Zajímavosti

04.06.2016 21:15

Jeden velký návrat, ale s rtěnkou

text, foto: (jjk) Jeden velký návrat, ale s rtěnkou
Bezmála po čtyřiceti letech se na ruzyňské letiště vrátil letecký dopravce, jehož čtyřmotorové letouny Douglas DC-8 s charakteristickým javorovým listem (bílým na červeném podkladu) na svislé ocasní ploše, v první polovině sedmdesátých let dvacátého století nejen letečtí fandové vždy s dychtivostí očekávali na jedné ze dvou vyhlídkových teras. Do Prahy se vrátila letecká společnost Air Canada, ale v podobě své charterové dcery Air Canada Rouge (pokud to přeložíme jako růž, tak máme vysvětlení pro tu rtěnku v titulku).
Dlouhých předlouhých třicet devět let neměla Praha (a ani jiné naše město) pravidelnou linku provozovanou kanadským vlajkovým dopravcem Air Canada. Československé aerolinie spojení mezi Prahou a nějakým z kanadských měst (převážně s Montrealem) provozovaly a to až do doby, kdy už nebyly „slovenské“ v roce 2008, kdy České aerolinie tuto linku opustily, podobně jako posléze veškerou dálkovou dopravu (včetně prodeje letounů Airbus A310 a až relativně nedávno došlo k obnovení dálkových tras strojem A330). Společnost Air Canada začala mezi Montrealem a Prahou s pravidelnou dopravou zmíněných čtyřmotorových letounů Douglas DC-8 v roce 1970. S tímto letounem se hlavně pravidelně létal nizozemský dopravce KLM, který v té době měl ještě pruhovanou svislou ocasní plochu, než přešel k současnému (ne méně atraktivnímu) zbarvení. Ale Air Canada s bílým javorovým listem na červené svislé ocasní ploše byl pro dětské i dospělé fanoušky letectví mimořádně atraktivním kouskem. Navíc v roce 1976 se v kanadském Montrealu konaly Olympijské hry a tak se mnozí (byť jen na otočku a pokud dostali devizový příslib a povolení vycestovat) s kanadskou „DéCé osmičkou“ i svezli. Bohužel Kanaďané ukončili tuto linku v roce 1977 a od té doby cesty mezi Československem (posléze Českou republikou) a Kanadou obstarávaly Československé, respektive České aerolinie. V roce 2014 obnovila spojení mezi oběma zeměmi kanadská společnost Air Transat, ale ta vzhledem ke svému modrobílému zbarvení nostalgické vzpomínky na Air Canada nevyvolává. Air Transat tedy poslední dva roky provozuje „letní“ sezonní spoje mezi Torontem a Prahou (s mezipřistáním v Montrealu) letecký kontakt mezi Českou republikou a Kanadou (viz. Kluzákem z Montrealu).
Nostalgii v někom ovšem může vyvolat návrat Air Canada v podobě dceřiné společnosti Air Canada Rouge. Společnost má totiž trochu podobnou svislou ocasní plochu s charakteristickým (tedy jeho částí) bílým javorovým listem na červeném podkladu. A právě letecká společnost Air Canada Rouge, což je dceřinná charterová společnost vlajkového kanadského dopravce Air Canada, zahájila v pondělí 30.května 2016 v časných ranních hodinách (s pravidelným příletem v 7:15 hod. a odletem v 9:35 hod.) novou pravidelnou linku mezi Prahou a Torontem. Spojení s Torontem bude společnost provozovat třikrát týdně a to až do 29. září 2016. Společnost Air Canada Rouge bude z Prahy létat v pondělí, ve čtvrtek a v sobotu v 9:35 hodin a z Toronta do Prahy přilétat v pondělí, ve čtvrtek a v sobotu v 7:15 hodin. místního času následující den. Linku nastartoval letoun Boeing 767-333(ER)(WL) C-FMWY Air Canada Rouge (cn 25587/604, ff.12.2.1996, C24Y187 2x PW PW4060; od 23.2.1996 C-FMWY Air Canada, od r.2006 v barvách "Star Alliance", od 7.5.2014 Air Canada Rouge) a i nadále by měl být nasazován tento tryp letounu Boeing 767-300ER s 282 místy pro cestující (společnost provozuje 18 letounů B767-300ER a jinak 20 strojů Airbus A319-100 a 16 Airbus A321-200). Společnost Air Canada Rouge vznikla v prosinci 2012 a v současné době létá do 49 destinací ve více než dvacítce zemí. Ale je jistá naděje, že se do října na trase z Toronta (při příznivých okolnostech na záskok) zjeví v Praze i nějaký bratříček ze stáje mateřské Air Canada v podobě A330, nebo B767/777/787.
Takže tento kanadský polibek růží rtěnkou namalovaný je dalším příspěvkem (i když zatím jen pro letní sezonu) k přímému spojení mezi Českou republikou a Kanadou a pro fanoušky létání dalším atraktivním dopravcem, kterého lze na pražském ruzyňském letišti zahlédnout.
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která se ze své vážné nemoci pomalu vrací zpět a světa běh a nejen ten letecký znovu objevuje, (jjk)] )]  
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama