Zajímavosti

02.09.2017 19:43

A380 po deseti letech do bazaru

text, foto: (jjk), foto: J.T. A380 po deseti letech do bazaru

Asi by těžko někoho napadlo, že už začnou dvoupatrové stroje Airbus A380 chodit do důchodu. Tedy ne přímo do důchodu, ale spíš do bazaru. Že už budou společnosti, které začnou v rámci obnovy letadlového parku letouny A380 vyřazovat z flotily, a naopak jiné společnosti začnou tyto dvoupatrové otesánky, tak říkajíc z druhé ruky sehnané, zařazovat do své flotily. Nu ano, v těchto týdnech a měsících společnost Singapore Airlines vyřazuje tyto letouny ze své flotily, aby je nahradila nově vyrobenými, a naopak dva stroje tohoto asijského dopravce zařazuje do svého letadlového parku portugalská charterová společnost Hi Fly.

Mohlo by se zdát, že letouny Airbus A380-800 začínají, po krátké službě, odcházet pomalu do důchodu. Tedy v případě Singapore Airlines by se to alespoň tak mohlo zdát, protože flotilu opouští první sériový letoun A380-800, který byl nasazen do běžného provozu v roce 2008 a  následovat ho budou v roce 2018 další čtyři stroje. Ve všech pěti případech se jedná o stroje na leasing, který v těchto měsících společnosti končí (poslední v roce 2018) a místo prodloužení leasingu stroje vyřazuje a nahrazuje nově vyrobenými. V případě prvního stroje, který už byl uzemněn, k vyřazení dochází už 12.října 2017 a po nezbytných servisních a technických opatřeních se tento první A380 v singapurské flotile přestěhuje do Portugalska, právě k charterové společnosti Hi Fly. Je tedy možné, že tato společnost, která velmi sporadicky navštěvuje i Prahu, možná (protože ve flotile bude mít dva stroje po Singapore Airlines) s nějakým tímhle dvoupatrovým „tlusťochem“ i Prahu někdy navštíví. Zatím Prahu tento portugalský dopravce navštívil jen s jedním patrem, tedy s letounem Airbus A340 (viz. Když přiletí jen přízemí…).
Portugalská charterová společnost Hi Fly z Lisabonu ve své flotile má všelijaké kousky vyřazené jinými společnostmi a neoplývá zrovna jednotností livery, což je návštěvníkům pražského letiště, při občasných návštěvách, známo. Na druhou stranu právě portugalská letecká společnost Hi Fly čas od času do Prahy přiletěla, či přiletí i s ne úplně běžným návštěvníkem, letounem Airbus A340, jak bylo zmíněno. A tak se může stát, že při nějakém dalším letu do Prahy, společnost Hi Fly ukáže v Praze i první sériově vyrobený a do provozu nasazený dvoupatrový Airbus A380-800. Společnost Hi Fly hodlá nasadit do provozu dva stroje tohoto typu. Prvním bude Airbus A380-800 9V-SKA Singapore Airlines (cn 003/2007), který byl nasazen do provozu v září 2007 a uzemněn 11.června 2017 (12.října 2017 končí leasingová smlouva a tak se stroj přestěhuje ze Singapuru do Lisabonu) a přiložené fotografie jsou z náhodného setkání s tímto letounem v Singapuru 23.dubna 2008, tedy relativně krátce po uvedení do provozu. A druhým strojem ve flotile Hi Fly bude jeden z dalších čtyř vyřazených z letadlového parku Singapore Airlines. Tak uvidíme v jakém barevném provedení a kdy poprvé, na nějakém charterovém letu A380 od Hi Fly, a původně od Singapore Airlines v Praze uvidíme.
Společnost byla založena v roce 2005 a provoz spustila v roce 2006. První letoun flotily Hi Fly byl Airbus A330-300, který byl dříve provozován společností Air Luxor (shodou okolností jsou majitelé Hi Fly a Air Luxor totožní, takže Hi Fly je de facto pokračovatelem zaniklé společnosti Air Luxor). Zcela jistě není bez zajímavosti, že tento letoun byl do roku 2013 v pronájmu (a i v barvách) u belgického vojenského letectva a to jak v úpravě VIP pro ústavní činitele Belgického království, tak i pro transport vojáků belgické armády. Hi Fly má v současné době ve své flotile sedm letounů z produkce firmy Airbus a to vlastně všech verzí od letounů Airbus A321-200, přes Airbus A330-200 po Airbus A340-300/500. A teď tedy do flotily této společnosti přibude i dvoupatrový výrobek konsorcia Airbus. A to rovnou dvakrát. A tak se možná s letounem Airbus A380 dočkáme v Praze i v barvách, či nebarvách, či nějaké barevné dočasné improvizaci (jak je u Hi Fly zvykem) na nějaké nahodilé nečekané návštěvě z Portugalska…
Vypadá to sice zvláště, ale první letouny Airbus A380 odcházejí ze své první služby „do bazaru“ a k novému dopravci. Je to sice krátká doba, ale na druhou stranu nás může těšit, že obohatí letadlový park evropské letecké společnosti a tak snad i brzo se (kromě pravidelné linky společnosti Emirates) potkáme i s prvními těmito stroji, které se dostaly historicky do provozu, potkáme i v Praze…
text, foto: (jjk), foto: Jiří Třemšínský
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama