Zajímavosti

03.10.2015 20:36

...dovětek k té zmíněné nové ranské Elipse

text,foto: (jjk) ...dovětek k té zmíněné nové ranské Elipse

Při poslední návštěvě na Rané u Loun 27.září 2015, když se tam před týdnem vlastně uzavírala oficiálně sezona podzimním svahováním, li leckdo nemohl nevšimnout nového přírůstku na tomto letišti (Surikaty jsou už pod peřinou…). Tou novinkou je pozoruhodný letounek s ještě pozoruhodnějšími nosnými plochami, který si před nedávným časem ze Šumperka přelétl ranský aviatik (a také POTKan) Tomáš Barva. Alespoň několika málo větami zcela jistě stojí za to, něco si o tomto ryze tuzemském (a stále ještě vlastně novém) ultralehkém letounu říci.

Společnost A2 CZ vznikla v roce 2006 s myšlenkou vymyslet letoun, který tak trochu vypadá jinak, než to co je momentálně na trhu co se vizuální podoby týče a aby zároveň se jednalo letoun lehký a rychlý. Po několika letech vývoje se první letoun odlepil od země v roce 2011 a společnost tento letoun nabízí v modifikacích Ellipse Spirit UL/UL (RG)/LSA/E-LSA/KIT. Pozoruhodný je především svým neobvyklým tvarem křídla, který je klíčový pro výkony a letové vlastnosti stroje. Svým elipsovitým tvarem připomíná legendární Spitfire. Dohromady se silným motorem a použitým materiálem (monokok vyrobený z karbonových vláken) dosahuje ve své ultralehké (či LSA) kategorii pozoruhodných výkonů. Každého také zcela jist zaujme i prostorná a pohodlná kabina (120 centimetrů široká), včetně jejího přístrojového vybavení (a velkým „zavazadlovým“ prostorem za sedačkami). Ostatně podrobně si o některých technických parametrech a výrobě specifického prvku letounu, eliptického křídla lze přečíst odborný článek v Akademii letectví (viz. www.airspace.cz/akademie_letectvi/media/2013/05/Ellipse_Spirit.pdf ).

V Šumperku se tedy zrodil (a rodí a snad bude rodit i úspěšně v budoucnu) nový český zajímavý letounek, který má nejen svým designem, ale i svými technickými parametry dost možná zaděláno i na obchodní úspěch v zahraničí. Na Rané se díky Tomáši Barvovi zjevil před několika dny A2 CZ Ellipse Spirit UL OK-TAL 01. Je to původně „tovární“ předváděcí letoun, který je obohacen o tažné zařízení, takže určitě jeho přítomnost hojné ranské plachtařské a POTKanské osazenstvo, další případný tažný pomocník také potěšil.

Tak tedy tato novinka A2 CZ Ellipse Spirit UL OK-TAL 01 z roku 2013, vlastní motor Rotax 912ULS s vrtulí constatnt speed MT propeler (plus 2xEFIS Dynon Skyview D1000, 8,33 radio ATR833, S mode odpovídač Dynon, TTSN 250h SNEW) a zmíněným vlečným zařízením, zábleskovými světly a záchranným padákem. Letoun má rozpětí 8 metrů, délku 6,55 metru, výšku 2,02 metru, plochu 9,48 m², prázdnou hmotnost 294 kg, maximální vzletovou hmotnost 472,5 kg, maximální hmotnost zavazadel 25 kg, standardní kapacitu paliva 80 litrů, pádovou rychlost 62 km/h, minimální rychlost přiblížení 78 km/h, maximální rychlost 250 km/h a nepřekročitelnou rychlost 315 km/h. Dolet je něco více než 1 000 kilometrů a nebo více než 5 hodin.

Ale určitě letoun A2 CZ Ellipse Spirit UL OK-TAL 01, který už několik dní bydlí na letišti Raná u Loun budou moci náhodní či pravidelní návštěvníci potkávat na zemi, či na nebi velmi pravidelně.

A více informací na mateřských stránkách firmy www.ellipse-spirit.com

A připomenutí návštěv na Rané: letos viz. Surikaty jsou už pod peřinou…. Dobře uvařená sedmnáctka k narozeninám (s fotografiemi Miloše Jenčíka) a dále v roce 2015 viz: Ferdinand dorazil malé Lipany,  Hlaváček kouká na stranu, žába leze po svahu a Dobré ráno přejí otakárci syslům za trnkovým keřem, a nebo ještě na ty dřívější… viz. Na svatého Václava pěkný den, přijde pohodlný podzimek…,Přískokem vpřed a ani kostel neshořel viz.Takové malé setkání v červenciJaponec nakonec ... léta,  Slunečnice slunily, jiřičky jiřily…Kanáři s Kmotrem na ŠohajíchMezi námi POTKany…., nebo Porouchaná kredenc, Gottlobův stařeček a loučení Tomáše JílkaErwínkovo odpoledne, kalná rána a burlaci na kopciDejme si Koniklec, Kavyl, Ovsíř, Hlaváček…Copak vymřely krávy?A „Skřivánci na niti“ tu řvali jako krávy…Od Jaromíra k Václavu…Deštivý Ranský pohárDalší Ranský pohár dokroužil nad HrádkemPod dohledem Milé hory…Jeżówská miminka Erwina Primavesi se rojila…Přivolávání jara na RanéPomlázka mezi zeleným trojvrším…Loučení s létem na Rané…a pak, že tu neprší…., Hvězdné jitření hlaváčku polního …a na kopci viz. Svatý Václav v ráji uspal surikatyKdyž do ráje přijde podzim…Surikaty na padáku

text, foto: (jjk)

[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve opět světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama