Zajímavosti

24.07.2010 20:01

Inspirace Stendhalem, Červený a černý v Budějovicích

text,foto: (jjk) Inspirace Stendhalem, Červený a černý v Budějovicích

..jak už napsal kdysi Stendhal, vlastním jménem Henri Beyle, dvojdílný román Červený a černý, tak jakoby symbolicky by to v Českých Budějovicích bylo i s dvěma věžemi.S letními prázdninami 2010 se totiž k Černé věži postavené v letech 1549 – 1577, připojila i věž červená a to na mezinárodním letišti v Plané u Litvínovic. Tato věž sice byla postavena už v roce 1953 pro potřeby vojenského leteckého provozu na této tehdejší základně, ale s modernizací a rozvojem dnes už plně civilního letiště se těsně v červnu 2010 věž převlékla do červeného kabátu a obdržela i nový moderní klobouk. Do červeného se převlékla i administrativní budova, ale nejviditelnějším symbolem právě dokončené I.etapy modernizace českobudějovického letiště je právě věž řízení letového provozu. A když nám o víkendech při plánovaných akcích to počasí nějak nepřeje, využijme příležitosti a dolétněme se na ní hezky z výšky podívat.
 
České Budějovice mají dnes už mezinárodní letiště dvě a to jedno v Hosíně a druhé, kde je zmíněná červená věž v Plané, a kde se dnes pilně pracuje. Jihočeský kraj a město České Budějovice totiž mají enormní snahu, aby se bývalé vojenské letiště v Plané využilo jak pro charterovou, či pravidelnou mezinárodní přepravu. Modernizace letiště spadá do programu rozvoje Jihočeského kraje do roku 2013, společnost Jihočeské letiště České Budějovice a.s. má od března 2008 licenci k provozování veřejného vnitrostátního letiště a neveřejného mezinárodního letiště s vnější hranicí a právě teď před prázdninami skončila I. etapa modernizace. Její součástí bylo zasíťování areálu letiště, oprava jednoho z bývalých vojenských objektů na novou administrativní budovu, kterou bude společně sdílet ředitelství letiště spolu s cizineckou policií a pasovou službou. Do nového se oblékla i čtyřpodlažní budova s prosklenou nástavbou na střeše, která ještě v loňském roce působila značně ošuntěle s vybledlým maskovacím nátěrem. Kromě fasády, byla věž vybavena i novými přístroji a skleněný komolý kužel na střeše nahradil původní konstrukci. Téměř dvaceti metrová věž na svůj obal dostala i loga letiště a do ní se nastěhují všichni kdo mají něco společného s řízením letového provozu, protože v útrobách budovy je denní místnost, šatny, hygienické prostory, kanceláře, technické místnosti, sklady a také technické prostory jako rozvodna, kotelna. A jak se věž klubala do nové podoby i Magazín LČR sledoval, viz tyto odkazy: Hemžení na věži na Plané; Věž se klube a sezona v plném proudu; Nový kabát Plané.
 
Součástí modernizace je vlastně i postupná likvidace staré ekologické zátěže, která tu zůstala jako dědictví po fungování armády a v průběhu loňského roku zlikvidováno pět nádrží původně určených pro skladování pohonných hmot pro vojenská letadla, které bylo potřeba nejprve vykopat ze země a posléze rozebrat a zlikvidovat. Také nově vybudovaná kompostárna je dobrým pomocníkem, protože odpad vzniklý při údržbě zelených a zalesněných ploch se po zkompostování opět vrací na letiště v podobě biomateriálu.
 
Tato výstavba, či přesněji řečeno rekonstrukce byla prvním krokem k tomu, aby se českobudějovické letiště stalo plnohodnotným mezinárodním leteckým přístavem, kde budou pravidelně přistávat Boeingy B-737, nebo Airbusy A320. To znamená vybudování potřebného zázemí. V první etapě tak byla zrekonstruována mimo jiné zmíněná řídící věž a administrativní budova a na řadu teď přijde výstavba úplně nového terminálu, rozšíření stojánky letadel, částečná rekonstrukce vzletové dráhy, která by měla být rovněž vybavena novým světelným zařízením. Počítá se také s vybudováním nového výjezdního místa záchranné služby, včetně heliportu. Pro druhou etapu se počítá s investicí více než půl miliardy korun, jejíž velká část půjde z Regionálního operačního programu Jihozápad.
 
A nutno poznamenat, že areál letiště nebude jen sloužit jako moderní dopravní uzel, ale zužitkovány budou i nepotřebné prostory a objekty pro další služby, průmysl, logistiku a podobně. Jednoznačně lze říci, že v případě tohoto bývalého vojenského letiště se dá hovořit o vzorovém příkladu tzv.brownfieldu. Tedy revitalizace zastaralého areálu, v tomto případě vojenského a jeho přeměny na moderní víceúčelový dopravně-obchodní komplex.
 
O dění na tomto letišti a i jeho historii je zmiňováno i na jiných místech. Něco málo je psáno o pravidelných zářijových sletech Na den letectva tradičně v Budějicích; Planá jako Zolná … pod mrakem. Několik slov od mluvčí českobudějovického letiště Martiny Vodičkové: Pozdrav ze zasněžených Českých Budějovic …. A také něco z poletování nad jihem Čech: Singin' in the Rain nad Budějovickem; Z Plané odešli poslední vojáci.
 
A protože jsme se na letiště v Plané vydali z druhého mezinárodního letiště v Hosíně, je nutno přidat i odkazy o dění na něm: V Hosíně nám šestkrát zacinkalo; ... a ještě malé Post scriptum o Hosínu.
 
Jako dovětek je ještě užitečné připomenout, že letiště v Plané provozuje akciová společnost Jihočeské letiště České Budějovice, jejímiž vlastníky jsou Statutární město České Budějovice a Jihočeský kraj, tak říkajíc půl na půl. Letiště má v současné době status veřejného vnitrostátního a neveřejného mezinárodního letiště s vnější hranicí. A jeho provoz byl zahájen už v roce 1937, přičemž původní provozní budova a dva hangáry dodnes stojí v areálu letiště a dokonce zde kdysi, krátce po druhé světové válce, fungovala i pravidelná linkaPraha-České Budějovice.
 
A sportovní letiště pro nepravidelnou dopravu, veřejné vnitrostátní a neveřejné mezinárodní letiště s vnitřní hranicí v Hosíně vzniklo v letech 1952-1953 když aeroklub musel uvolnit letiště v Plané pro potřeby armády.
text,foto: (jjk)
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama