Zajímavosti

11.01.2014 20:00

Chvilka se zlatým lotosovým květem

text,foto: (jjk) Chvilka se zlatým lotosovým květem

V dávnějších dobách (mnozí si to, ale ještě pamatují) existovalo pravidelné spojení mezi Prahou a vietnamským hlavním městem Hanojí čtyřmotorovými letouny Iljušin Il-62. To už je více něž dvě desítky let minulostí. Ještě po roce 1990 se nějaký ten charterový let z Prahy do Vietnamu uskutečnil, ale i to už je minulost. V posledních letech se sice čas od času hovoří o obnovení letů mezi Českou republikou a Vietnamem, ale ačkoli se objevilo mnoho příslibů, k zahájení pravidelné linky dosud nedošlo. Možná o krůček blíž můžeme být díky tomu, že České aerolinie a Vietnam Airlines jsou společně členy mezinárodní aliance letecký společností SkyTeam, ale jinak se musíme spokojit jen s občasným charterovým příletem modrého letounu Boeing B777-200ER se zlatým lotosovým květem na svislé ocasní ploše, jako tomu bylo i v uplynulém týdnu.

Vietnamské aerolinie v minulosti u nás návštěvníkem ani vlastně být nemohly, protože jejich historie je poměrně mladá a tak spojení obsluhovaly v minulosti Československé aerolinie. V současné době je tomu naopak a v Praze se v posledních dvou letech zjevuje (zatím občasně) letoun Vietnam Airlines v atraktivním modrém zbarvení, s logem v podobě zlatého lotosového květu. Ale protože jsou ty návštěvy stále jen občasné, tak jen několika větami si můžeme o této vietnamské společnosti něco říci (když už při návštěvách Asie si říkáme o dalších tamních leteckých společnostech viz. Z IndonésieFilipínIndie a Singapuru a naposledy z Kambodže a Thajska.
Vietnam Airlines (Hang Hang Khong Quốc gia Việt Nam) je národním dopravcem Vietnamu. Její předchůdce byl založen vietnamským odborem civilního letectví (Vietnam Civil Aviation) byla založena v roce 1956. V té době společnost létala pouze na vnitrostátních linkách a to třeba československými letouny Aero Ae-45, nebo dvouplošníky Antonov An-2 a stroji Iljušin Il-14. Uteklo však mnoho vody, mnoho času, přešla i léta válečná ve Vietnamu a až po několika dekádách došlo v roce 1993 na oficiální založení Vietnam Airlines jako vlajkového národního dopravce. A 27. května 1995 vzniká Vietnam Airlines Corporation jako konglomerát dvaceti leteckých podniků. Od 20. října 2002 Vietnam Airlines používá jako své nové logo „Zlatý lotos“, který nosí letouny společnosti na svislé ocasní ploše. V poslední době také dochází k výrazné modernizaci letadlového parku a sovětská technika flotilu nadobro opustila a nahradila jí technika západoevropská a americká. V červnu 2010 se také Vietnam Airlines připojila k alianci SkyTeam. Společnost je také mimo jiné sedmdesátiprocentním vlastníkem nízkorozpočtové společnosti Jetstar Pacific Airlines a devětačtyřiceti procentní vlastník kambodžské společnosti Angkor Air. A v následujících letech by také mělo dojít k částečné privatizaci letecké společnosti Vietnam Airlines a vstupu indonéské společnosti Garuda Indonesia. Společnost provozuje v současné době téměř devadesát letounů a létá s nimi do 52 destinací (více než dvacítky vnitrostátních a téměř třiceti zahraničních). Do roku 2020 hodlá však rozšířit až dvojnásobek letounů. Ve flotile má Vietnam Airlines stroje ATR72-500, Fokker 70, Airbus A321-200, Airbus A330-200 a Boeing 777-200ER. Letecký park by však měly rozšířit i zcela nové letouny Boeing 787-9 a Airbus A350-900.  
A už nějaký čas se hovoří o pravidelném leteckém spojení mezi Prahou a Hanoji, případně Ho Či Minovým Městem, ale zatím se musíme spokojit pouze s občasnými návštěvami modrých letounů se zlatým lotosovým květem na svislé ocasní ploše. Snad se brzy dočkáme častějších návštěv.
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve světa běh a nejen ten letecký opět stále znovu objevuje, (jjk)]    

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama