Zajímavosti

15.04.2017 19:31

Bílá sobota a bílý pták otevřeného nebe…

text, foto: (jjk) Bílá sobota a bílý pták otevřeného nebe…

Ve dnech 10. až 14. dubna 2017 probíhala pravidelná mezinárodní (tentokrát česko-americká) monitorovací mise v rámci Smlouvy o otevřeném nebi - Treaty on Open Skies. Tentokrát se to týkalo jednoho ze speciálních letounů Boeing OC-135B(W) Open Skies, který je potomkem legendárního dopravního letounu Boeing 707, a protože tentokrát probíhalo pozorovací monitorování nad ruským území, cestou na prozatímní základnu na letišti Kubinka u Moskvy se tento letoun cestou tam stavil v Pardubicích a cestou zpět v Praze. V obou případech se jednalo o doplnění paliva, případně provozních tekutin a odpočinek posádky Pozorovací letoun Boeing OC-135B(W) Open Skies US Air Force se cestou na dočasnou základnu na letišti Kubinka u Moskvy na mezipřistání stavil v pondělí 10.dubna 2017 v Pardubicích a cestou zpět přistál na Velký pátek 14.dubna 2017 na ruzyňském letišti v Praze, kde doplnil palivo a posádka si odpočinula, a na Bílou sobotu 15.dubna 2017 odletěl stroj zpět na svou základnu v Omaha (Nebraska), kde sídlí celá tříčlenná flotila těchto letounů. Ty byly v devadesátých letech přestavěny pro službu podle Smlouvy o otevřeném nebi - Treaty on Open Skies, která byla podepsána v roce 1992.

Tento konkrétní letoun, který navštívil Pardubice a Prahu byl vyroben jako Boeing C-135B-BN Stratolifter (cn 18348; ff 30.4.1962; 4x Pratt and Whitney TF33-P-5), ale už v roce 1965 došlo ke konverzi letounu na verzi WC-135B. Po podepsání Smlouvy o otevřeném nebi - Treaty on Open Skies v roce 1992 došlo k vyčlenění třech strojů Boeing C-135 pro tyto účely a tak v roce 1994 došlo na úpravu tohoto stroje do verze Open Skies OC-135B. A nakonec v roce 1999 ještě došlo k další úpravě a to především k modernizaci avioniky a pilotní kabiny na verzi OC-135W, takže dnes tento stroj už může být pilotován pouze dvojicí pilotů a ne jako v minulosti u letounů Boeing 707, nebo C-135 trojicí (s palubním inženýrem). Ale k posádce patří i čtveřice techniků obsluhujících monitorovací techniku. K výbavě letounu OC-135B patří například jedna vertikální a dvě šikmé kamery KS-87E pro snímkování z nízkých výšek, jedna panoramatická kamera KA-91C, dále datový zaznamenávací systém DARMS, kamerové chladiče Norcoid Tek II pro regulaci teploty a vlhkosti, navigační systém Litton 92 INS/GPS a Pacer Navigation System Block 35.
Projekt otevřeného nebe, dnes známý jako Open Skies Consultative Commission (OSCC), se začal rodit už v dobách takzvané studené války, ale mezinárodní smlouva v rámci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) byla podepsána až v roce 1992 v Helsinkách. Ale další jednání nebyla jednoduchá a tak se ratifikační proces protáhl na deset let. Nakonec vstoupila smlouva v platnost 1. ledna 2002, kdy jí podepsalo třicet čtyři států včetně Ruské federace, většiny členských zemí Severoatlantické aliance v čele se Spojenými státy americkými (Bělorusko, Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Kanada, Chorvatsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Gruzie, Německo, Řecko, Maďarsko, Island, Itálie, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko Rumunsko, Ruská federace, Slovenská republika, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Turecko, Ukrajina, Velká Británie a Spojené státy) a Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Smlouva zahrnuje letecké monitorování prostoru zhruba od kanadského Vancouveru až po ruský Vladivostok. OSCC svolává každý měsíc plenárních zasedání a má několik konzultačních skupin, které řeší jak technické záležitosti, tak i plánování letů a vyhodnocování monitoringu. OSCC v současné době používá letouny OC-135B(W) Open Skies, Lockheed C-130 Hercules, nebo Antonov An-30, speciálně upravený Tupolev Tu-214ON ruské armády a Saab 340 švédského vojenského letectva.
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která se ze své vážné nemoci pomalu vrací zpět a světa běh a nejen ten letecký znovu objevuje, (jjk)]
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama