Zajímavosti

24.01.2015 20:56

Korsičan v mléce (…a také v utajení)

text,foto: (jjk) Korsičan v mléce (…a také v utajení)

V těchto dnech se v Praze zjevil…., zjevení, není to pravé slovo, protože se ruzyňská pláň spíš utápí ve své tradiční mlze a tak toho zrovna moc k vidění není. Ale tak jako tak se v těchto dnech na pražském ruzyňském letišti „zjevil“ (a hned několikrát) letecký dopravce, kterého často u nás nevídáme. Z rodiště Napoleona Bonaparte, ostrova Korsiky přilétl Airbus A320 společnosti Air Corsica (a několikrát se otočil), navíc s narozeninovým zbarvením svislé ocasní plochy, protože tato společnost oslavila v roce 2014 své pětadvacáté narozeniny. Navíc, možná se někdo v posledních letech všiml, že v barvách Českých aerolinií v posledních letech zjevoval turbovrtulový letoun ATR 72 s francouzskou registrací F-GRPK. Ano a i tento letoun je členem flotily Air Corsica (ač tedy u nás vlastně, díky barvám ČA působil tak trochu jakoby inkognito). Ale vzhledem, že se tato společnost u nás příliš neobjevuje, možná není od věci, si o tomto dopravci něco v krátkosti říci.

Když začneme do Prahy přilétnuvším Airbusem A320, tak ten má zajímavá životopis. Současný korsický Airbus A320-211 F-GHQE (výrobního čísla 115, se dvěma motory CFM International (GE Aviation/SNECMA Moteurs) CFM56-5A1 v konfiguraci pro 172 cestujících) opustil výrobní závod 10. srpna 1990 a 2. října téhož roku zamířil ke (dnes už neexistující) společnosti Air Inter. Po zániku společnosti Air Inter stroj převzala Air France, kde Airbus létal od 12. září 1997 do konce roku 2010, kdy byl letoun uložen. V barvách Air France se stroj zjevil v tom období i občasně v Praze. Na konci března roku 2012 se letoun odebral do servisu a o rok později 29. března 2013 se přešel do služeb Air Corsica. V roce 2014 obdržel i narozeninové zbarvení svislé ocasní plochy k dvacátému pátému výročí vzniku společnosti, se kterým se tedy v těchto lednových dnech roku 2015 objevil i v Praze.
Druhý člen flotily Air Corsica, který byl ovšem v posledních letech velmi pravidelný hostem tuzemských letišť od Prahy po Ostravu je ATR 72-500 (72-212A) F-GRPK (výrobního čísla 727, pro 70 pasažérů se dvěma motory Pratt & Whitney Canada PW127F) v posledních letech, protože v pronájmu létal v Českých aeroliniích. Letoun byl vyroben 23. března 2006 a obdařen značkou F-WWEH. Od 30. března 2006 už létal se značkou F-GRPK u korsické společnosti Air Corsica, která se tehdy ještě jmenovala CCM Airlines. Letoun ATR 72-500 se převlékl do barev Českých aerolinií rovnou dvakrát a to v období od 19. října 2012 do 15. června 2013 a opět od 20. září 2013. Dnes už opět je možné F-GRPK vídávat jen na Korsice a pravidelných linkách Air Corsica.
Sama korsická letecká společnost Air Corsica vznikla pod názvem Compagnie Corse Méditerranée (posléze upraveným na CCM Airlines) prvního ledna 1989, ale do sotrího provozu se dostala až v roce 1990 (takže vlastně slavila pětadvacáté narozeniny v roce 2014, ale může je slavit se facto i letos). Hlavním sídlem společnosti, která měla za úkol zlepšit leteckou obslužnost ostrova Korsica, bylo (a je) mezinárodní letiště Napoleona Bonaparte v Ajacciu. Dalšími hlavními destinacemi jsou pochopitelně korsická letiště v Bastii, Calvi a Figari a také pevninské letiště v Nice. Samozřejmě destinací na území pevninské Francie korsická společnost obsluhuje více (Marseille, Paris-Orly, Lyon, Toulouse, Clermont-Ferrand, Nantes, Toulon, Perpignan, Saint-Étienne), ale linky Air Corsica vedou i do zahraničí, do Říma, Neapole a Benátek v Itálii a švýcarského Lutychu.
A jak také bylo už zmíněno společnost změnila dvakrát název. Od původního názvu Compagnie Corse Méditerranée se změnila v roce 2000 na CCM Airlines a od roku 2010 nese současný název Air Korsika. Ve své flotile má pět letounů Airbus A320 (-211/-216) a šestici turbovrtulových ATR 72-500. A právě jeden z Airbusů korsické společnosti se v těchto dnech topil v mléčné mlze na pražském ruzyňském letišti a druhý stroj této společnosti ATR 72, sice v České republice pobýval nepoměrně déle, ale poněkud utajen pod barvami Českých aerolinií.
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci pomalu a váhavě světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama