Zajímavosti

05.09.2015 21:09

Dejvická vzpomínka na Albion

text,foto: (jjk) Dejvická vzpomínka na Albion

Až do poloviny listopadu si na dejvickém „kulaťáku“, neboli Vítězném náměstí, které v průběhu minulého století několikrát změnilo své jméno, budou moci náhodní (ale i nenáhodní) kolemjdoucí připomenout osudy československých vojenských pilotů, kteří během druhé světové války bojovali v řadách britského královského letectva Royal Air Force. V pátek 4.září 2015 tam byla instalována výstava, která připomíná sedmdesáté páté výročí zapojení československých letců do takzvané „Bitvy o Británii.

V pátek 4. září 2015 byla při příležitosti 75. výročí zapojení československých letců do bitvy o Británii slavnostně zahájena výstava „Na nebi hrdého Albionu“. Před budovou Generálního štábu Armády České republiky na Vítězném náměstí v Praze 6 Dejvicích jsou rozmístěny jednotlivé panely s historickými milníky a stěžejními událostmi působení československých letců během druhé světové války především ve Velké Británii (ale i ve Francii). Při slavnostním zahájení výstavy, jejímž autorem je historik Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu byly panely umístěny na chodníku u zdi budovy Generálního štábu AČR. První den výstavy doprovázelo i vystavení makety letounu Supermarine Spitfire Mk.IX v měřítku 1:1. Od soboty 5.září 2015, ale už jsou panely umístěny o zhruba deset metrů dál, v prostranství Památníku československým vojákům z II. světové války a k vidění budou až do 12.listopadu 2015. 
Jednotlivé panely připomínají jak nejen významné události a průběh bojů nad Velkou Británií, ale i osudy jednotlivých významných československých osobností z řad pilotů, kteří se do letecké kampaně trvající čtyři měsíce, zapojili. Řadami Royal Air Force prošlo dva a půl tisíce československých vojáků přičemž jich během této války jich 351 zahynulo. Ve Velké Británii fungovaly čistě československé jednotky 310. československá stíhací peruť RAF (№ 310 Fighter Squadron), založena 12. července 1940 v Duxfordu, 311. československá bombardovací peruť RAF (№ 311 Bombing Squadron), založena 29. července 1940 v Honingtonu, 312. československá stíhací peruť RAF (№ 312 Fighter Squadron), založena 5. září 1940 v Duxfordu a 313. československá stíhací peruť RAF(№ 313 Fighter Squadron), založena 10. května 1941 v Cattericku. A od 3. května 1942 bylo ze stíhacích perutí (310., 312. a 313. v Exeteru vytvořeno vlastní stíhací křídlo (Czechoslovak Fighter Wing).
Českoslovenští vojáci ovšem sloužili i v dalších britských a jedné polské peruti a to byly 1. stíhací peruť RAF (№ 1 Fighter Squadron), 68. noční stíhací peruť RAF (№ 68 Night Fighter Squadron), 111. stíhací peruť RAF (№ 111 Fighter Squadron), 122. stíhací peruť RAF (№ 122 Fighter Squadron), 138. (výsadková) peruť RAF (№ 138 Special duties Squadron), 222. stíhací peruť RAF (№ 222 Fighter Squadron), 303. (polská) stíhací peruť RAF (№ 303 Fighter Squadron), 255. noční stíhací peruť RAF (№ 255 Night Fighter Squadron), 96. noční stíhací peruť RAF (№ 96 Night Fighter Squadron), 601. stíhací peruť RAF (№ 601 Fighter Squadron), 198. stíhací peruť RAF (№ 198 Fighter Squadron).
Ve Velké Británii nesloužili jen českoslovenští piloti, ale nejpočetnější skupinu zahraničních pilotů tvořili polští piloti a druhou nejpočetnější byla skupina novozélandských letců. Významná byla účast i kanadských pilotů a co do počtu tedy čtvrtých už zmíněných československých pilotů.
Bitvy o Británii se ale účastnili i letci z Belgie, Austrálie, Jihoafrické republiky, Irska, Francie, USA, Jamajky, Palestiny, Newfoundlandu, Cejlonu (nyní Srí Lanky) a Jižní Rhodesie (dnešní Zimbabwe).
Ale zmíněná výstava se týká československých pilotů bojujících ve Velké Británii a ta je v Dejvicích ke zhlédnutí do 12.listopadu 2015.
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve světa běh a nejen ten letecký opět stále znovu objevuje, (jjk)]  

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama