Letiště ČR

Veletrh na berlínském staveništi…

text: (jjk), foto: M.J. Veletrh na berlínském staveništi…

…aneb kde udělali soudruzi z NDR chybu? Tak trochu to připomíná socialistické plánování a fungování někdejší Německé demokratické republiky. Už na počátku letošního roku 2012 (respektive od října 2011) měla být dokončena zmodernizovaná a rozšířená část berlínského letiště, které starší ročníky důvěrně znají jako letiště Berlin-Schönefeld, které bylo základnou východoněmecké letecké společnosti Interflug a hlavním leteckým dopravním uzlem Německé demokratické republiky. V roce 2006 bylo rozhodnuto o zevrubné rekonstrukci tohoto letiště a rozšíření a modernizaci až na kapacitu 25 až 30 milionů odbavených cestujících ročně. A slavnostní otevření nového letiště Berlin Brandenburg International mělo být už na počátku roku 2012. Jenže něco se zadrhlo a stále drhne, takže se termín otevření stále posunuje. Dnes už se mluví o podzimu roku 2013, ale nelze odhadnout, zda k tomu opravdu dojde a tak se na mysl dere slavná poznámka Jiřího Kodeta z filmu Pelíšky „ …kdepak udělali soudruzi v NDR asi chybu?“…ale ačkoli se otevření modernizovaného letiště poněkud táhne, nic nebrání naštěstí tomu, aby se zde konal v polovině září Mezinárodní veletrh letectví a kosmonautiky ILA Berlin 2012.

Na berlínský veletrh se zajel podívat Miloš Jenčík a tak se o své dojmy podělil na svém webu www.airfoto.jencik.net viz. ILA Berlin Air Show 2012 - Berlín (D), 15. 9. 2012, ale nic nebrání, abychom se nad jeho fotografiemi o letošním ročníku ILA nezmínili zde.
Letecké veletrhy mají v Německu dlouholetou tradici už od roku 1909, kdy se konala prezentace letectví ve Frankfurtu. V Berlíně se konaly letecké výstavy v letech 1912 a 1928 a obnovené veletrhy už v západní části rozděleného Německa od roku 1957 do roku 1990. Po sjednocení Německé demokratické republiky se Spolkovou republikou Německo a přesunutí hlavního města z Bonnu do Berlína se ho hlavního města sjednoceného Německa vrátila i letecká výstava. Od roku 1992 se koná ILA Berlin (Internationale Luft und Raumfahrtausstellung) pravidelně každé dva roky na letišti Berlin-Schönefeld. V roce 2012 se tedy veletrh ILA konal poprvé v novém výstavním areálu Berlin ExpoCenter Airport v blízkosti nově modernizované části letiště ve dnech 11. až 16. září 2012. Letošního veletrhu se účastnilo dvanáct set společností ze čtyřiceti šesti zemí světa a na zemi a ve vzduchu se představily tři stovky letounů.
Kromě jiného se v Berlíně představil například nový transportní letoun společnosti Airbus A400, nebo východní sousedé z Polska, kteří byli letos hlavním partnerem veletrhu představili mimo jiné letouny PZL M28 Bryza/Skytruck a PZL-130TC Orlik a řadu dalších bezpilotních prostředků. Trochu skromnější byla v Berlíně účast českých výrobců a tak se tu představila jen firma Czech Sport Aircraft a.s. z Kunovic s letounem PS-28 Cruiser a pak u výstavních stánků například společnosti Czech Airlines Technics, Česká letecká servisní, DSA, ERA Pardubice, a nebo PBS První brněnská strojírna Velká Bíteš, nebo Poličské strojírny.
Ale jako tradičně divácky nejatraktivnějším je závěr veletrhu spojený s leteckým dnem, kde se představila opravdu všehochuť typů letounů a vrtulníků jako Dassault MD311 Flamant, nebo North American AT-6F Texan, či Cessna 337D. Co se týče vojenských letounů z druhé světové války z německé provenience, tak se tu ukázala celá plejáda strojů od letounu Junkers Ju-52 po zástup Messerschmittů Me-208, Me-108, Me-109 a Messerschmitt Me-262 Schwalbe. A zajímavostí byla polská poněkud nesourodá skupina letounů Zlin Z-50 LS, nebo Zlin Z-526F a SoloFox a nebo vystoupení turecké sedmičlenné akrobatické skupiny Turkish Stars na strojích Northrop NF-5A Freedom Fighter.
No tak to asi tak ve stručnosti byla veletrh ILA Berlin 2012 na letišti Berlin-Schönefeld, které se možná někdy stane letištěm Berlin Brandenburg International, pokud se ho při současných komplikacích podaří někdy dostavět…
text: (jjk), foto: Miloš Jenčík, www.airfoto.jencik.net
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci jen váhavě světa běh a nejen ten letecký teprve opět začíná znovu objevovat, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama