchranných akcích podílí i královské vojenské letectvo s dvanácti vrtulníky SquadronWestland Sea King u 330. Squadrony na letištích ve Stavangeru, Ørland, Bodø, Banak,  Rygge a Florø…
 
…takže případní turisté se při putování mohou potkat se všelijakými pestrobarevnými stroječky, evidentně někam, za nějakou bohulibou činností spěchajícími… a teď možná už alespoň přibližně mohou vědět, co, že se jim to nad hlavou mezi fjordy prohání. Na fotografiích je Eurocopter EC-135P2 Norsk Luftambulanse - Norwegian Air Ambulance www.norskluftambulanse.no a potkat lze i záchranky společnosti Lufttransport www.lufttransport.no.
 
 
A rozhodně je lepší letecké záchranáře sledovat, jak kamsi letí po obloze, než se stát jejich objektem zájmu…takže…zatím…
 
 
…så fint flyr og god natt
 
 
text: (jjk), foto: M.B., J.Sch.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama