Zajímavosti

17.06.2014 19:42

Lev cení zuby (zatím) na Klárově

text: (jjk), bestcg.com, foto: (jjk), bestcg.com Lev cení zuby (zatím) na Klárově

Odpoledne, v úterý 17. června 2014 se téměř sedm desítek let od konce druhé světové války v Praze na Klárově objevil pomník Okřídleného lva. Ten je poctou dvou a půl tisícovkám československých letcům, kteří bojovali v barvách britského královského letectva R.A.F. (Royal Air Force) nejen nad Velkou Británií, ale de facto v celé Evropě. Památník se ocitl v sousedství pomníku 2. odboje (1938–1945) a z tohoto důvodu se jeho umístění moc nezdá pražským památkářům. To je ovšem jiná kapitola a teprve se uvidí, zda je toto umístění konečnou variantou. Zatím tedy od úterý 17. června 2014 lev s křídly cení své zuby na pražském Klárově.

Sochu Okřídleného lva odhalil Sir Nicholas Soames, poslanec britského parlamentu a bývalý ministr obrany (který je mimo jiné i vnukem britského válečného premiéra Sira Winstona Churchilla). „Jejich země byla napadena nemilosrdnými přemožiteli. Nesouhlas byl trestán smrtí. Rozhodující ale bylo, že se jim i přesto podařilo uprchnout a připojit se ke vzdušnému boji proti nacistickému Německu. Tito mladí muži byli ti nejlepší z nejlepších,“ ocenil nezištnou obětavost československých letců, kteří nasadili své životy při boji za svobodnou Evropu, Sir Nicholas Soames.
S myšlenou pomníku československým letcům přišla britská komunita žijící v Praze v čele s panem Euanem Edworthym, který zde pobývá už dvacet let. „Přemýšleli jsme o druhé světové válce a obdivovali jsme neuvěřitelné nasazení československých pilotů, kteří i přes nesmírné překážky vstoupili do řad britského Královského letectva a aktivně se připojili ke vzdušné bitvě proti nacistům. Byli skutečně velmi dobří, mnohá esa Bitvy o Británii byli právě Čechoslováci. Uvědomili jsme si, že v České republice není žádný památník, který by ukázal, jak moc jsou Britové vděční těmto mužům, kteří v boji nasadili své vlastní životy, a rozhodli jsme se to napravit,“ vysvětlil Euan Edworthy. Díky jeho přičiněním se podařilo britské komunitě během jednoho měsíce sesbírat téměř tři a půl milionu korun (3,3 milionu Kč).
Vzhledem k tomu, že jediným památníkem připomínajícím piloty bojující v britském letecku se pomník v Prostějově a sami Britové dosud hold Čechoslovákům v jednotkách R.A.F. zatím nevzdali, přikládají jako oni, tak vláda Jejího Veličenstva tomuto pamětnímu aktu velkou váhu. „Domníváme se, že toto je skvělý způsob, jak ukázat uznání naší země a ocenit statečnost těchto válečných bojovníků a zároveň připomenout silné pouto, které pojí Velkou Británii s Českou a Slovenskou republikou,“ řekl plukovník Andrew Shepherd, britský přidělenec obrany v České republice. Jako pocta letcům byla slavnost zakončena pochodem vojenské pochodové hudby a přeletem historického stíhacího letounu Spitfire.
Za britskou komunitu usídlenou v České republice Euan Edworthy k tomu poznamenal: „My Britové si stovky let užíváme svobodu – svobodu projevu, svobodu sdružování, svobodu myšlení. Češi a Slováci měli stejnou svobodu až do roku 1938, pak jim byla na dalších 48 let odebrána. Náš Okřídlený lev je poctou Čechoslovákům, kteří jednoduše nesouhlasili s útlakem. Mnozí z nich zaplatili za své přesvědčení vlastním životem. Neměli bychom zapomenout, že jsme jako svobodní Evropané těmto bojovníkům, kteří zaplatili svou krví, potem, slzami a dřinou, za naší dnešní svobodu dlužni. Svoboda by neměla být považována za samozřejmost.“
Okřídleného lva navrhl britský sochař Colin Spofforth a slavnostní ceremoniál doprovázela vojenská hudba R.A.F. (i se svými populárními dudáky) a význační hosté, včetně několika posledních žijících veteránů.
A pro připomenutí je třeba poznamenat, že v britském letectvu bojovalo dva a půl tisíce československých vojáků a ti co válku nepřežili odpočívají na hřbitovech jak ve Velké Británii, tak ve Francii. Například na československém vojenského hřbitově ve francouzském La Targette, Commonwealth War Graves na anglickém hrabství Surrey v Brookwoodu a jejich památku uctívá i pamětní zeď Christopher Foxley-Norris v anglickém Kentu.
text: (jjk), bestcg.com, foto: (jjk), bestcg.com

 

 
foto: (jjk) foto: (jjk)
foto: (jjk)
foto: bestcg.com foto: bestcg.com
foto: bestcg.com
foto: bestcg.com foto: bestcg.com
foto: bestcg.com
foto: bestcg.com foto: bestcg.com
foto: bestcg.com
foto: bestcg.com foto: bestcg.com
foto: bestcg.com
 

foto: (jjk) foto: (jjk)
foto: (jjk)
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama