Zajímavosti

13.04.2013 20:28

Jen s kapesníkem na šňůře

text,foto: (jjk) Jen s kapesníkem na šňůře

Jen jakoby s kapesníkem nad hlavou na několika šňůrkách se proháněli na prkénku s kolečky po nepoužívaném konci dráhy kladenského letiště dva lidičkové, ačkoli se tu měli prohánět modeláři na jakési středočeské soutěži. Ale foukalo a foukalo a tak na letišti bylo jako po vymření a modeláře nevidět. Nu co naplat, tak nezbylo než vzít za vděk takovými jakoby pozemními paraglidisty, kteří padáček také používají, ale ne úplně létají, spíš řekněme poskakují. A to je takzvaný landkiting, nebo také Kite landboarding, tedy jistá odrůda sportu, který se jmenuje kitesurfing.

A on ten kapesník je správně řečeno tažný drak a jezdec stojí na tzv. mountainboardu (nebo také ladboard), což je vlastně něco jako skateboard, neboli prkénko s velkými koly a úchyty na nohy. A právě tohle povětří a plocha nepoužívané části kladenského letiště se k provozování tohoto sportu také hodí. Ale padáčkáři s kolečkovým prkénkem bývají k vidění leckde, například na písečných plážích, ale i třeba ve speciálních parcích s rampami a překážkami. Asi poněkud známější je pojíždění s drakem po sněhu, nebo po vodní hladině, ale s kolečkovým prknem je u nás ve střední Evropě přece jenom vícero možností, a tak se i tento sport u nás docela rozrůstá.
Jak bylo řečeno, základem tohoto sportu je padák, neboli drak s lany, která jsou ukotvena k „řidítkům“ trapézu a této „tyče“ se jezdec drží. A k prknu podobnému skateboardu jsou ze spodu přimontovány dvě nápravy kol, které jsou částečně otočné. Ale vzhledem k tomu, že lze jezdit poměrně rychle a i se občas vznést do vzduchu a předvádět všelijaké prvky, je potřeba mít přilbu a kromě rukavic i nejlépe i chrániče kolen, loktů a eventuálně zad, tedy chrániče páteře. A další variantou landkitingu je například i buggykiting, což znamená, že jezdec nestojí na prkénku, ale sedí v jednomístné tříkolce…
No ono se to velmi vzdáleně tomu létání tak trochu podobá, ale protože kde nic tu nic, moc toho létání na Kladně nebylo a po modelářích aby se zem slehla, tak i tato vzdálená obdoba létání přišla vhod.
text, foto: (jjk)
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci jen velmi pomalu opět světa běh a nejen ten letecký začíná znovu objevovat, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama