Zajímavosti

08.05.2017 15:45

Barevné lentilky v mléce

text: (jjk), foto Václav Kudela Barevné lentilky v mléce
Jako když se rozsypou pestrobarevné lentilky do mléka rozlitého od Živohoště po Nový Knín a od Slap až po Mokrsko. Tak tak nějak vypadala, už tradiční, balónová fiesta nedaleko břehů Vltavy. A když se nechce stále vzdát ani to sychravé předjarní povětří a zrána vůkol mlhy válí jak na blatech na podzim, i to balónové poletování nedaleko břehů Vltavy nevypadá jako by už bylo třeskuté jaro. A pak i ty startující a poletující balony v zamlženém oparu tak během Májové fiesty v okolí Chotilska a Slapské přehrady ve dnech 6. až 8.května 2017 vypadaly spíš, jakoby někdo vysypal lentilky do mléka.
Májová fiesta není jen o balónovém létání, kterého se letos zúčastnilo téměř třicet posádek i z Německa, Velké Británie a Francie, ale i tradiční jarmark v Chotilsku a v tomto roce i se dvěma slavnostními událostmi.
Jednou z těch slavnostních událostí bylo předání nového firemního balónu firmy Cameron Balloons svému tuzemskému obchodnímu zástupci Michaelovi Suchému. Předávajícím navíc byl obchodní ředitel firmy Cameron Balloons Nick Purvis, což celé ceremonii dodalo patřičný reprezentativní punc. A navíc jako druhá slavnostní chvilka bylo v průběhu Májového jarmarku do síně balónové slávy uvedení Miloše Hrubého, který je de facto součástí československé a české balónářské historie.
A vlastně taková trochu slavnostní chvilka byla, že kromě balónu typu Cameron Balloons, se na fiestě u Slapské přehrady objevily i balony typu Llopis Balloons MA-30 (F-HLBM cn 2017, Haute Vienne Mongolfiere Club ass.) a Schroeder Fire Balloons GmbH G26/24 (F-HHPC cn 1639, 2R Fleet services). Tak si trochu může někdo říci, že tu někdo leze Patru Kubíčkovi do našeho domácího tuzemského žita, ale to mohou vlastně posoudit jen ti, kteří balónové létání sledují pravidelně, protože laik ty barevné lentilky plující po obloze podle typu od sebe nerozezná, i když to je hezké pokoukání. A i přes to nevlídné počasí to takové pokoukání bylo i v tomto roce, protože se i tak podařilo ulétnout tři soutěžní lety, z nichž jeden byl odpoledne přímo z Chotilska, takže obdivovatelé pestrobarevných balónků nemuseli vstávat v hluboké noci, aby stihli ranní start.
A protože pořadatel této fiesty slíbil pokračování tohoto létání balónového i v příštím roce, lze jen doufat, že jaro v máji 2018 přijde včas a nebude to vypadat, jako když vysypete barevné lentilky do mléka….
A pro připomenutí poslední návštěva Májové fiesty za výrazně vstřícnějšího povětří viz. Floriánek na večer zametl oblohu…
text: (jjk), foto Václav Kudela - VK Aviation 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama