Aktuality RSS

28.12.2018

Vyjádření Letiště Ostrava, a.s. k ukončení provozu linky Praha – Ostrava

(red), www.airport-ostrava.cz Vyjádření Letiště Ostrava, a.s. k ukončení provozu linky Praha – Ostrava

Akciová společnost Letiště Ostrava zveřejnila vyjádření k ukončení provozu linky Praha – Ostrava provozované společností České aerolinie. Rozhodnutí nového vlastníka Českých aerolinií o změně strategie společnosti a tím ukončení provozu linky Praha – Ostrava akciovou společnost Letiště Ostrava velmi mrzí, ale nezbývá, než toto rozhodnutí akceptovat a pracovat na náhradě, respektive alternativě tohoto spojení. Rozhodnutí Českých aerolinií se netýká jen linky do Ostravy, ale také ukončení spojení z Prahy do Bratislavy a následně do Košic. 

>
 
27.12.2018

Dárky z pražského letiště

(red), www.prg.aero Dárky z pražského letiště
Společnost Letiště Praha tradičně v období Vánoc rozdává různé dárky v podobě finančního příspěvku na činnost či konkrétní projekty nejrůznějším spolkům a sdružením, ale také několika fyzickým osoba s náročným zdravotním hendikepem. V letošním roce bylo podpořeno celkem sedmdesát žádostí z blízkého okolí v celkové hodnotě 13,5 milionů korun. Jednalo se například o podporu sportovních klubů, dobrovolných hasičů, základních a mateřských škol, rodinných klubů a dalších zájmových sdružení.
>
 
26.12.2018

Když na Štěpána silný vítr bouří, vinař smutně oči mhouří…

(jjk) Když na Štěpána silný vítr bouří, vinař smutně oči mhouří…

Svatí Štěpánové byli vlastně tři. Kromě Svatého Štěpána (Στέφανος), mučedníka žijícího v roce 1 až 35 (či 36, nebo 37, nebo 40) našeho letopočtu, to byl 23. papež Svatý Štěpán I., který svou funkci vykonával od 12. května 254 do 2. srpna 257, a třetím byl uherský král (Svatý) Štěpán I. (jehož předkřesťanské pohanské jméno bylo Vajk) z dynastie Arpádovců, zakladatel uherského státu, který do svého úřadu nastoupil v roce 1000, tedy před tisíci a šestnácti lety…

>
 
25.12.2018

Na Boží hod vánoční se nepracuje

(jjk) Na Boží hod vánoční se nepracuje

Na Boží hod vánoční by se nikde nemělo pracovat a všichni by měli zbožně rozjímat, a také ono se nic převratného v letectví nedělo, a si tedy patrně si to většina létavců vzala k srdci. Jen 25. prosince 1909 pražský deník Čas oznámil, že v Plzni Emanuel Kabát zhotovil úspěšně létající model letadla podle svého projektu. Jinde se, ale světnice ani zápraží se tento den nemetly a postele nestlaly. Nechodilo se ani po návštěvách a přišel-li přeci někdo, měl přinést koledu a popřát šťastných a veselých svátků narození Pána Krista. O božíhodové mši, zvané také „hrubá“ bývalo v kostele plno, zvlášť pak ve vinařských oblastech, kde se věřilo, že ozáří-li sluníčko během mše tvář pana faráře, předznamenává to hojnou úrodu dobrého vína. Tak ani my nebudeme pracovat… :-)

>
 
24.12.2018

Štědrý Humu humu Nuku nuku apua´a naděluje

(jjk) Štědrý Humu humu Nuku nuku apua´a naděluje

Opravdu štědrý Štědrý den měl 24.prosince 1915 průkopník české aviatiky, iniciátor vzniku pražského letiště ve Strašnicích a jeden z předních architektů výstavby československého vojenského letectva po roce 1918 Jindřich Kostrba. Na Štědrý den před pětadevádesáti lety Hptm.Kostrba získal, ještě co by příslušník rakouského letectva odznak polního pilota podle rozkazu PVBI Nr.214. A jako pilot byl během první světové války poměrně úspěšný, protože se mu během bojů podařilo sestřelit (potvrzeně) osm letounů nepřítele. Během války Kostrba létal na letounech Fokker A.III 03.51 a Hansa Brandenburg C.I 26.09. A po válce si naproti domu, kde bydlel (tehdy vila Vilhemina, č. p. 19, dnes ulice Ve stínu 1/192 u křižovatky s Černokosteleckou) zřídil ve Strašnicích, u tramvajové vozovny, vojenské letiště o rozměrech dvě stě krát padesát metrů. Hangárem byly stany na okraji letiště, velitelství kousek u hospody Na Vinici a „řídící věž“ mohl mít štábní kapitán Kostrba doma v pokoji, protože z okna vily bylo vidět přehledně na celé letiště. Letiště sice existovalo pouze jeden měsíc od začátku listopadu do 5. prosince 1918, ale svůj zápis do historie si rozhodně zaslouží, ale to je trochu jiná historie…

>
 
23.12.2018

Hainan Airlines, Rolls-Royce a Airbus A350

(red), www.hnair.com Hainan Airlines, Rolls-Royce a Airbus A350
V polovině října zařadila společnost Hainan Airlines, která pravidelně navštěvuje i pražské ruzyňské letiště, do své flotily nový letoun Airbus A350-900. Je možné, že se s tímto letounem, této společnosti se v Praze někdy cestující potkají, ale prvním inauguračním letem byla linka z Pekingu na letiště Šanghaj Chung-čchiao v polovině října. Hainan Airlines Holding Co., Ltd. tak pokračuje v modernizaci a rozšiřování své flotily.
>
 
22.12.2018

Rok po poklepání už jsme vevnitř

text: (jjk), foto: www.airport-cb.cz Rok po poklepání už jsme vevnitř
V prosinci letošního roku uběhl právě rok od slavnostního zahájení poslední etapy modernizace českobudějovického letiště. Poslední etapa modernizace zahrnovala výstavbu terminálu pro odbavení cestujících, jehož základní kámen byl položen 12.prosince 2017, vybavení letiště radionavigací a světelnou navigací, rozšíření odbavovací plochy, stavbu parkoviště pro cestující a vybudování zázemí pro zabezpečení leteckého provozu. V prosinci 2018 se na českobudějovickém letišti rozsvítila po třinácti letech vzletová a přistávací dráha, a testovacím a zkušebním provozem prochází nejen oslětlení, ale i další systémy s tím spojené.
>
 
22.12.2018

Nová generace Albatrosu ve vzduchu

(red), www.aero.cz, www.airzone.tv Nová generace Albatrosu ve vzduchu
Padesát let od vzletu prvního letounu Aero L-39 Albatros si v letecké továrně ve Vodochodech nadělili vánoční dárek v podobě prvního startu stroje nové generace Aero L-39NG. Před-sériový cvičný letoun a lehký bitevník Aero L-39NG se sériovým číslem 7001 vzlétl dne 22. prosince 2018 na letišti Aera Vodochody v 10 hodin a 38 minut. Tovární testovací piloti David Jahoda a Vladimír Továrek vystoupali s letounem do výšky patnácti set metrů a po dvaceti šesti minutách přistáli zět na vodochodském letišti.
>
 
22.12.2018

Airbus se dohodl s Maďarskem

(red), www.accpr.cz Airbus se dohodl s Maďarskem
Společnost Airbus Helicopters a Maďarsko podepsaly dohodu o průmyslové spolupráci na dlouhodobých projektech v oblasti letectví. Zaměří se na výrobu některých vysoce přesných mechanických dílů pro dynamické systémy vrtulníků a zároveň je projekt součástí rozvojového programu ozbrojených sil Zrinyi 2026, který má podpořit snahu Maďarska o nezávislou obranu.
>
 
21.12.2018

Šestnáct vrtulníků Caracal pro Maďarsko

(red), www.accpr.cz Šestnáct vrtulníků Caracal pro Maďarsko
Maďarské ministerstvo obrany objednalo šestnáct víceúčelových vrtulníků Airbus H225M Caracal (původně Eurocopter EC 225 Super Puma) vybavených systémem HForce. Stroje H225M budou vybaveny nejmodernějšími komunikačními možnostmi a budou použity pro přepravu, operace SAR i speciální mise. Společně s vrtulníky poskytne Airbus také rozsáhlý výcvikový a podpůrný balíček.
>
 
20.12.2018

ERA spolupracuje s Fakultou dopravní ČVUT

(red), www.era.aero ERA spolupracuje s Fakultou dopravní ČVUT
Pardubická firma ERA, výrábějící systémy pro řízení letového provozu, uzavřela spolupráci s Ústavem letecké dopravy Fakulty dopravní Českého vysokého učení technického v Praze. Smlouvy o spolupráci ve vzdělávání a pro oblast výzkumu a vývoje byly podepsány v první polovině prosince. Společným cílem obou institucí jsou konkrétní vývojové projekty, ale i výměna informací v oboru technologií pro sledování letového provozu. Některé projekty se již rozběhly a ERA pro jejich zdárné fungování zapůjčila studentům přijímací anténu a nyní nově zkušební ADS-B přijímač pro analýzy pohybu letadel ve vzdušném prostoru ČR.
>
 
19.12.2018

Svátky s Emirates

(red), www.bestcg.com Svátky s Emirates

Letecká společnost Emirates i letos přenesla vánoční atmosféru na palubu svých letadel, a to nejen prostřednictvím vánočních specialit, ale také nostalgickými filmy. Pasažéři, kteří s Emirates cestují během prosince, si mohou užít sváteční nabídku napříč všemi cestovními třídami, ale také na zemi. Díky své popularitě se sváteční Emirates menu vrací již třetí rok po sobě. 

>
 
18.12.2018

ŘLP a provoz dronů

(red), www.rlp.cz ŘLP a provoz dronů

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky ve spolupráci s firmami AirMap a UpVision spustil novou možnost pro získání souhlasu stanoviště řízení letového provozu k provedení letu s bezpilotním letadlem v řízeném vzdušném prostoru. Mimo nadále podporovaného způsobu pro získání povolení formou NSF (Non-Standard Flight) je nově k dispozici zaslání podkladů s využitím mobilní aplikace AirMap. Aplikace umožňuje let s bezpilotním letadlem pohodlně naplánovat, ověřit a vyhodnotit horizontální či vertikální omezení plánovaného letu vzhledem k aktuální situaci v řízeném vzdušnému prostoru a platné legislativě pro bezpilotní systémy v ČR. 

>
 
17.12.2018

Poslední Boeing 777-300ER pro Emirates

(red), www.bestcg.com Poslední Boeing 777-300ER pro Emirates
V polovině listopadu 2018 převzala letecké společnost Emirates stodevadesátý Boeing 777-300ER A6-EQP, což je poslední letoun tohoto typu dodaný této společnosti. Dalšími letouny, které společnost obdrží, budou typy Boeing 777-8 a 777-9. Od roku 2020 bude letecké společnosti dodáno 35 letounů Boeing 777-8 a 115 strojů Boeing 777-9. 
>
 
16.12.2018

AeroCRS s českou posilou

(red), www.bestcg.com AeroCRS s českou posilou

Do izraelské společnosti AeroCRS, která poskytuje služby SaaS (software as a service) pro menší a střední aerolinky vstoupila menšinovým podílem česká „vyhledávací“ firma Kiwi.com. Začíná tím tak strategické partnerství s expertem v oblasti leteckých technologií spravujícím data více než šedesáti leteckých společností. 

>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

15. - 23. června 2019

XXVI. Národní slet historických kluzáků 2019

Jičín – Vokšice
26. slet Plachtařského oldtimer clubu (POTK) 2019, Letiště Jičín - Vokšice, sletypotk.wbs.cz, www.potk.cz, www.potk.info, www.letistejicin.info
 
detail akce
slet - plachtění
 
20. června 2019 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Jaroslav Janda

Praha 2 (ČVUT Fd)
Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Jaroslav Janda – pilot a zakladatel Aviatické Pouti Jak jsem létal Il-28 a zakládal Aviatickou Pouť, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/
 
detail akce
společenská akce
 
22. - 23. června 2019

15. Memorial Air Show 2019

Roudnice nad Labem

Memoriál Air Show, tradiční historická letecko-společenská akce, Letiště Roudnice nad Labem, www.memorialairshow.webnode.cz

 
detail akce
letecký den
 
22. června 2019 10:00-18:00

29. slet ultralehkých letadel Žatec

Žatec - Macerka
29. ročník sletu ultralehkých letadel, den otevřených dveří a bohatý doprovodný program s občerstvením, Letiště Žatec – Macerka, www.laazatec.cz
 
detail akce
slet - ULL
 
22. června 2019 10:00-18:00

4. kolo Navigačního Poháru Petra Tučka

Kyjov
Navigační soutěž určená pro ultralehké a sportovní letouny, motorová rogala, motorové kluzáky a vírníky, Letiště Kyjov, www.letistekyjov.cz, www.laacr.cz/SvazUL/, www.laacr.cz
 
detail akce
soutěž - ULL
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama