Zajímavosti

26.09.2015 20:02

Druhý pokus o Peking

text,foto: (jjk) Druhý pokus o Peking

Před pěti lety se v Praze na nedlouhou dobu začala objevovat na pravidelné (ale nákladní) lince z Čínské lidové republiky společnost Yangtze River Express z rodiny Hainan Air Group (HNA Group) tedy dceřiná, či sesterská firma Hainan Airlines. Společnost však v konkurenci s tchajwanskými China Airlines po několika letech tuto nákladní linku přerušila a už neobnovila. Ale ve středu 23.září 2015 se firma HNA Group na české nebe vrátila a to přímo v podobě svého „rodinného stříbra“ společnosti Hainan Airlines a s pravidelnou linkou mezi Pekingem a Prahou a také s cestujícími. Po dlouholetém spojení s Asií v nákladní letecké dopravě se tedy otevírá doprava osobní a jen budoucnost ukáže jak bude úspěšné.

Jak bylo řečeno kontakt pražské ruzyňské letiště už se společností z rodiny HNA Group od roku 2010 a to na více než dvě desítky měsíců (viz. Řeka Jang-ce proudí do Prahy). Ale tchajwanské China Airlines vlastně obhospodařují stejný, či velmi podobný segment zákazníků a tak kontinentální Číňané linku po nějakém čase zrušili. Teď však přicházejí s klasickou leteckou linkou přepravující cestující a nikoli náklad a také s nesrovnatelně vyšším levelem, tedy mnohem silnějším kalibrem. Společnost Hainan Airlines nejsou na čínském a ani světovém trhu jen tak nějací „nazdárkové“ a mateřská HNA Group rozhodně nehraje žádné druhé housle, protože do jejího portfolia patří dlouhá řada letecký společnosti a dalších firem.

Letecká společnost Hainan Airlines, která zahájila ve středu 23.září 2015 pravidelnou linku mezi Pekingem a Prahou vznikla v roce 1989 v čínském městě Haikou byla ve své době úplně historicky první leteckou společností vlastněnou „soukromým“ (uvozovky jsou na místě, ale bylo by to na samostatný dlouhý článek, jak to s tím soukromým kapitálem vlastně v tamních končinách je) kapitálem v Čínské lidové republice. Formálně společnost zahájila činnost ale až v roce 1993 první letem z Haikou do Pekingu. Díky financím plynoucím z rozvíjející se průmyslové aglomerace kolem Haikou se logicky rozvíjí i letecká společnost Hainan Airlines. A vcelku logickým vyústěním je vstup Hainan Airlines na šanghajskou burzu v roce 1999 a následný vznik holdingu, či konglomerátu Hainan Air Group (HNA Group). Hainan Airlines v první polovině prvního desetiletí jednadvacátého století spouští i dálkové lety (první v roce 2004 do Budapešti) a spolu s expanzí letecké společnosti, expanduje i HNA Group a dnes tak je Hainan Airlines největší soukromou (a čtvrtou celkově největší) leteckou společností v Čínské lidové republice. Hlavní základnou je město Haikou a letiště Meilan - Haikou Meilan International Airport a samozřejmě druhou největší základnou je i Peking. Do rodiny stále bobtnající HNA Group patří další firmy a další dceřiné letecké společnosti jako je Beijing Capital Airlines, Chang An Airlines, China Xinhua Airlines, Fuzhou Airlines, Grand China Air, Lucky Air, Tianjin Airlines, Urumqi Air, West Air, Yangtze River Express a Hong Kong Express Airways, Afrika World Airlines, MyCargo Airlines, Navíc je HNA Group spolumajitelem společností Hong Kong Airlines, Aigle Azur.

Ve flotile je v současné době 158 letounů a to 11 kusů Airbus A330-300, 9 kusů A330-200, 6 letadel Boeing 737-700, 119 letadel B737-800, 3 stroje Boeing 767 a 10 letounů Boeing 787 Dreamliner. A do Prahy z Pekingu a naopak bude létat třikrát týdně (v pondělí, středu, pátek) převážně s letouny Boeing 767-300 (a asi případně i A330-300 který byl v Praze při premiérové návštěvě).

A jen pro doplnění, do Prahy přiletěl letoun Airbus A330-300(343), registrační značky B-5950 (cn 1532, květen 2014, 2 motory Rolls-Royce Trent 700, konfigurace 260 + 32 cestujících, tovární registrace F-WWCH) dodán 7.července 2014 a v provozu u Hainan Airlines od 9.července 2014 (o společnosti se lze dozvědět více na www.hainanairlines.com, www.hnagroup.com)

text, foto: (jjk)

 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve světa běh a nejen ten letecký opět stále znovu objevuje, (jjk)]  

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama