Zajímavosti

25.06.2017 21:18

Devět let na cestě z Holešova do Luhačovic

text: (jjk), foto: AK Luhačovice Devět let na cestě z Holešova do Luhačovic
Celých devět let trvala cesta aviatiků Aeroklubu Holešov na nové letiště u Luhačovic. Když bylo pod smyšlenou záminkou výstavby průmyslové zóny zrušeno a zbouráno letiště v Holešově, hledali místní letci nové zázemí, které nakonec po téměř deseti letech našli u bývalé práškařské plochy u Biskupic, na louce nad Luhačovicemi. A 24.června 2017 bylo konečně nově vybudované letiště (tedy plocha pro Sportovní létající zařízení) otevřeno do zkušebního provozu. Z názvu aeroklubu také definitivně zmizel název města Holešov a objevil se název lázeňského města Luhačovice.
Sedmdesáté narozeniny holešovští letci oslavili v roce 2016 sice ještě v exilu v Kyjově (viz. Sedmdesátka už skoro čeká u Luhačovic), ale v té době už se nedaleko puškařské plochy Biskupice stavělo nové moderní letiště, včetně nejpotřebnějšího zázemí.
Konec holešovského letiště fakticky začal 6. prosince 2005 kdy Zlínský kraj od firmy TTT Air letiště koupil s tím, že zde vznikne průmyslová zóna. V tom roce se sice hovořilo o tom, že aeroklub zde zůstane a zůstane i letiště v omezené podobě. Ale kraj argumentoval tím, že si investor nepřeje vedle průmyslové zóny letiště. Což byl nesmyslný argument, protože žádný investor neexistoval ani v té době, ani v letech následujících, ale to nijak nezabránilo ve zbytečném zbourání letiště Holešov. V září 2008 se ještě koná na letišti poslední akrobatický Zlin Cup a pak už jen následuje bourání a pohřební trachtace v Holešově 23.března 2009 (a definitivně poslední vzlet posledního letadla 31.března 2009). Na konci března 2009 tak definitivně končí provoz na tomto letišti a aeroklub (kromě přechodného pobytu v Kroměříži, Hranicích  a Vyškově) nachází na další léta azyl v Kyjově, kde si postavil i svůj hangár zprovozněný 4.července 2009 (který je nyní určený k prodeji).
Prakticky od samého počátku nuceného exilu bylo jasné, že nemůže jít o trvalé řešení. A tak se hledalo nové místo, kde by mohlo vzniknout nové, a hlavně trvalé, zázemí pro holešovské letce, aby cesta na letiště nebyla celodenním výletem. A tak se nakonec podařilo vytipovat loučku se „špendlíkovou“ alejí v ose asfaltové dráhy někdejší účelového letiště (nouzové plochy) pro agrochemickou činnost Biskupice. A po nesmírně složitém byrokratickém a administrativním kolečku se konečně podařilo od roku 2015 postupně rekultivovat louku na budoucí vzletovou a přistávací dráhu a v polovině roku 2016 i kopnout do země a začít budovat hangár, provozní budovu s věží a další zázemí budoucího letiště. A během necelého jednoho roku se podařilo postavit nejen hangár (měří 900 m²), čerpací stanici, provozní budovu s klubovnou a barem, řídící věž a servisní budovu, kde bude sídlit firma zabývající se opravou leteckých motorů a samozřejmě devět set metrů dlouhou vzletovou a přistávací dráhu. Aeroklub Luhačovice má v současné době 42 členů, vlastní dvě motorová letadla, dva motorové větroně a čtyři kluzáky. Ale otevřením letiště zdaleka nekončí aktivity aviatiků z Holešova, kteří našli v Luhačovicích nový domov. V blízké budoucnosti je v plánu pořádání akcí pro veřejnost, exkurzí pro školy, dětské dny, drakiády a nebude chybět ani kroužek modelářů, nebo klub mladých letců. Takže sice holešovský aeroklub v roce 2016 oslavil sedmdesátiny ještě v Kyjově, ale ty jednasedmdesáté už slavil na novém letišti v Luhačovicích a současně s tím zmizelo z názvu i jméno původního města se začátkem nového života na novém letišti se objevilo jméno nového působiště.
A pro upřesnění:
Letiště LUHAČOVICE (Biskupice) LKLUHA (VFR den) Plocha SLZ neověřená, RADIO 125,285 ; VPD 02/20 570 x 23 m tráva ; ELEV 1122 ft (342 m) ALT 2100 ft ; OPR: Aeroklub Luhačovice
POZOR !!!: Letiště účelové Biskupice - Luhačovice ULBISK Nouzová plocha VPD 03/21 430 x 15 m zpevněná/asfalt ; ELEV 1094-1064ft NENÍ určeno pro jakýkoli provoz (ani UL) & na ploše zvýšený provoz motorových vozidel !!!
text: (jjk), foto: AK Luhačovice
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama