Zajímavosti

30.03.2014 18:38

Létají velikonoční vajíčka a o svatém Kvirinu je teplo …

text,foto: (jjk) Létají velikonoční vajíčka a o svatém Kvirinu je teplo …

… i ve stínu (praví pranostika). A v tomto roce jaro už celý březen (někde i déle) přivolává létající velikonoční vajíčka a kromě teplých dnů avizuje i to, že se svátky Velikonoční neodvratně blíží a letos snad i opravdu budou svátky vrcholícího jara (letos budou v polovině dubna a končí vlastně 21.dubna 2014). A když máme docela už přívětivé povětří v tomto roce skoro od února začal Míra Oros větrat velikonoční vajíčka AutoGyro od Nirvany „charterovými“ lety nad probouzející se krajinou mezi svým domovským Ústím nad Labem a domovem Nirvany ve Zlíně. A tak během března oranžové vajíčko poskakovalo mezi Prostějovem, Moravskou Třebovou, Ústím nad Orlicí, Jaroměří, Libercem, Břeclaví, Zbraslavicemi, Jihlavou a také mimo jiné Prahou (kde se kvůli poruše neplánovaně zdržel) a Mladou Boleslaví. A tak jsem se k jarně předvelikonočnímu poskočení z Prahy do Mladé Boleslavi připojil v přivolávání jara v AutoGyru pro otylé starší pány Cavalon (na rozdíl od svých sourozenců je pohodlnější jak vnitřním prostorem, tak i nastupováním z boku jako do auta) v sobotu 29. dubna 2014. O létajících vajíčkách od AutoGyra, která po naší vlasti rozšiřuje zlínská firma Nirvana Systems Pavla Březiny jsem už několikrát referoval viz. ..a zase to stříbrné vajíčko…nebo Gyrinidae?, …jak nedoletět na Hanou, ale do Milovic…, Znuděná kočka a skotačící vajíčko…, Oranžové velikonoční vajíčka, Vrnící rodinka…, Devadesáté narozeniny Pavla Březiny ...nebo Juana de la Ciervy?, Stříbření zubatého…, Jako divá vletěla oknem do světnice vosa Otylka….. V roce 2013 se stalo novinkou, že přistávací plocha je umístěna přímo u servisního střediska ve Spytihněvi (a nebo na práškařské dráze v nedalekých Halenkovicích). A od letošního roku také v další expanzi vírníků přispívá i skutečnost, že ve Spytihněvi se vírníky nejen opravují a servisují, ale i „vyrábějí“, neboli přesně řečeno montují z dovezených dílů. Vírníků AutoGyro v tuto chvíli létá v České republice už dvacítka a montáž přímo u nás dává naději, že se „vajíčka“ rozšíří mnohem rychleji. I tak je povzbudivé sledovat, jak se Pavlu Březinovi jeho myšlenka během dvou let ujala a i tuzemským létavcům utěšeně zalezla pod kůži.  

Jak už i na jiných místech (viz. odkazy výše) bylo napsáno, firma AutoGyro, respektive Nirvava Systems, dodává (a vyrábí) tři typy vírníků. Sportovní MTO s otevřenou kabinou, elegantní tandemový Calidus a luxusní Cavalon (jak já říkám: pro otylé starší pány). Přivítal jsem tedy, že Míra Oros větrá po vlastech Českých a Moravských právě toto „vajíčko“. Nastupuje se z boku jako do auta, sedadla vedle sebe jsou široká a pohodlná, prostě luxusní třída.  A je pro osvěžení paměti (či pro toho, kdo ještě neví) Cavalon má délku 5,1 metru, šířku 1,75 metru a výšku 2,7 metru (při šířce kabiny 1,6 metru). Průměr rotoru            má 8,4 metru, a motorem je buď Rotax 912 ULS (100 hp) nebo Rotax 914 UL Turbo (115 hp) oba motory s reduktorem 1:2,43 při spotřebě 12 - 14 litrů benzinu Natural 95 za hodinu. Cestovní rychlost je 145 km/h (maximální rychlost 160 km/h a minimální rychlost 30 km/h) a délka startu         50 - 70 metrů (v sólo obsazení) a délka přistání do 30 metrů (a vytrvalost 5,5 hodiny). Ale více lze najít na www.autogyro.cz.
Ale abychom tak říkajíc zabili dvě mouchy jednou ranou, když jsme byli v té Mladé Boleslavi. V loňském roce to z nedostavěným „živým“ leteckým muzeem na mladoboleslavském letišti vypadalo všelijak. Dokonce jeden z nápadů byl přestavět tuto budovu na bazén viz. Koupání u Vlacha, aneb budou ze vzduchoplavců plavci?. Ale nakonec je všechno opět jinak a zdá se, že se opravdu podaří muzeum na letišti dokončit a otevřít, což by se snad (pokud se opět něco nečekaně nezmění) mělo přihodit v souvislosti s 10. Dobovým leteckým dnem v sobotu 14. června 2014 (www.historical-airshow.com) . Ale v sobotu 29. března 2014 byla na letišti zatím jen jarní brigáda (ale letiště v Mladé Boleslavi patří k těm pravidelně navštěvovaným viz. 7. Dobový letecký den v Mladé Boleslavi; Pohár pro "Vosy" v Bezděčíně; Dvě třetiny Metoděje bez Cyrila a skoro bez vítěze; …a Vosy padaly jak zralé hrušky; Dovětek ke stovce mechanika Metoda).
text, foto: (jjk)
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve světa běh a nejen ten letecký opět stále znovu objevuje, (jjk)]  

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama