Zajímavosti

12.03.2016 19:50

A jsou tu takové malé třetí oslavy

text, foto: (jjk) A jsou tu takové malé třetí oslavy
Každý kdo pravidelně (ale i méně pravidelně) navštěvuje letiště u Nesvačil, respektive u Bystřice, tedy letiště Benešov, a nebo se účastní tradiční benešovské navigační soutěže (nebo alespoň drží v ruce občas Databázi letišť), jistě si nemohl nevšimnout, že benešovská společnost F Air v loňském roce oslavila čtvrtstoletí svého provozu a soutěž, která má v záhlaví název společnosti dvacáté narozeniny (viz. Čtvrtstoletý Rock'n Roll si dal „dvacet“). A jistě mnohému neuniklo, jaký typ letadel je základem flotily této firmy. Sice se stroje italské letecké továrny Tecnam začaly v Československu objevovat bezprostředně po uvolnění hranic v roce 1990, ale až v roce 1996 nastartovala benešovská firma (tedy před dvaceti lety) rozmach obliby těchto italských letounů na našem území.
V roce 1996 se stal F Air autorizovaným dealerem letounů Tecnam a od té doby svým zákazníkům prodala více než sto padesát letounů všech možných typů. Tak také, ač jsou letadélka od italského výrobce na naší obloze zcela běžným strojem, největší koncentrace letounů z neapolské továrny je právě na letišti v Benešově.
Firma Tecnam trochu mate tělem. V záhlaví svého firemního loga má uveden rok 1948, ale přitom tato společnost vznikla až v roce 1986. Ale není to až tak složité vysvětlení. Sourozenci Luigi a Giovanni Pascale byli v roce 1948 u vzniku letecké továrny Partenavia v Neapoli. V tom roce spatřil světlo světa také letoun S.48 Astore a vlastně od té doby se konstruktéři této společnosti pokoušeli dodržet časovou posloupnost. Když tak původní zakladatelé opouštěli tento svět a v polovině osmdesátých let dvacátého století firma Partenavia zanikala nahrazena pokračovatelkou firmou Tecnam, i u číselného označení jednotlivých typů svých letounů zůstala. Takže velmi oblíbený a rozšířený „Echouš“ P92 vznikl v roce 1992, Golf P96 v roce 1996, Sierra P2002 v roce 2002 a tak dále.
Ale na předchůdci společnosti Tecnam, firmě Partenavia je třeba zajímavé, že se nevěnovala (a nevěnuje) jen malým letadlům, ale už v roce 1970 ve výrobním závodě v Casorii vyráběla komponenty k letounům firmy Boeing (tehdy ještě i McDonnell Douglas). Partenavia se v roce 1981 stala součástí skupiny Aeritalia (IRI-Finmeccanica). V osmdesátých letech se firma dostala do ekonomických problémů a vše vyvrcholilo definitivním zánikem společnosti v roce 1998. V roce 1986, ale už vzniká pokračovatel původní firmy Vulcanair, společnost Tecnam (www.tecnam.com). V továrně, kde se (jak bylo zmíněno) vyráběly (a ještě vyrábí) nějaké komponenty pro Boeing, v Casorii, dnes funguje firma Vulcanair (www.vulcanair.com). A tak pokud někomu připadají výrobky firmy Vulcanair, především letouny řady Vulcanair Vr/P68 až nápadně podobné strojům Tecnam P2006, tak nejde o podobnost čistě náhodnou, ale mají společný ideový základ v původní firmě Partenavia a u původních zakladatelů firmy Luigiho a Giovanniho Pascale.
Letouny od italské firmy Tecnam jsou už dne u nás zabydleny a zakořeněny a patří k oblíbeným strojkům prohánějících se tuzemskou oblohou. A i když po roce 1990 se tu letouny této firmy začaly, s otevřením hranic, porůznu zjevovat (podobně jako i jiné letouny západní provenience), tak až v roce 1996 kdy benešovská společnost se stala autorizovaným dealerem letounů firmy Tecnam, došlo k mnohem většímu rozšíření letounů této italské továrny na našem území…
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která se ze své vážné nemoci pomalu vrací zpět a světa běh a nejen ten letecký znovu objevuje, (jjk)]
  
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama